Vay Maşaallah

"BÜYÜK BAŞLAR MENFAATLERİ İCABI, MASA BAŞINDA İNSAN HAKLARI GÜNÜ İCAT ETMİŞLER, UYDURUKTAN TAYYARE,. DÜNYA DA İNSAN HAKLARI YOKTUR, PARA ve PAYE HAKLARI VARDIR..." (Ayfer AYTAÇ) 

(Lafa gelince Hz. Ömer icraata gelince Turist Ömer olmamak lazım…"Doğruyu savunanlar ölür, ama doğrular asla ölmez! Bu yüzden gücün değil, Hakkın yanında olun... " Yalana, Yanlışa Muhalif Biri Olarak Yalnızca HAKK'a Dayanır. Hakikati Yazarım.) "SU YOLUNU, HAKİKAT YÖNÜNÜ ŞAŞIRMAZ. BUNU BİLEN OLARAK; ALDATAN OLMAKTANSA, ALDANAN OLMAYI TERCİH EDERİM." Ayfer AYTAÇ

BAŞKALARI DESELER DE İNANMAZDIM, "VİCDANLAR KOR OLMADIKÇA, ADALET KÖR OLMAZ. MERHAMET BİTMEDİKÇE, ADALET YİTMEZ" DERDİM. HAKSIZLIKLARA UĞRADIKÇA VE KOŞTURMACA HER MEVKİDE HAK ARADIKÇA VE BİR TÜRLÜ HİÇ BİR YERDE BULAMADIKÇA; ÜLKEMİZDE ADALETİN YOKLUĞUNU,  CÜZDANA VE MAKAMA GÖRE ADALETÇİ GEÇİNENLERİ BİZZAT GÖRDÜM... ADALET, DİKENE SU VERMEMEKTİR, GÜLÜ ÇOĞALTMAKTIR. DİKENİ BÜYÜTMEMEKTİR.. LAFA GELİNCE HZ. ÖMER, İCRAATA GELİNCE TURİST ÖMER OLMAMAK LAZIMDIR…

On yıl evveli kendime ait yerel, ama genele etkin bir gazetem vardı. Adalet ve Kalkınma Partisi diye hayatımıza giren, sonrasın da Ak Parti diye belleklere kazınan kuruluşun şehrime yönlendirdiği kara fikirli belediye başkan adayını beğenmemiştim. Zira adamın geçmişini biliyordum, ilimin iliğini kemiğini sömüreceğini daha seçilmez öncesinden yazıp, "Balaman'ın koyunu sonra çıkacak oyunu" diyerek hakikati savunuyordum.

Çoğunluğun öttürdüğü borazan mı etkilidir, yoksa sizin tek başınıza çaldığınız ıslık mı? 

Devamını oku...

Vay Maşaallah
Volkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Cuma, 22 Ağustos 2014 09:31

On altıncı asır ok atıcı pehlivanlarının en namlılarından..

altKanunî Süleyman’ın şehzadeliğindeki İçoğlanlarındandı, cülûsunda Manisa’dan beraber getirmiş, İstanbul sarayında Has oda ağaları arasına yerleştirilmişti; buradan da Mîrialemlik ile çirağ etmişti.

Daha Manisa’da bir taze yiğit iken odun yüklü bir merkebi bacaklarından tuttuğu gibi havaya kaldırır, bir deve yavrusunu omuzuna alıp gezdirir, kesilmiş iki koyunu, iki serçe parmağına takar, kasaplara yüzdürürmüş.

Kanunî Süleyman’ın Rodos cenginde bulunan Mirîalem Ahmed Ağa, bir gün bir kantar demirden yapılmış bir gülleyi Rodos kalesi duvarlarından aşırarak içeriye düşürmüştü; yaşı yetmişi aşmış iken bir gün, at ile Yaycılar Çarşısı’na gitmişti.

Yaycı esnafından bir haddini bilmez adam;

- Gayrı kocadınız!.. demişti.

Bunun üzerine Ahmed Ağa, atını çarşının zincir gerili kapısı altına sürmüş, iki kolunu zincire geçirmiş, bacak ve ayaklari ile de hayvanı kıskaçlamış, kolları ile kendini yukarı çekince, altındaki hayvanı da beraber havaya kaldırmış:

“Yay gerip ok atamayacak kadar kocamamışız!” cevabını vermişti.

Bu daha bir hizmetçi, Osmanlının özel timlerinden bahs bile edilmiyor ki,

 Bir de onları bir düşünsek ?! Yüz binlerce Maşaallah…

Kaynak: İstanbul Ansiklopedisi

 
 

Turkish Arabic English