SEVGİ BİR GIDADIR

 
BUGÜN BAYRAMIN 3. GÜNÜ
Ve    "sıla-i rahim"e  devam...
 
Akraba ilişkileri anlamına gelen "sıla-i rahim" kavramı ile;
Baba,Anne ,Kardeş,Amca, Hala, Teyze, Dayı ve bunların çocukları, kayın valide, kayın peder ve kayın birader gibi yakınlara karşı insânî, ahlâkî ve sosyal görevler ifade edilir. bir çok âyet ve hadiste akraba ile ilişkilerin sürdürülmesi ve onların haklarının gözetilmesi emredilmektedir:
nisa suresinde ;
 " kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının" (nisâ, 4/1),
nahl suresinde ;
 

 ALLAH adaleti, ihsanı ve yakınlara yardım etmeyi emreder?" (nahl, 16/90)
anlamındaki ayetler sıla-i rahmin önemini ve
bu görevin nasıl yapılacağını ifade etmektedir.
sıla-i rahim görevi genelde iki şekilde yapılır:
Devamını oku...

SEVGİ BİR GIDADIR
Furkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Salı, 11 Nisan 2017 07:54

altHayatın sonsuz güzellikleri, her an yeniden varoluşun ürper­tici tecellileri karşısında, günümüz insanının kendini içkide, ku­marda, dedikoduda tüketişi, yaşanılan, hem de nice imkânlara rağmen yaşanılan boş, anlamsız ve sefil hayatlar düşündü­rücüdür. Kendi dar ve zavallı dünyasına hapsolan, kendi ce­hennemini kendi içinde taşıyan insanlar, güzellikler ve yücelikler âleminden uzaklaşarak, kendi kendilerine en büyük kötülüğü yapıyorlar.

Benim çocukluğumda yollarda insanlar birbirlerini gördükçe Allah aşkıyla birbirlerini saygıyla, sevgiyle, edeple selâmlarlardı. Şimdi pek çok yerde aynı apartmanda oturanlar, kapıda birbirlerini selâmlamadan, hâl hatır sormadan, bir Nemrut, bir Firavun melâneti içinde girip çıkıyorlar. Zavallılar, emanetçisi oldukları birkaç mal-mülkün, birkaç kuruşun şımarıklığı içinde nasıl kendilerinden geçmişler. Ama ne oluyor; bu Firavun taslaklarının hiçbirisi mutlu olamıyor, huzurlu olamıyorlar. Aptalca, salakça, budalaca nesnelere sarılarak kendilerini avutmaya çalışıyorlar. Sonuç ne oluyor “zift dolu gözlerde karanlık kat kat.” Bilseler ki huzur, mutluluk, güzellik yalnız Allah’ın huzuruna varmakla, Allah’la beraber olmakla mümkündür. Allah’ın huzurunda olmayan nasıl huzur buIabilir?

Sevgi bir ilahi titreşimdir. Sevgi insanı yücelten, temizleyen, Allah’a ulaştıran bir olay. Nerede sevgi orda Allah, nerede sevgi orada güzellik… Sevgi, hayatın odak noktasıdır. Ben sevgisiz bir yudum su, bir lokma ekmek bile yemek istemem. Sevgiyle bakır altınlaşır. Sevgiyle hastalıklar iyileşir. Sevgi renktir, ışıktır, estetiktir. İki insanın aynı ruh asaleti, temizliği içinde birbirini sevmesi en güzel sevgidir. Bir insanda uyanan sevgiyi muhakkak ama muhakkak, saygı ile beslemek gerek. İlk gün başlayan dostluğu, sonuna kadar aynı estetikte, aynı güzellikte götürmek gerekir. Saygıyla beslenmeyen sevgi, sonunda yozlaşır. Sevgi bir gıdadır. Eğer ben sevilmeyeceksem, aranmayacaksam, beklenmeyeceksem yaşamak istemem. Parayla her şey alınmaz, hele sevgi asla! Bir insanın yüreğindeki sımsıcak sevgiyi, bağlılığı parayla alamazsınız.

Sevgi varsa bakan gözde güzeldir, duyduğun sözde güzeldir,gördüğünde güzeldir. Saygı ve sevgi ayrılmaz iki kelime. Birinden biri olmazsa bitmeye mahkümdür yaşadığın herneyse. Yada bitecek yada senden giden gidecek... Rabbim saygıyı sevgiyi merhameti kalplerimizden eksik etmesin

 
 
Turkish Arabic English