Biz Neyiz Ki

Zamanın birinde iki kardeş varmış. Büyük olanı koskocaman bir çiftliğin sahibi ve köyün ağasıymış. Hatta o kadar zenginmiş ki zenginliği başka memleketlerde dahi dillerde dolaşırmış. Küçük kardeş de abisinin yanında karın tokluğuna çiftlik işlerinde çalışırmış. Kar kış sıcak filan demeden abisinin işlerini halletmek icin vargücüyle çalışırmış. Ortalığın sıcaktan cayır cayır yandığı bir yaz günü küçük kardeş yorgunluktan bitap düşmüş ve bir ağacın gölgesinde uyuyakalmış.Çok geçmemiş ki abisi kardeşini ayağındaki koca potinleriyle hafiften tekme atar gibi :

Devamını oku...

Biz Neyiz Ki
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cuma, 20 Nisan 2018 12:00

altGalaksilerin sahibi Yüce Allah emir buyurmuş: “Bana kulluk edin. Ben sizi bana kulluk edesiniz diye yarattım.” Hattâ kendisine kulluk etmeyeni cehennemde cezalandıracağını söyleyerek, tehdit etmiş. Bizi birisi tehdit etse; hemen polise, savcıya koşuyoruz değil mi?

Öyleyse Allah’ın tehdidini niye dikkate alan olmuyoruz? Derhâl buyurduklarına uymuyor, farzları uygulamıyor, yasakladıklarından uzak durmuyoruz? Çünkü içimizdeki nefs, bizi Allah’ın affediciliği ile aldatıyor. “Dünyaya bir defa gelmişsin, hayatını yaşa işte. Daha yaşın gençken dünyadan zevk almasını bil, yaşlanınca kulluk görevini yaparsın.” Diyor nefsimiz bize.

Nitekim çevremizde görmüyor muyuz? Gençliğinde gününü gün edenler, yaşlandıklarında takatsiz kalmış ayaklarını sürüye sürüye camiye gitmeye başlıyorlar. Kimileri de “Gençliğimde işim vardı, yaşlılıkta tutamadığım çişim var” diyor. Yapmak istediklerini yapamaz hale geliyor.

Biz neyiz ki, canımızı Allah’ın bahşettiği aciz kullarız. Lakin tavrımızla hâşâ Allah’a kafa tutuyoruz. “Sen bizim kulluk etmemizi istedin, ama dünya güzellikleri de görmezden gelinmez ki; önce o güzelliklerin tadına bir doyalım. Yaşlanınca Sen’in içinde bir şeyler yaparız” diyoruz.

Yaşantımızdaki davranışlarımızla, sanki yaşlanmaya ve yaşlılıkta sağlıklı kalmaya Allah’tan alınmış senedimiz varmış gibi. Bütün bu ifadelere hâşâ diyorum, Rabbimden af diliyorum.

Ayfer AYTAÇ – ayferaytac.com

 

 
 
Turkish Arabic English