ERZEL-İL ÖMÜR

Biz Mü'minler birbirimizi anlamak için aynı dili konuşmamıza gerek yok...
La ilahe illallah der anlaşırız...
 
Bismillahirrahmanirrahim..
 

Ey Rabbim,
Her şeyi kaplayan rahmetinden
Her şeye gücü yeten kuvvetinden
Önünde her şeyin boyun eğdiği kudretinden
Karşısında hiçbir şeyin duramadığı izzetinden
Her şeyi kaplayan azametinden
Her şeyi kuşatan ilminden
Her şeyi aydınlatan nurundan
İstiyor ve bekliyorum.
Devamını oku...

ERZEL-İL ÖMÜR
Furkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 22 Ocak 2018 01:17

altAllah(c.c) Kuranı Kerim de şöyle uyarıyor: "Sizi Allah yarattı. Sonra da sizi O öldürecek. İçinizden kimi ömrün en fena dönemine (erzel-ül ömür) vardırılır. Allah her şeyi hakkıyla bilir, her şeye kadirdir." [Nahl:70]

NEDİR BU ERZELİL UMUR?

Ayette geçen "Erzelu'l-'Umur-Erzel-il ömür" ihtiyarlığın son günlerinde görülen rezil haller demek. Erzel, en rezil demek..

Rezil ve erzel kelimeleri, her şeyin düşüğü, aşağısı, insanların en düşüğü, değersizi, bunaklık manalarına gelir. Kur'ân'da sadece Nahl sûresi:70 ve Hac sûresi:5 ayetlerinde geçen bu tamlama, ömrün en verimsiz çağı, gerisin geri, kuvvetten düşürülüp kocayıp pek düş­kün bir hale getirilmek, iyice ihtiyarlamak, zekâ, düşünce ve ak­lın zayıflaması, ihtiyarlıkla gelen noksanlıkların tamamının git gide artması, en mühim işaretler olarak kabul edilmiştir.

“Kime uzun ömür verirsek, biz onun yaratılışını bozar, beli bükük hâle getiririz. Hiç düşünmüyorlar mı?” [Yasin:68]

Hadis-i Şeriflerde Allah’tan “hayırlı uzun bir ömür istenmesi” ve “erzel-i ömür”den de Allah’a sığınılması tavsiye edilmiş..

- Yaşlılık, insan ömrünün son safhasıdır. Kimileri bu safhaya gelmeden ölümle karşılaşırken, kimileri de yaşlılığın en meşakkatli olduğu “erzel-i ömür”e ulaşır.

- İman etmek, günahlarımıza pişman olmak ve hayatımızı gözden geçirmek için yaşlılığı beklememeliyiz. Çünkü ölümün ne zaman geleceği belli değildir.

- Cenab-ı Hak’tan “hayırlı” uzun ömür istemeliyiz. Çünkü yaşlılığın neler getireceğini kimse bilemez. Yaşlılık, herkes için meşakkatler getirebilir. Bunun için sabır ve teslimiyetle Allah’tan yardım istenmeli, bu mevsimi, dünya imtihanının son safhası olarak görmelidir.

Rabbim elden, ayaktan, akıldan düşürmesin.

Cümlemizi doğru yoldan ayrılmamayı ve hayrımıza doğru karar vermeyi nasip eylesin.

Son nefeste iman nasip eylesin.Âmin…

Bu ikazı birbirimize yapmak kardeşlik görevi olmalıdır. Wesselam

-Bilge Ahmed Yesevî'nin ifadesiyle, İslâm'ın ümmîliğinin(doğallığının) ve hanifliğinin(saflığının) ihmâl edilerek kurumsal ve kamusal riyâkârlığa dönüştürülmesi, mana-ile (ihlâs-ile) yaşamın terk edilip söz-ile (riyâkârlık-ile) yaşanması anlamına gelir.

 
 
Turkish Arabic English