Pusula

1977 yılının yerel seçimleri yapılıyor. O günlerde aktif gazeteciyim. Ve seçimleri yakından takip ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisinin bir kahvehane toplantısına katılayım dedim. 
O vakitler CHP’liler bu günden daha iddialılar. Ben bu iddialarına Isparta halkı ne kadar katkı da bulunacak, seçim öncesi CHP’ye karşı coşkuları nasıl, onu yakından öğrenmek maksadıyla CHP’lilerin yanında kahvehaneleri dolaşıyorum. 
Akşamın bir vaktinde bizim şehrin Karaağaç Mahallesi’nde meydanlıktaki kahvede konuşulacak. Toplantı saatinde kahvehanedeyiz. İçerisi tıklım tıklım dolu; kahveci çay yetiştiremiyor. Kadınlar ve çocukların kalabalığı dışarılara taşmış, ama onlara da çay ikramında bulunuluyor. 
Ortalık sessiz. Toplantıyı düzenleyen Cumhuriyet Halk Partisi Isparta teşkilatının konuşmacıları, oldukça hararetliler. 
Yerlerini aldılar ve mikrofonu da ellerinden ağızlarına götürdüler. Tam konuşmaya başlayacaklar ki, o da ne?
Kahvehanenin tamamı Adalet Partililerle dolu; başlarında da o zamanın Esnaf Odaları Başkanı Tevfik usta var. Namıdiğer Çingen Tevfik. 
Konuşmanın başlama anında Tevfik usta, koro şefi gibi ellerini havaya kaldırıyor. Salonu dolduranlar ise hep bir ağızdan, Tevfik usta ne derse, söylediğini tekrarlıyorlar. Fakat denilenler asla karşı tarafa hakaret değil, kötüleme değil. Süleyman Demirel kastedilerek "Buralar babanın, burda size ekmek yok, kalemizi size teslim etmeyiz." Gibi sözler, yüksek sesle ve hep bir ağızdan söyleniyor. Kahvehane "Baba!" nidalarıyla inliyor, Chp'lilerde sakince denilenleri dinliyor...
Devamını oku...

Pusula
pusula.png
Başlık Süzgeci     # Görüntüle 
# Öğe Başlığı Yazar İzlenimler
1 ZİKRİN FAYDALARI Ayfer AYTAÇ 5
2 Mevlid Kandili Ayfer AYTAÇ 31
3 Sessiz Sesleniş Ayfer AYTAÇ 65
4 İSTEMEM Ayfer AYTAÇ 83
5 Bunları Bilmemiz Lazım Ayfer AYTAÇ 71
6 Gafil Gezme Şaşkın Ayfer AYTAÇ 81
7 Arefemiz Mübarek Olsun Ayfer AYTAÇ 88
8 Zilhicce Zamanı Ayfer AYTAÇ 105
9 Sevgili Peygamberim Furkan İLERİ 159
10 ÂLİM KİMDİR ? Furkan İLERİ 173
 
«BaşlangıçÖnceki123456SonrakiSon»
Sayfa 1 / 6
 
Turkish Arabic English