Çürük Elmalar

GİDERDEN GELİR,ÇOLUK ÇOCUK AFİYETLE YENİR.
 
HACETTEN PARA KAZANANLAR
Belediyelerin bildiğimiz, bilmediğimiz pek çok yerden önemli gelir kaynakları var. Bu gelirlerle belediyenin bazı giderleri karşılanıyor ve yönettiği yöreye hizmet yapmaya çalışılıyor. Hatta festivallere çağrılan sanatçıların paraları bile hacet gidermekten gelen gelirle ödeniyor.
Kendi ilimden biliyorum, bizim şehrin belediyesinin en bilinmez ve umulmadık düzeyde gelir kaynağı, yeme içmelerin hazmedilip boşaltılmasından sonra kullanılan en ucuz tuvalet kağıtlarından sağlanıyor.
Tuvalet Kağıtları Belediyelerin Önemli Gelir Kaynağı...
Markalı, markasız, üç katlı veya beş katlı hiç fark etmiyor. Evine tuvalet kağıdı alan ve sürekli tuvalet kağıdı kullanan medeni ahali, belediyenin bu önemli gelirine isteyerek olmasa da katkıda bulunmuş oluyor.
‘Bunu nasıl yapıyoruz,'un cevabı: Bir hanede ortalama beş kişi yaşıyorsa ve bunlar günde beş kez def-i hacet için tuvalete giriyorlarsa ve her girişlerinde, kaba etlerini medeniyetin getirisi kağıt peçetelerle temizliyorlarsa, sonra da o peçeteleri tuvaletin deliğinden sallandırıp, üzerine sifonu çekerek suyu boca ediyorsa, o peçeteler bir süre sonra belediyeye gelir kazandırmak için seferberliğe girişiveriyorlar. 
Hala ‘Nasıl yani,’ diyenleriniz var mı? Varsa hemen detaylı açıklayalım. TV reklamlarında gördüğünüz, süslü kelimelerle, işveli sunumlarla pazarlanma tekniğine kanıp aldığımız, ağaç katliamının baş sebepcibaşıcısı tuvalet kağıtları var ya, işte onlar öyle sanıldığı gibi, üstüne sifon çekilmekle yağ gibi kanallardan akıp gitmiyormuş meğer. Bir süre sonra logarları tıkayıp size zorlu anlar yaşatırken, belediyeye de para kazanacağı iş çıkarıyormuş. 
Bu tür tıkanıklığı olanların sorunlarını gidermek içinde, belediye peşin olarak 300 liranızı alıyor. Karşılığında size makbuz sunarken, evinizin adresini de kaydediyor. Sonra sizi sıraya koyuyor. Artık onuncu sıradaysanız bütün gün, hatta bütün gece evinize belediyenin göndereceği vidanjörü beklemeye koyuluyorsunuz. 
Merak etmeyin, belediyenin kanalizasyon ekipleri gece, gündüz iki vardiya halinde çalışıyorlar ve 24 saat içinde mutlaka size de ulaşıp, kanalınızı tıkanıklıktan kurtarıyorlar. Bu süreçte sizin yaşadığınız tek sıkıntı, tıkalı tuvaletinizi açılıncaya kadar kullanmamanız oluyor. Bir de evinizi basan pis sudan ve kokudan yemek yiyemeyişiniz, türlü rahatsızlıklar yaşamanıza neden teşkil ediyor. Bir 24 saatlik cefa ömrün yarısını götürüyor gibi geliyor, o da işin psikolojik yanı. Çaresi: “Bu da geçer” diyerek, insanın kendi kendini teskin etmesi. Stresin başka şifası yok bilesiniz... 
Devamını oku...

Çürük Elmalar
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 08 Nisan 2019 05:24

Çürük Meyve Yanındakini de Bozar.

alt

Kişi dediği dinden değil, Arkadaşının dinindendir: "Mümin erkeklerle mümin kadınlar birbirlerinin velileridir. Onlar iyiliği emreder, Kötülükten alıkor, Namazı dosdoğru kılar, Zekatı verir, Allah ve Resulüne itaat ederler..." Tevbe-71

"Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.”

