Sevgili Peygamberim

TANSİYON İLACIM HEM PARALANDI, 
HEM ALIM ALANI DARALDI.
 
Bundan beş yıl öncesine kadar o kadar çok sağlıklıydım ki, komşularım dinçliğime gıpta ederlerdi. Nazar mı ettiler, bilmem. Bir süre sonra doktorlar beni hasta ettiler... Nasıl derseniz, bir diş ağrısıyla başladı her şey. Azı dişim yaşlanmış ve bakımsız kalmış halini bana ağrıyla hissettirdi. Umursamayınca, şiddetini dayanılmaz derecede artırdı. Doktora gitmek zorunda bıraktı. 
İşte ne olduysa bundan sonrası oldu. Diş hekimleri beni antibiyotiğe boğdu. Dişin apse yapmış çekemeyiz" dediler, kutu kutu antibiyotikleri reçete edip verdiler. Tam altı kutu hapı yutmakla diş ağrım dindi, sonrasında kökünden çekildi sıkıntısı bitti. Fakat diş ağrımı ve dişimdeki apseleri tedavi eden antibiyotiklerin yan etkisiyle, tansiyon derdi girdi sinsice bedenime. Hiç düşüş göstermeyen hipertansiyon, kalbimin ritmini de bozdu ve ben böylece ilaç sektörüne kazandırılmış bir bağımlı, sürekli hap kullanıcı oldum. O gün bugün tam beş yıldır kalp ve tansiyon hastasıyım. Ara sıra belki kullandığım hapların yan tesirlerinden beyin damarlarım da ağrıyor, bünyeme yeni ilaçlar yüklememek için doktoruma durumu söylemiyorum. 
SSK emeklisi olmamdan dolayı çok şükür sağlık güvencem bulunduğundan kalp ve tansiyon ilaçlarımı beş yıldır düzenli alabiliyordum. Şimdi alamıyorum, çünkü depoda bu ilaç yok diyorlar. 
Ne yapacağız, sorumuzun muhatabını bulamıyoruz. Doktorlarca rapor çıkartılarak, önce ölene dek zorunlu kullanmam gerektiğini söyledikleri ilaçların abonesi ettiler. Şimdi para ödemezsen aboneliğin iptal, der gibiler. 
Duyduğuma göre kalp ilaçlarını devlet kesintisiz ödeyecekmiş, ya tansiyon hapları? Kalple ilintili şu  hipertansiyon dedikleri...
Son yıllarda hapsız ne oluvermiştim birden ben, çok şükür ilaçlarıma beş senedir para ödemiyordum. SGK'dan kesiliyordu. Amma bu 2 ay öncesine kadar böyleydi. 
İki ay önce eczaneden ilaçlarımı almaya gittiğimde eczacı benden üç küçük kutu tansiyon ilacım ve iki kutu kalp hapım için 19,5 lira para istemişti. Nasıl olur, soruma yanıt "Fark tansiyon ilaçlarınızdan çıktı" denilerek cevaplanmıştı. Eczacıma: "Ama ben beş yıldır, tansiyon ilacıma para vermiyordum. Sigortamdan kesiliyordu."dedim. Eczacım ilaçlarımı torbaya koyarken, "Bundan sonra böyle, fark ödeyeceksiniz. Ve bundan sonra böyle üçer kutu alamayacaksınız, depolarda bu ilaçlar yoklar." dedi. Dünkü günde dediği oldu, ben ilaçlarımı bulamadım, alamadım. Çok üzüldüm. Limonlu sular kâr etmiyor, bitki çayları tansiyonu düşürmeye yetmiyor.
Devamını oku...

Sevgili Peygamberim
Furkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 13 Mayıs 2019 04:32

KÂİNATIN GELMİŞ, GEÇMİŞ, GELECEK EN MUHTEŞEM İNSANI
Kuran'da Sevgili Peygamberimiz için "Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik" denilmektedir.Her peygamber kendi ümmetine gönderilmiştir. Hz Muhammed ise sadece bir ümmete, dünyaya değil, bütün alemlere gönderilmiş bir peygamberdir. Yani insan,cin, melek bütün yaratılmışların Peygamberidir.

