Üç Aylarımız Mübarek Olsun.

YILAN YAĞI KARINCA YAĞI BULUNUR
Eczanenin birine bol miktarda yılan yağı ve karınca yağı ve buğday özü şurubu ve çimen suyu getirilmiş. Sizin böyle bir yağ çeşitdinden haberiniz var mı? Daha öncesi hiç yılan yağı, karınca yağı diye bir madde duydunuz mu?  Ben ilk defa duyuyorum ve görüyorum. Görür görmez de şok oldum dersem, yalan olmaz.
Daha önce bitkilerden yağ çıkar biliyorduk ve neredeyse her bitkinin yağı çıkarılmaya başladı. İçlerinden de bazılarının çok faydalı olduğu söyleniyor. Aslan pençesi, çalı dikeni gibi bitkilerin bile yağı çıkartılıyormuş, bilmiyordum. Kullananlar nasıl kullanır görmedim. Alternatif tıp diye bir şey söylüyorlar, ben tıpbın alternetifini doğru bulmuyorum. Eskinin kocakarı ilacı dediklerine, günümüzde alternatif tıp diyorlar. Tıp ilimle, bilimle ilgilidir. kocakarı ilaçları kullanılıyorken neden ilim yapıp tıpbı geliştirmişler? İnsan daha sağlıklı yaşasın diye; hoş rant uğruna ilmi de bozar oldular. Doktorlar habire ilaç sektörüne para kazandırıp dururlar. Her neyse, sadede gelecek olursak: Zeytinyağı, ayçiçeği yağından sonra, haşhaş yağı, mısıryağı, fındık yağı ve soya yağı yemek pişirilmede, özellikle öneriliyor. Sağlıkçılarımız bilhassa kolesterol sorunu yaşayanlara “Katı yağ tüketmeyin, zeytin yağını tercih edin. İçeriği vitamin ve mineral dolu ve hafiftir” diyorlar. Sıvı yağ tüketirsek, damarlarımızda yağlanma olmazmış. (Bergamot, Kayısı, Ceviz, badem yağı, pamuk yağı da üretiliyor biliyorsunuz.)
Doktorlar böyle diyor da, herkes bütçesine göre bir yağ tüketiyor işte. Peki, “Yılan yağı ve karınca yağı nereden çıktı,” diyecek olursanız. 
Onlar yemek yapımına yönelik değilmiş. Vücut gelişmesine, saç uzatmasına yönelik yağ türleriymiş. Balık yağından sonra, bilim adamları gelişme çağındaki çocuklar için, yılan yağı ile karınca yağını keşfetmişler, geliştirmişler. Sonra da firmalar patentini almış, kutulayıp tüm eczanelere dağıtmış.
İnanmazsanız, gidin bir eczaneye sorun. Yadırganmazsınız, dahası yakından tanıyıp öğrenmiş olursunuz. Bu yağlar cilde sürüldüğünde, gerginlikte veriyormuş. Botoks yaptırmak isteyip de, para bulup yaptıramayanlar, alsınlar bir şişe karınca yağı, bolcana sürsünler oralarına buralarına, buruşukluktan kurtulsunlar. Buruşuk giysiyi ütü düzeldiği gibi, buruşuk yüzü de bu yağlar dirileştiriyormuş.
Hadi yılanın zehrinin çıkarıldığını biliyorduk. Bu işten para kazanan adamlar bile var. Tutuyorlar zehirli yılanları, ağzından zehrini alıyorlar. Cesaret isteyen bu işi yapabilen insanlar, para kazanmaktan öte, insanlığa yardım ediyorlar. Yılan zehri bilindiği gibi, yılan ısırıklarında panzehir olarak kullanılıyor. Ayrıca başka hastalıklar için yapılan ilaçların içine de konuluyor, şifa niyetine yani. 
Devamını oku...

Üç Aylarımız Mübarek Olsun.
Furkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 07 Mart 2019 07:41
Allahümme barik lena fi Recebe ve Şa'ban ve Belliğna Ramazan!
Allah'ım, bize Recep ve Şaban ayını mübarek kıl Ramazana eriştir. ÂMİN
 
