Kul Bilmez

Kul Bilmez
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 27 Nisan 2014 05:42

"Bir ömür boyu hep insanları sevdim. Onlara hizmet etmek için çırpındım. Kul bilmezse Allah bilir. Önemli olan bütün bunlara rağmen Allah rızası için hizmete devam etmek. Hayatta birçok nankörlüklerle karşılaştım. Bazı kimseler beni kırmak, üzmek, incitmek için, hayata küstürmek için ellerinden geleni yaptılar. Ben sadece onlara sevgi duydum. Gece gündüz onlar için hayır dua ettim. Kim kazançlı çıktı, kim kaybetti, yarın Allah’ın huzuruna çıktığımız zaman göreceğiz. Hayırlısı. Ne demiş atalarımız: “Bekle, gör.”

altAshâb-ı kiram'dan Sâlebetü'l-Haşenî -radiyallahu anh- Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'e:

"Ey iman edenler! Siz kendi nefislerinizi ıslah etmeye bakın. Siz doğru yolda bulundukça yoldan sapanların size zararı olmaz." (Mâide: 105)

Âyet-i kerime'sinin tefsirini sorduğunda, Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Yâ Ebu Sâlebe! İyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış. Ne zaman ki aşırı derecede cimrilik hâkim olur, nefislerin arzusu peşinden gidilir, dünya ahiret üzerine tercih edilir, herkes kendi görüşünü beğenir, kimse kimseyi tanımaz bir hâle gelirse, o zaman KENDİNİ KURTARMAYA BAK VE HALK TABAKASINI BIRAK! Muhakkak ki sizin arkanızda karanlık gece parçaları gibi fitneler vardır. O fitneler içerisinde, sizin üzerinde bulunduğunuz inancın benzerine sımsıkı yapışan bir kimse için, sizden elli kişinin sevabı kadar sevap vardır."altalt