O yaratılanların en şereflisi, en güzeli ve en üstünüydü. Yaşayış bakamından ise en mütavazisi ve en merhametlisiydi. Hiç bir zaman kendisini düşünmedi. Kendisine yapılan bütün kötülükleri,bütün eziyetleri bağışladı. Sadece ümmetini düşündü,onlar için üzüldü, onlar için ağladı, onlar için yaşadı.

Tebliğ için gittiği Taif'de taşlanmış,kanlar içinde kalmıştı. Bu ona Habibim diyen Allah'ın çok ağırına gitti, meleği Cebrail'i gönderdi. Cebrail :"Ey Muhammed, emret şu dağı başlarına yıkayım" dedi. Hz Muhammed: "Hayır onlar beni bilmiyorlar. İleride içlerinden belki inanan hayırlı insanlar çıkabilir" dedi.

Resulullah hurma lifinden bir yatakta yatardı ve sağ yanına hasırın izleri çıkardı. Bir gün ziyaretine giden Hz .Ömer Resulullahı bu durumda görünce ağlamaya başladı. Resulullah sordu. “Niye ağlıyorsun ya Ömer?” O da; "Sen Allah'ın Peygamberisin, bu halde olmana kalbim dayanmıyor" deyince. Resulullah :"Dünya benim neyime ya Ömer. Sen bu dünyada garip bir yolcu gibi ol, dünyaya kıymet verme" Buyurmuştu.

O sadece ümmetini düşünüyordu. Miraç gecesi Cebrail'in bile çıkamadığı Allah'ın katına çıktı, hiç kimseye nasip olmayacak kadar Allah'a yaklaştı. Allah "Ey Habibim dile benden ne dilersen "deyince.Hz Muhammed "Bu nimeti ümmetime de nasip et" dedi: Allah: " O halde namaz kılsınlar" buyurdu ve beş vakit namaz o gece emrolundu.

Peygamber Efendimiz geceleyin namazda ayakları şişinceye kadar kıyamda dururdu, bir o kadar da secdede kalırdı. Secdede o kadar uzun süre kalırdı ki Hz Ayşe validemiz endişelenir, ruhunu teslim ettiğini düşünürdü. Yanına yaklaştığında peygamberimizin gözyaşlarıyla secde ettiği yeri ıslattığını, ümmettinin affı için Allah'a yalvardığını görürdü.

Hz. Muhammed’in vefatından sonraki yıllardır. Bir akrabası Hz. Ayşe’yi ziyaret eder. Hz.Ayşe onun için bir sofra hazırlar. Ve sonra dayanamayıp ağlamaya başlar. Akrabası sebebini sorar. Hz.Ayşe: “Ben doyuncaya kadar her yemek yediğimde ağlarım,” der. Akraba daha da meraklanıp nedenini sorar.Hz Ayşe: "Çünkü Allah’ın elçisi bütün ömrü boyunca doyuncaya kadar hiç yemedi. Bir günde iki öğün yemedi. Ekmek yediği zaman hurma yemedi, hurma yediği zaman ekmek yemedi. Sürekli başkalarını kendine tercih ettiği için hep böyle yaşadı" der.

Bir gün ayağa kalkıp, gözlere görünmeyen gelecekteki ümmetini karşılamış, “Kardeşlerim gelmişler” demişti. Bu manzarayı gören sahabe, “Biz senin kardeşin değil miyiz ya Resululah? ” dediler. Efendimiz onlara döndü “Hayır” dedi. “Siz benim ashabımsınız. Sizler beni gördünüz, benimle birlikte yaşadınız. Ama beni görmeden bu dava için mücadele edecek kardeşlerim olacak. En kötü zamanlarda bensiz mücadele edecekler. İşte onlara selam olsun.” dedi

Salat ve selam bizden olsun .Bütün selamlar ve övgüler sanadır ey Efendimiz. Ne büyük nimet Senin kardeşin olmak, ne büyük nimet Senin şefaatine nail olmak, ne büyük nimet ahirette Seninle olmak.Ya Rabbi sen bizim günahlarımızı bağışla, Peygamberimizin huzuruna alnımız açık, yüzümüz ak çıkmayı nasip et.

 
 
Turkish Arabic English