Allah Sevgisi

HER TÜRLÜ İSRAF VE İSTİSMAR İLE TÜKETTİĞİMİZ DÜNYA..

ÇÖPLÜKLERE GÖNDERDİĞİMİZ YİYECEKLER.. UMURSAMAZLIĞIMIZ..

BİLİNÇSİLİĞİMİZ.. GÖRMEZDEN GELMELERİMİZ.. TÜKETTİĞİMİZ  DÜNYA..

YAŞASIN 22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ… ÇEVRE GÜNÜ… OLALA :-\

Şehir bizim evimiz, halkıyla büyük aile olarak yaşadığımız yuvamız. Ne kadar evimizde yaşıyorsak, o kadar da şehirde yaşıyoruz. Günümüzün yarısı gerek işimiz dolayısıyla, gerekse dolaşarak, şehir merkezinde geçiyor. O halde şehir bizim evimiz kadar önemli…

Belediyenin temizlik işçileri her sabah caddeleri, sokakları ve meydanları temizliyor, kamyonlar dolusu çöp başka yerlere taşınıp atılıyor. Bu işlem, bir fabrikanın vargel yoluyla taşıma yapan bantları gibi sürüp gidiyor. Bir bakıma devri âlem…

Bizler gibi birer insan olan, hatta pek çoğu bizlerden de iyi insanların oluşturduğu temizlik işçileri ekmek parası uğruna sabahın erken saatlerinde yada akşamın geç saatlerinde herkes kendi dünyasında, yahut uykusunda rüyasındayken onlar milletin pisliğini temizliyorlar. İşleri elbet, ama bizler biraz daha özenli olsak, çöplerimizi muhafaza içinde bulundursak, çevremize karşı duyarlı davransak daha insancıl olmazmıyız? Özellikle çarşı kesiminde halka açık yeşil alanlarda, oturulup dinlenilen parklarda, bahçelerde yerlere atılan kuru yemiş kabukları, sigara- kibrit izmaritleri ve dondurma, şeker, sakız atıkları bir kenara biriktirip çöp kovalarına bıraksak, yerlere gelişi güzel atmasak, eminim temizlik işçileri, parktan insan görünümüzle ayrılırken, ardımızdan bıraktığımız pisliğimiz karşısında düşünüp kalıyorlardır. Çünkü bunları yapan kişilerin çoğu okumuş yada aydın geçinen sınıfından kimseler. Kendim bizzat şahit oldum, orta yaşlarda şık giyimli beyefendi görünüşte biri karşısından gelişimi farketmemiş olacak; sağ eliyle burnunu bastırıp, var gücüyle sümkürüp, bir güzel yola burnunun pisliğini saçtıktan sonra, elinin ıslaklığını yanında duran söğüt ağacının gövdesine siliverdi. Be pis adam o ağacın hakkını nerede vereceksin, sana mendil olmak zorunda değil ki; bir de o pis ellerinle dil kırarak kim bilir gün boyu kimlerle tokalaşacaksın. Piri pis insanların pek çoğu…

Devamını oku...

Allah Sevgisi
Furkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 14 Mart 2018 06:30

