Biz Neyiz Ki

Kuralınca yaşasak haftaları kutlamayız

 Yaşadığımız seneler içinde neredeyse her ay da bir gün hafta kutlaması yapıyoruz. Örneğin geride bıraktığımız Nisan ve Mayıs aylarının haftataları, haftaların haftası olarak biliniyor. Bu aylarda bir hafta içinde neredeyse her gün bir hafta kutlaması yapılıyor. Dünya Sağlık Haftası, Sosyal Güvenlik Haftası, Çevre Haftası, Hemşire Günü, Orman Haftası, Polis Haftası, vs. Öteki, geçenleri tez unutuveriyoruz. Zira hemen gelecek haftaların günleri rezervli oluveriyor.

   Çeşitli kuruluşların bu hafta kutlamaları, yıllar öncesinden kalma. İnsanların daha cahil ve daha fakir olduğu dönemlerden; halkın aydınlanması, daha bilinçli yaşaması için, kuruluşların önemsenmesine binaen kutlama haftaları konulmuş.

  İnsanlar bu haftalar içinde yapılan etkinliklerle, kuralına göre yaşamasını öğrensin istenilmiş.

Devamını oku...

Biz Neyiz Ki
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cuma, 20 Nisan 2018 12:00

altGalaksilerin sahibi Yüce Allah emir buyurmuş: “Bana kulluk edin. Ben sizi bana kulluk edesiniz diye yarattım.” Hattâ kendisine kulluk etmeyeni cehennemde cezalandıracağını söyleyerek, tehdit etmiş. Bizi birisi tehdit etse; hemen polise, savcıya koşuyoruz değil mi?

Öyleyse Allah’ın tehdidini niye dikkate alan olmuyoruz? Derhâl buyurduklarına uymuyor, farzları uygulamıyor, yasakladıklarından uzak durmuyoruz? Çünkü içimizdeki nefs, bizi Allah’ın affediciliği ile aldatıyor. “Dünyaya bir defa gelmişsin, hayatını yaşa işte. Daha yaşın gençken dünyadan zevk almasını bil, yaşlanınca kulluk görevini yaparsın.” Diyor nefsimiz bize.

Nitekim çevremizde görmüyor muyuz? Gençliğinde gününü gün edenler, yaşlandıklarında takatsiz kalmış ayaklarını sürüye sürüye camiye gitmeye başlıyorlar. Kimileri de “Gençliğimde işim vardı, yaşlılıkta tutamadığım çişim var” diyor. Yapmak istediklerini yapamaz hale geliyor.

Biz neyiz ki, canımızı Allah’ın bahşettiği aciz kullarız. Lakin tavrımızla hâşâ Allah’a kafa tutuyoruz. “Sen bizim kulluk etmemizi istedin, ama dünya güzellikleri de görmezden gelinmez ki; önce o güzelliklerin tadına bir doyalım. Yaşlanınca Sen’in içinde bir şeyler yaparız” diyoruz.

Yaşantımızdaki davranışlarımızla, sanki yaşlanmaya ve yaşlılıkta sağlıklı kalmaya Allah’tan alınmış senedimiz varmış gibi. Bütün bu ifadelere hâşâ diyorum, Rabbimden af diliyorum.

Ayfer AYTAÇ – ayferaytac.com

 

 
 
Turkish Arabic English