BİSMİLLAH

BİSMİLLAH
FURKAN İLERİ tarafından yazıldı.   
Cuma, 02 Nisan 2021 05:59
♡HER İNSAN DUAYA MUHTAÇTIR:
Allah inancı olan her insanın çeşitli şekillerde dua ettiği bir gerçektir. 
Ancak, insanların oldukça büyük bir kısmı duayı, sadece darlık ve sıkıntı anında elden gelen tüm ihtimaller denendikten sonra Allah’ı hatırlamak şeklinde anlamaktadırlar. 
Bu insanlar üzerlerindeki sıkıntı geçince bir sonraki darlık ve sıkıntı anına kadar Allah’ı unutur ve ondan bir şey talep etmeyi akıllarının ucundan dahi geçirmezler.
İnsanların başka bir bölümünde de son derece hatalı bir dua anlayışı hüküm sürmektedir. 
Bu insanlar için dua, küçük yaşlardan itibaren ailenin yaşlı bir ferdi tarafından öğretilen anlaşılmaz bazı sözlerdir.
İnsanların bu tür dualarında Allah’ın varlığı, birliği, büyüklüğü, kudreti, insanları sürekli olarak görüp-işittiği, dualara icabet edeceği fazla düşünülmez. 
Önceden ezberlenmiş olan dua kalıpları tekrarlanır, durur. 
Ama, Allah’ın Kuran aracılığıyla insanlara duyurduğu dua çok farklıdır. 
Kuran’a göre dua etmek, Allah’a ulaşabilmenin en kolay yoludur. 
‘’Şimdi Allah’ın sıfatlarını bir düşünelim. O, insana şah damarından daha yakın olan, herşeyi bilen, işitendir...’’ 
İnsanın içinden geçirdiği tek bir düşünce bile Allah’tan gizli kalmaz.
O halde samimi olarak Allah’tan bir istekte bulunmak için insanın sadece düşünmesi bile yetmektedir. İşte Allah’a ulaşmak bu denli kolaydır. 
İnsan kulluk( yaratılmışlık) bilincinde olduğu sürece Allah Katında bir değer kazanabilir. Bu yüzden insanın Allah’a yönelmesi, hataları konusunda Allah’a itirafta bulunması ve sadece Allah’tan yardım dilemesi gerekmektedir.
 
 
"İnsanlar aptal değil cahil doğarlar, eğitilerek aptal hale gelirler..."
Bertrand Russell
 
Selçuk yukarıdan can güvenliği sağlıyor, Sümeyye aşağıdan ruhları yok ediyor. Ruh yoksa, canın ne kıymeti var? Emek verilmemiş her ruh, her açıdan terörize olmaya devam edecektir toplumda. İster ahlâkî, ister asayiş söz konusu olsun; maya bozuksa, eninde sonunda dağa da çıkar, kaldırıma da iner, evlere de girer.
Yukarıdan keklik avlamada mahiriz fakat bu gidişle, aşağıdan keklik olmaya aday insanlar da yetiştiriyoruz aynı zamanda. Terörist avlamaya verdiğimiz emeği, ahlâkî çözümler üretmeye vermiyoruz mââlesef. Dağda bitirsek bile, şehirde her açıdan terörist yetişiyor.
 
 
*BAZI ŞEYLERİ UZAKTAN SEVMEK GEREK; GÜNEŞİ MESELA, YAKINDAN SEVERSEK YANARIZ. YA BAŞI KARLI DAĞLAR, SEVİYORUZ DİYE YANINA GİTSEK DONARIZ.
 
ŞU HAYATTA EN BÜYÜK ÖZGÜRLÜK; BİR YAPRAĞIN BİLE KENDİSİNDEN İZİNSİZ YERE DÜŞMEYECEĞİ O BÜYÜK İRADEYE TESLİM OLUP "EMREDİLDİĞİN GİBİ DOSDOĞRU OL" İLAHİ PRENSİBİ GEREĞİ DÜZ, SADE VE HESAP VERME ŞUURU İLE YAŞAMAKTIR.
 