’ALLÂH'I SEVEN BİR İNSAN, O'nun Resülerinide sever,*
Cennette yaşayacak olan MÜSLÜMANLARIN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİNDEN BİRİ’DE ONLARIN dünya hayatındayken, tüm peygamberlere onun nebi resüllerine veli resüllerine olan derin sevgileridir,
Sevgi, Allâh'ın insanlara verdiği en büyük nimetlerden biridir. Her insan hayatı boyunca çok sevdiği, güvendiği, yakın hissettiği kişilerle birlikte olmak ister. Allâh'ın verdiği nimetlerin birçoğu, asıl değerini, gerçek sevgilerin ve dostlukların yaşandığı ortamlarda bulur.
Çünkü Allâh insan fıtratını, sevmekten ve sevilmekten zevk alacak, dostluktan ve yakınlıktan hoşlanacak şekilde yaratmıştır. Kûr’an ahlakını yaşayan insanlarla birarada olmak, onlarla dostluğu ve sevgiyi yaşamak ise, iman eden bir insana birçok nimetten çok daha fazla zevk verir.
Bu nedenle Allah'ın sevdiği ve hoşnut olduğu kullarına vadettiği cennet, gerçek sevginin, dostluğun ve yakınlığın sonsuza kadar büyük bir coşku ile yaşanacağı olağanüstü güzellikte bir yerdir. Allah'ın Kûr’an'da cennet hayatına dair verdiği haberlerde hep neşe, arkadaşlık, sevgi, muhabbet, güzel söz ve huzurdan bahsedilmektedir. Sevgi ve dostluğu engelleyecek herşey cennetteki insanlardan uzak tutulmuştur. Örneğin Allah bir ayetinde cennete girecek olan müminlerin kalbinden kinden ne varsa alındığını bildirmiştir. (Araf Suresi, 43) Kıskançlık, düşmanlık, rekabet, öfke, darılma, alınma gibi sevgiyi ve dostluğu engelleyen bütün kötü özellikler Allâh’ın rahmetinden ve cennetinden uzak kalmaktır.,
A'RÂF-43: Onların göğüslerinde, (nefsin kalbindeki) afetlerinden ne varsa çekip aldık. Onların altlarından nehirler akar. “Bizi buna hidayet eden Allah'a hamdolsun. Allah'ın, bizi hidayete erdirmesi olmasaydı, biz hidayete ermezdik. Andolsun ki Rabbimizin resûlleri hak ile gelmiştir.” dediler. “Yapmış olduklarınızdan dolayı varis kılındığınız cennet işte budur.” diye nida olunurlar.
Cennette yaşayacak olan Müslümanların önemli özelliklerinden biri’de onların dünya hayatındayken, tüm peygamberlere onun nebi resüllerine veli resüllerine olan derin sevgileridir, Allah'a iman eden, bu uğrda çaba gösteren her salih insanı ve geçmişte yaşamış bütün Müslümanları Allâh dostlarını’da çok sevmeleridir.İman edenler Allah'ın rızasını kazanmak için tüm insanları’da sever salih müminlere yakınlık duyar, ve onları kendilerine yakın birer dost ve veli edinirler. Her koşulda ve kayıtsız şartsız onlarla birlikte olmaktan büyük zevk alırlar; bütün Müslümanlara vefa ile bağlıdırlar. Allah, müminlerin kalplerindeki imanlarından, Allâh sevgisinden kaynaklanan bu güzel sevgiye ve Rabbimiz'e olan içten bağlılıklarına karşılık, onları sevginin ve sadakatin en güzel mekanı olan cennetle ödüllendirecektir.
*Müminler, Allâh'ı çok severler ve hayatlarının her anında Allah'ın sevgisini ve rızasını kazanmak için ciddi bir çaba gösterirler.
*Allâh, tüm insanları yoktan var etmiştir. İnsan bir hiçlikken Allah'ın rahmeti sayesinde bir can sahibi olmuştur. Kullarını bu dünyada barındıran, çeşit çeşit yiyecekler, meyveler sunan, binbir türlü çiçekle, sevimli hayvanlarla bize zevk verecek manzaralar yaratan, güneşten suya, havadan vitaminlere kadar ihtiyacımız olan herşeyi kusursuzca var eden, uzayın boşluğunda sonsuz hızla ulaşan bütün alemleri ilmi ve rahmeti ile kuşatan* dünyayı her an güvenlik içinde tutan, Rahman, Rahim,olan Allâhü-tala sonsuz merhamet sahibi olan Rabbimiz'dir.
