Medya da Medyatik

Medya da Medyatik
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 30 Kasım 2011 11:32

altYeni zaman medyası mı desem, ahir zaman alameti mi desem? Artık yazılı ve görsel basına entelce medya deniyor ya, aslında onu diyenler medyatikliğe pek hevesli olanlar. Her birinde bir hava, sanırsınız hep fırtına; yanlarına ulaşamazsınız. Yahu ne bu afranız, tafranız. Nihayetinde sizde işinizi yapıyorsunuz. Ekmek mecranız orası. Televizyon denilen nesne yokken sizde medyayı, medyatikliği bilmeyen kişilerdiniz. Medyatikliğin havasına gireli yaptığınız işte hayır kalmadı bilesiniz.

Medya çalışanlarında özveri kalmamış, oturdukları yerde, önlerine ajanslardan gelen haberleri okuyup geçiyorlar. Kırk yılda bir, kendi buldukları haberi allayıp pullayıp özel haber diye gözümüze sunuyorlar. Kendileri olduğu kadar bir süreliğine buldukları haber de medyatik oluyor. Sonra unutuluyorlar.

 

Aynı sıradanlığa dönüyorlar. Bir pilav pişirilmiş farzedin, ısıtıp ısıtıp sabah akşam aynen önümüze koyuyorlar. şu medyatik moda akımı geçse de, canıyla kanıyla uğraşıp doğru dürüst haber bulanların, emeğini ağız tadıyla bir izlesek diyorum.

Bir de ün uğruna, haber sunarken görünmek için ayağını sürüyerek gazeteye, televizyona gelenler var ki, onlara ne desem bilmiyorum. Kardeşim sıranızı un uğruna uğraş verenlere verin artık, teklemeleriniz çekilmiyor doğrusu. Yaşlandığınızı, devrinizin kapanmış olduğunu kabullenin artık, ayıp oluyor.

BAŞBAKANIMIZA GEÇMİŞ OLSUN

Medya demişken, sürüyle medya çalışanı var hani; başbakanımız üç gün ortadan kaybolmuş, hiç birinin haberi olmamış. Bunlar bu kadar, şişirme medyatikler işte.

koskoca ülkenin başbakanı ortalıktan ayağını çekip, hastaneye başyatan oluyor; hiç bir medyanın haberi olmuyor.

O yüzden de diyorum ya, bunların kendileri medyatik diye...

Kusurlarını görmezden gelip, bir de hastaneye alınmayan çelengi ana haber bültenine taşımışlar. Neymiş, falan türkücü yollamışta çelengi, içeriye alınmamış. Yahu hastanede amaliyat olan sen, ben değil ki; bu ülkenin başbakanı. Bütün dünyanın gözü üstünde olan bir ser, lider.

Hırlısı var, hırsızı var. Soylusu var, soysuzu var nazar yansıtanların, öyle değil mi? Falancadan diye çelenk içinde bomba olsa, ne yapacaksınız? Size haftalarca sakız gibi uzatacağınız haberler çıkar belki, ama içeriden, dışarıdan birileri münasip yerlerine kınalar yakar. Allah muhafaza buyursun...

Biraz gözünüzü, kulağınızı açın. Haberciliği gerektiği gibi yapın, aldığınız paraların hakkını verin. Bize de sizi yermek yerine, aferin dedirtin.

Sevgili Başbakanımıza geçmiş olsun dileklerimizi ileterek, Allah'tan acil şifalar diliyorum. Bu noktada bir şeyi de merak etmiyor değilim hani. Acaba başbakanımız ameliyat sonrasında, yoğun bakım ünitesinde, narkozun etkisinden kurtulurken en çok neyi sayıkladı, yahutta kime öfkesini püskürttü?

Genelde ameliyat sonrasında insanlar kendine gelirken, bıçak acısından dokturuna bile küfür savurabiliyor. Başbakanımız acaba bedelliye karşı çıkmayan meclis üyelerini mi sayıkladı durdu dersiniz? Hani "muhalif olanlarınız bile işine gelene ses çıkarmıyorsunuz" gibisine. Tabi ki, hiç bir gazeteci o anları haber yapamaz. Doktorlarda bu konuda açıklama yapamaz, benimkisi de sadece meraktı. Neler olup bittiğinin doğrusunu elbet yüce Allah bilir.