İşlediği günahı ciddiye almayanın, tevbesinde samimiyet olmaz !
 
Görmek ,
Bakmak ,
Anlamak,
Hissetmek ne kadar başka..
 
Kaybettiğimiz halde, bulmak için aramayı aklımıza bile getirmediğimiz tek yitiğimiz... UTANMAK...
 
YURDUM İNSANININ NAMUS ALGISI HEP ŞAŞIRTMIŞTIR BENİ... ARKADAŞINLA AİLECEK PLAJA GİDERSİN, HANIMI SENİN ÖNÜNDE BİKİNİ İLE RAHAT RAHAT DOLAŞIR, HATTA BİRKAÇ CM YANINA KADAR KUMUN ÜZERİNE YATIP GÜNEŞLENİR, HATTA HATTA; DENİZDEN ÇIKTIKTAN SONRA SAHİLDEKİ AÇIK ALAN DUŞLARINDA BİRLİKTE DUŞ BİLE YAPABİLİRSİN; AMA AYNI ARKADAŞINA AKŞAM OTURMAYA GİTSEN VE DESEN Kİ; "ÜSTAD; YENGE KAHVE SERVİSİNİ BİKİNİ İLE YAPSA, NASIL OLUR ?", KAVGA ÇIKAR; "SEN NE DEMEK İSTİYORSUN LAN. BİZ PZVNK MİYİZ.. SENİ GİDİ IRZ DÜŞMANI, SENİ GİDİ NAMUS DÜŞMANI" DEYİP, SANA BİR GÜZEL DAYAK ATMASI DAHİ İHTİMAL DAHİLİNDEDİR..... NEDEN ? ÇÜNKÜ; ONUN YERİ AYRI, ONUN YERİ AYRI.... 
SEVSİNLER SİZİN SEKÜLER DÜNYÂ GÖRÜŞÜNÜZÜ...SÜKELER BAKIŞ İŞTE BÖYLE REZİL VE KEPAZE BİRŞEY ABİ... RABBİM; SIRAT-I MÜSTAKİMDEN AYRILMAMIZA İZİN VERMESİN İNŞALLAH...BUNLAR GERÇEKTEN DE TAM BİR AHMAK... NE VASIFSIZ İNSANLAR, NE MAKAMLARDA GÖRÜYORSUN... KALİTESİZLİK, PESPAYELİK, CEHALET PAÇAMIZDAN AKIYOR YEMİNLE...
 
Şimdi var ya... Alıp başını, arkana bakmadan gideceksin BİLİNMEZLER DİYARI'nın tam ortasına...
 
Namus ar haya değişkenlik arz ediyor bazılarına göre.Sahilde başka evde başka ne hale düştük.Çok haklısın hatta namaz kılan tanıdıklar bile bikinili eşi kızı ile denize girmiş bu şekilde fotoğrafını paylaşıyor.Aklın yolu bir abi
Yıllardır şunu derim otobüs yazın deniz kenarından çok daha sıcak olduğu halde kumsala kadar otobüste kıyafetli giden apla, adrese varınca iguana kertenkele gibi deriyi çıkarıyor pazara
Pozemengia abi de yanında olduğu halde mikinili resmini çekebilirsin
Sonra aynı otobüsle geri dönerken apla tarafa baksan az önceki erkek iguana çifleşme döneminde rakibe çatar gibi kaşları çatar ve nebagon der
Ulen gavat ne bakacam az önce üryan haline bıkana kadar bakmışım, sen bile bakmadın benim kadar dese kavga çıkar mı
 
Bütün bunlara rağmen, yine de Allah’a kulluk etmekten yüz çevirirlerse, üzülme, bundan sen sorumlu değilsin. Çünkü sana düşen, yalnızca, onlara hakîkati açıkça duyurmaktan ibarettir.
İnkârcılar, hakikati gösteren yeterli delil bulamadıklarından inkârı tercih ediyor değiller:
Nahl/82
 
 
 
Turkish Arabic English