ERZEL-İL ÖMÜR

بسم الله الرحمن الرحيم، الحمد لله رب العالمين، والصلاة والسلام على أشرف الأنبياء والمرسلين سيدنا محمد مصطفی وعلى آله وصحبه أجمعين.
 
زاهد ظاهرپرست از حال ما آگاه نیست
در حق ما هر چه گوید جای هیچ اکراه نیست
 
Zâhid-i zâhir perest ez hâl-i mâ âgâh nîst 
Der hak-i mâ her çe gûyed cây-i hîç ikrâh nîst 
 
Zâhire nazar eden zâhid âgâh olmaz (anlamaz) hâlimizden 
Hakkımızda ne söylerse söylesin, ikrâh edilecek (tiksinilecek) vaziyetimiz yok 
 
Zâhir: Dış görünüşe göre, görünen, âşikâr olan, açık, belli, meydanda olan.
Zâhid: Zühd sâhibi olan, borç olan ibadetlerden, aslî vazifelerden başka dünya süs ve makamlarından feragat eden kişi, sûfî-meşreb, perhizkârlıkla muttasıf. 
İkrâh: İğrenmek, tiksinmek. 
Devamını oku...

ERZEL-İL ÖMÜR
Furkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 22 Ocak 2018 01:17

altAllah(c.c) Kuranı Kerim de şöyle uyarıyor: "Sizi Allah yarattı. Sonra da sizi O öldürecek. İçinizden kimi ömrün en fena dönemine (erzel-ül ömür) vardırılır. Allah her şeyi hakkıyla bilir, her şeye kadirdir." [Nahl:70]

NEDİR BU ERZELİL UMUR?

Ayette geçen "Erzelu'l-'Umur-Erzel-il ömür" ihtiyarlığın son günlerinde görülen rezil haller demek. Erzel, en rezil demek..

Rezil ve erzel kelimeleri, her şeyin düşüğü, aşağısı, insanların en düşüğü, değersizi, bunaklık manalarına gelir. Kur'ân'da sadece Nahl sûresi:70 ve Hac sûresi:5 ayetlerinde geçen bu tamlama, ömrün en verimsiz çağı, gerisin geri, kuvvetten düşürülüp kocayıp pek düş­kün bir hale getirilmek, iyice ihtiyarlamak, zekâ, düşünce ve ak­lın zayıflaması, ihtiyarlıkla gelen noksanlıkların tamamının git gide artması, en mühim işaretler olarak kabul edilmiştir.

“Kime uzun ömür verirsek, biz onun yaratılışını bozar, beli bükük hâle getiririz. Hiç düşünmüyorlar mı?” [Yasin:68]

Hadis-i Şeriflerde Allah’tan “hayırlı uzun bir ömür istenmesi” ve “erzel-i ömür”den de Allah’a sığınılması tavsiye edilmiş..

- Yaşlılık, insan ömrünün son safhasıdır. Kimileri bu safhaya gelmeden ölümle karşılaşırken, kimileri de yaşlılığın en meşakkatli olduğu “erzel-i ömür”e ulaşır.

- İman etmek, günahlarımıza pişman olmak ve hayatımızı gözden geçirmek için yaşlılığı beklememeliyiz. Çünkü ölümün ne zaman geleceği belli değildir.

- Cenab-ı Hak’tan “hayırlı” uzun ömür istemeliyiz. Çünkü yaşlılığın neler getireceğini kimse bilemez. Yaşlılık, herkes için meşakkatler getirebilir. Bunun için sabır ve teslimiyetle Allah’tan yardım istenmeli, bu mevsimi, dünya imtihanının son safhası olarak görmelidir.

Rabbim elden, ayaktan, akıldan düşürmesin.

Cümlemizi doğru yoldan ayrılmamayı ve hayrımıza doğru karar vermeyi nasip eylesin.

Son nefeste iman nasip eylesin.Âmin…

Bu ikazı birbirimize yapmak kardeşlik görevi olmalıdır. Wesselam

-Bilge Ahmed Yesevî'nin ifadesiyle, İslâm'ın ümmîliğinin(doğallığının) ve hanifliğinin(saflığının) ihmâl edilerek kurumsal ve kamusal riyâkârlığa dönüştürülmesi, mana-ile (ihlâs-ile) yaşamın terk edilip söz-ile (riyâkârlık-ile) yaşanması anlamına gelir.

 
 
Turkish Arabic English