altYa Rabbi! Yaptığımız hayırlı ve yararlı işlerimizi katında kabul eyle. Bizi yalnız senin buyruklarına uyan inanan kullarından eyle. Tövbelerimizi ve dualarımızı katında kabul eyle. Müslüman kullarının arasındaki fitne ve fesatları kaldır, müslüman kullarına birlik, beraberlik ve dirlik ihsan eyle Ya Rabbi.
Afuv’sun, Gafur’sun, bizi affeyle. Cümlemizin ölmüşlerine rahmet eyle. İnsanlık alemini tabii afetlerden muhafaza eyle Ya Rabbi.
Allah’ım! Bizim hatalarımızı, bizim kusurlarımızı, bizim günahlarımızı bağışla. Bizi salihler, sıddıklar, şehitler, doğrular arasına ilhak eyle Ya Rabbi. ÂMİN
Kalmadı İnsanların ahde vefası, yaraya duası. 
Unuttuk azizim unuttuk biz. Yargılamadan önce dinlemeyi, Konuşmadan önce düşünmeyi, 
Dokunnmadan önce hissetmeyi şikayet etmeden önce şükretmeyi, İstemeden önce sabretmeyi. 
Ve biz birbirimizi, Allah rızası için sevme bile unuttuk.
Ya Rabbi! Lütfunla hidayete erdirdiğin kalbi, dalalete, sapıklığa meylettirme. Takdir kaleminin yazdığı şer ve belaları bizden çevir ve değiştir. 
İlahi! Dünyada yüz binlerce tuzak ve dane var. Biz ise, aç kalmış hâris kuşlar gibiyiz. O daneler için tuzaklara atılıyoruz. 
Her birimiz, doğan ve zümrüt-ü anka kuşları gibi yüksekten uçsak da, yine her an, yeni bir tuzağa tutuluyoruz. 
Ey daima bizim ihtiyaçlarımızın melcei! Biz yine yolumuzu şaşırdık. Ya Rabbi, Senden başka sığınacak kimsemiz, barınacak yerimiz yoktur. 
Ya Rabbi! Bize bakma ve ahvalimize nazar etme. Kendi ikramına, hudutsuz ihsanına bak da öyle lütfet. 
Bu âlem de mevcut olan her şeyi bize olduğu gibi göster. Hayrı hayır ve şerri de şer olarak. 
Rabbim! Bütün denizlerin suyu senin emrine tabiidir. Su ve ateş de senin mülkündür. 
Ey Rabbimiz! Temizleyici suyunu, yani hidayet nurunu, inayet ve yardımını lütuf buyur da, şu âlemdeki bütün ateşler nura ve bilcümle azgınlıklar huzura inkilab etsin. 
Ey Kadir-i Mutlak, ey kemiyet ve keyfiyetten münezzeh olan Rabbim! Sen zahire de, batına da vâkıfsın. İçimizi de bilirsin, dışımızı da.” 
 
Regaib Kandili her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; yöneltme, bütün işlerimizi
O’nun rızasına uygun bi hâle getirme çabası ile
Allah’a yönelmektir .
Regaib, çok değerli bir hediye, bağışlama, içten gelerek ve yoğun bir şekilde arzu edilen şey anlamlarına gelen Arapça bir sözcüktür. Can bulan herşey gibi buğün
Bitkiler de ağaçlar da Allah’a secde ederler . Güneşin kendisini göstermesinde kandilin her gün olduğunu bildiğimiz gibi
Regaip kandili
Mübarek olsun !
Güneş ve ay, bir hesâba göre (hareket etmekte)dir .
Göğe gelince, onu yükseltti ve mîzânı (umum kâinâtta adâlet ve dengeyi) koydu.

Tâ ki tartıda haddi aşmayın!

Ve tartmayı adâletle dosdoğru yapın, hem tartıda eksiklik etmeyin!

Yüceler Yücesi Yaratıcı Güç, müthiş bir akışla çevirdiği bu dünyada, sistemini hak / adalet ilkeleri üzerine kurmuş. Zaten adaletin kaynağı da Allah değil mi?

(Nisa,40)“Şüphesiz / hiç kuşkusuz Allah, bir zerre miktarı bile / zerre kadar haksızlık yapmaz.”

(Mâide,8)"Ey inananlar! Allah için adaleti yerine getirmede, adalet ve dürüstlüğün tanıkları olarak, adaleti gerçekleştirenlerden olun / adaleti yerine getirmede örnek olun / Allah için hak ve adalet timsali insanlar olun. Bir topluluğun çirkinlik ve kötülüğü / bir topluluğa olan kininiz sizi adaletli davranmaktan alıkoymasın. Adaletli olun / adil davranın / adaletten asla şaşmayın. Allah’ı dinleyin."

(Nisa,135)"Ey inananlar! Kendiniz, ananız, babanız ve yakınlarınız aleyhinde bile olsa, adalet ve eşitlikten şaşmayın. Varlıklı / zengin, yoksul / fakir ayrımı yapmadan; gerçeği sadece gerçeği gözetin. Allah her iki tarafa da sizden daha yakındır / hepsinden öncelikli olan Allah’tır. Öyleyse, kişisel çıkar ve duygularınıza uyarak, taraflı davranmayın / adaletten uzaklaşıp da nefsinize uymayın. Gerçeği çarpıtırsanız / eğer eğilir, bükülür veya savsaklarsanız / tanıklık etmekten çekinirseniz, bilesiniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır."

(Mâide,42)"Hüküm / karar verecek olursan, adaletle hüküm ver. Allah adaletle hükmedenleri / adaletli / adil davrananları / adaleti ayakta tutanları sever."
 
 
 
Turkish Arabic English