Gayret Kuldan Takdir Cenab-ı Hakk'tan

Bir müddet sonra tarih: "İki binli yıllarda insanlar çoktu lâkin yüreklerinde insanlık yoktu!" diye yazacak...

Ey insanlar! Neredesiniz..? Yeryüzünde nüfus olarak pek çoksunuz, ama sanki hiç yoksunuz. Pek çoklarınız "F" harfiyle başlayan bir sisteme mahkûm olmuş, âkıbetini bekliyor. Kendilerinin sisteme tâbi olmayıp özgür olduklarını savunanlarda başını kuma gömmüş deve kuşları misâli sadece var olduklarını, nefes aldıklarını belirtiyorlar.

Ey insanlar! Nerelerdesiniz..? İnsanlık ağlıyor, inliyor, yok oluyor. Duymuyor, görmüyorsunuz, bilmiyorsunuz! Ne yazıktır, maalesef sizler de bilinmiyorsunuz.

İnsanlar tam mânâsıyla heybetlerini göstermedikleri içindir ki, insanlıkları da görünmüyor. Varken yok gibi olmak ne elem verici... Yaşayan mevta gibi mi desek, bu elîmâne duruma? Olur mu, olmaz! Bu hâl, Cenâb-ı Allah'ın yarattığı sisteme aykırı. Yaratılışın yegâne gayesi evvelâ Cenâb-ı Allah'a mutî kul olmak! O'nun emrettiği biçimde O'na layık "insan" olmak! Biz her ikisini de unutmuşuz. Hâşâ Biricik Allah'ımızı unutmuşuz. O'nun yarattıklarına kanmışız, kapılmışız. Aslında bir akıntıya kapılmışız; suyu sâkin sanıyoruz, haz da alıyoruz, şelâleye doğru sürüklendiğimizi anlayamıyoruz.

 Yeryüzünün pek çok yerinde mâsumlar açlıkta, açıkta bırakılıyor. Hakları gasbediliyor, yok yere katlediliyorlar. Dünyalık hırsla zırhlanmış "İnsan olarak yaratılmış" nice ciğeri çürük mahlûk,  zevkine adam öldürür olmuş. Akan kanlara basarak insan kılığında dolaşanlar, bizlerden kaybolmuş insanlığa kadeh kaldırıp kikirdiyorlar.

Devamını oku...

Gayret Kuldan Takdir Cenab-ı Hakk'tan
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cuma, 29 Ağustos 2014 14:22

altBen tesadüflere inanmıyorum. Tesadüfen tanıştım, okudum gördüm diyorsak bu doğru değil, Ağzımızdan çıkan her söz, kalemimizden çıkan her kelime, her düşüncemiz, her hayalimiz bizi sıkı sıkı bağlıyor, bir gün bir şekil ortaya çıkıyor. Buna tesadüf denilebilir mi? Geçmişten bir izle yeniden gündem oluşma denilebilir. Herkes hayatına bir ışık, bir güzellik getirebilir. Hayatta hiçbir şeye sahip olmadığı halde mutlu olan, güzel yaşayan insanlar da var aramızda. Özellikle bazı kimseler sıkılınca isyana giderler. Oysa hayat olabildiğince güzel, muhteşem… Kur’an-ı Kerim’de bir Ayet-i Kerime var lütfen hep hatırlasak: “Allah (cc) her an yeni bir şen üzeredir” Her şey, her an yeniden yaratılıyor. Yunus’da “Her dem taze doğarız, bizden kim usanası.” diyor. Resullullah Efendimiz “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır.” Buyuruyor. Etrafta olumsuz şeyler varsa ben mecbur muyum onları takip etmeye, onları dinlemeye, izlemeye? alt

Bu hayatı her saniyesiyle değerlendirmek zorundayız, eğer objektifimizi hep diğer insanlara çevirirsek, etraftaki insanlar hırsız, ahlaksız vs diye o zaman biz kendi hayatımızı nasıl yaşayacağız? Ben niçin kendimi üzeyim. Bazı okumuş cahiller söze başlarken “İşte cahil imamlar” diyorlar, “bizi onlar geri bıraktı diyorlar”. Sen de o zaman aç kardeşim “Kur’an-ı Kerim’i oku, birkaç Ayeti olsun yaşa. O Türkçe ibadet diyen insanlara bakın… Ben hiçbirini Türkçe ibadet ederken görmedim. Dünyada en az yedi milyar insan yaşıyor, yedi milyar ayrı düşünce olabilir, ama müsaade edin de ben de kendi hayatımı yaşayayım.

Biz bu dünyaya gül koklamaya, güzel sevmeye geldik. İnsanlar cahil diyene kadar gidip bir gönül ehli insanı ziyaret edin, sizin de içiniz renkle, ışıkla dolsun, aşkla dolsun. Siz de kendi kendinizi yetiştirin bu kadar kolay, istenirse yapılmayacak yoktur. Gayret kuldan, takdir Cenab-ı Hakk’tan…

 
 

Turkish Arabic English
Ayfer AYTAÇ
Ayfer AYTAÇ
Târık İLERİ
Târık İLERİ
Aytaç İLERİ
Aytaç İLERİ
Volkan İLERİ
Volkan İLERİ
Furkan İLERİ
Furkan İLERİ