Allâh'ın üzerindeki nimetlerini, saymakla bitiremeyiz,O'nun herşeye güç yetiren ve tüm evrenin tek hakimi olduğunu, herşeyi en güzel sıfatla ve hayırlı şekliyle yarattığını düşünen her müminin Allâh'a olan sevgisi daha da güçlenir. Allâh'ı seven bir insan, O'nun sınırlarını büyük bir şevk ve istekle korur; cana malâ asla zarar vermez.,Allâh'ın her emrini kusursuzca yerine getirmek için büyük bir gayret ve titizlik gösterir, Allah'ın hoşnutluğunu, sevgisini, rahmetini rızasını ve cennetini kazanmak için hayatı boyunca bütün gücüyle çalışır.ve Allâh yolunda hayırlı sevaplı işlere yapmaya gayret eder hizmet eder.,
Allâh'ı çok seven,O'nun kendisinden hoşnut olması için samimi bir gayret gösteren her mümin, dünyaya güzellik kazandıran hayırlı insanlardandır.
Allâh'ı seven insan, Allâh'ın yarattıklarını da sever, onlara karşı şefkat ve merhamet duyar, onları korumak, onlara hayırla ve güzellikle muamele eder. Dünyanın en hayırlı, en üstün ahlaklı insanlarından olan Allah'ın elçileri teblicileride, çevrelerindeki insanları sevgiye ve Allâh’a yönelmeyi (Allah'a ulaşmayı dilemeyi) ve ona teslim olmayı sadece onu dost edinmeyi davet etmişlerdir:
İşte Allâh, iman edip salih amellerde (Nefs teskiyesinde ve tavsiyesinde) bulunan kullarına şu şekilde müjde vermektedir.
‘’ İşte Allah'ın, âmenû olan (Allah'a ulaşmayı dileyen) ve salih amel (nefs tezkiyesi) işleyen kullarını müjdelediği budur.
De ki: “Ben, ona (tebliğe) karşı bir ücret istemiyorum, yakınlıkta sevgiden başka. Ve kim hasene işlerse onun için güzellikleri artırırız. Muhakkak ki Allah, Gafûr'dur (mağfiret eden), Şükredilen'dir. (ŞÛRÂ-23)
‘’ Onlar (muttekîler), bollukta ve darlıkta (Allah için) infâk ederler (verirler) ve onlar öfkelerini yutanlardır (tutanlardır) ve insanları affedenlerdir. Ve Allah, muhsinleri sever. (ÂLİ İMRÂN-134)
NECM-31: Ve göklerde ve yerde olan şeyler Allah içindir. Kötülük yapanları, yaptıkları sebebiyle cezalandırsın ve ahsen davrananları …(iyilik yapanları)-daha güzeli ile mükâfatlandırsın diye.
MÂİDE-48: Ve (Ey Muhammed) sana ellerindeki kitapları tasdik edici (doğrulayıcı) ve onu koruyucu olarak bu Kitab'ı hakk ile indirdik. Artık onların aralarında Allah'ın indirdiğiyle hükmet ve sana Hakk'tan gelenden ayrılıp da onların hevâlarına uyma. Sizden hepiniz için (tek) bir şeriat, ve açık bir yol belirlemiştik. Ve Allah dileseydi, elbette sizi tek bir ümmet yapardı. Ancak bu sizi, verdikleri ile denemek içindir. O HALDE HAYIRLARDA YARIŞIN! Sizin hepinizin dönüşü Allah'adır. O zaman hakkında ayrılığa düştüğünüz şeyleri, size haber verecek.
RA'D-29: Âmenû olanlar (ölmeden önce Allah'a ulaşmayı dileyenler) ve salih amel (nefsi ıslâh edici amel) yapanlar ne mutlu onlara ve meabın (sığınağın) (en) güzeli onların.
BAKARA-25: Ve âmenû olup, ıslâh edici (nefsi tezkiye edici) amelde bulunanlar için altlarından nehirler akan cennetler olduğunu müjdele. Oradaki meyvelerden ve mahsullerden bir rızıkla her rızıklandırılışlarında “İşte bu bizim daha önce de rızıklandırıldığımız (yediğimiz) şeydir.” dediler. Ve ona (dünyadaki rızıklarına) benzer (lezzet ve nefaset bakımından çok üstünü) verilmiştir. Onlar için orada temiz eşler vardır. Ve onlar orada ebedî kalacak olanlardır.
RA'D-20; Onlar, Allah'ın ahdini ifa ederler (ruhlarını, vechlerini, nefslerini ve iradelerini Allah'a teslim ederler). Ve misaklerini (diğer teslimlerle birlikte iradelerini de Allah'a teslim edeceklerine dair misaklerini) bozmazlar.
ZUMER-54: Ve Rabbinize (Allah'a) yönelin (ruhunuzu Allah'a ulaştırmayı dileyin)! Ve size azap gelmeden önce O'na (Allah'a) teslim olun (ruhunuzu, vechinizi, nefsinizi, iradenizi Allah'a teslim edin). (Yoksa) sonra yardım olunmazsınız.
LOKMÂN-2:

 
 
Turkish Arabic English