(Ebu Davud, Edeb, 19, Tirmizi, Zühd, 45)

Ebû Hureyre radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “İnsan, dostunun yaşayış tarzından etkilenir. O halde her biriniz dost edineceği kişiye dikkat etsin!” (Ebû Dâvûd, Edeb 16; Tirmizî, Zühd 45)

Bir çürüğe yaklaşıyorsan eğer, sakın ola ki: "Ama ben sağlamım," deme. Sakın, insanın iyisi ile kötüsünü bir tutma. Çünkü bu eşitlik, iyileri iyilikten soğutur,kötüleri de kötülüklerinde cüretli kılar.” Hz. Ali (k.v.)

“Kötülük ögrenmek istemiyorsan kötülerle konuşma ve böylelerinin arkadaşlığından sakın. Kötü kimselere sırrını asla söyleme. İşlerinde, Allah'tan korkanlarla istişare et!" (Ebu Nuaym, Hilye I/55)

"Kişi din kardeşine zalim de olsa mazlum da olsa yardım etsin. Zalim ise ona engel olsun. Bu ona bir yardımdır. Mazlum ise ona yardım etsin." Hadis-i Şerif (Müslim)

Nemrutlar, Firavunlar, Ebu Cehiller; İbrahim ellileri, Musa asalıları, Yusuf yüzlüleri Muhammed gönüllüleri sevmezler. Bir bak kendine bakalım; Kim elliler, Kim asalılar, Kim yüzlüler, Kim gönüllülerle berabersin?

Sen Hakkı haykıran bir ağız ol, Fakat "niye duymuyorlar!?" diye de kulaklara karışma: "Onlardan seni dinleyenler vardır. Fakat sağırlara -üstelik akılları da ermiyorsa- sen mi duyuracaksın?" Yûnus-42

Sen; sözünle, özünle her daim Hakk'ı gösteren bir işaret ol, Fakat "kör müler, niye görmüyorlar?!" diye de gözlere karışma: "Onlardan sana bakan da vardır. Fakat -hele de hakkı görmüyorlarsa- körleri sen mi doğru yola ileteceksin?" Yûnus-43

Elinle, Olmadı dilinle, Daha da olmadı kalbinle Kötülüğe karşı ol: Rasûlullâh (sav) buyurdu ki: -Müminlere öyle bir zaman gelecek ki kalbi tuzun suda eridiği gibi eriyecek!” -Niçin? diye sordular. Buyurdu ki: -Kötülükleri görüp de onları değiştirmeye güç yetiremediği için”

“Sakın, insanın iyisi ile kötüsünü bir tutma. Çünkü bu eşitlik, iyileri iyilikten soğutur,kötüleri de kötülüklerinde cüretli kılar.”

“Öyle bir zaman gelecek ki doğru söyleyenler yalanlanacak, yalancılar ise doğrulanacak. Güvenilir kimseler hain sayılacak, hâinlere güvenilecek."Bizi düşmanlarımız değil, Bizi zaaflarımız mahvedecek:Kimseye "akıl vermeyelim, Eğer varsa fikrimizi söyleyelim. Akıl veren şeytandır, mümin fikir verir, düşüncesini söyler. Akıl vermede bir aşağılama, kendini yücede görme vardır. Fikir vermede tevazu vardır. Akıl veren kendini "bilen" olarak görür. Fikir verense öğrenendir...İçini imar etmeyen, dışında imarlık bulamaz. İçin imarını bozan ne? Benlik! "Terk eylegil ten tertîbin gider senden benlik adın İçün ‘imâret olmadın taşun dağı ma‘mûr nedür." Yunus Emre

İnşallah dua edelim birbirimize. Rabbim sıkıntılarınızı selamete çıkarsın. Mahsun kalplere sürur ihsan eylesin hastalara şifa ihsan eylesin borçlulara borçlarını ödemeyi nasip etsin. Sadatı Kiramdan ayırmasın. Amiin

 
 
Turkish Arabic English