Aptal Kutusu

 

 
Sözün en doğrusu, en güzeli O'na aittir. ALLAH buyurur kul susar.
 
La-Tahzen / Üzülme
Çünkü hüzün, düşmanı sevindirir, dostunu üzer, haset edenin diline düşürür.
La-Tahzen / Üzülme
Çünkü hüzün, kaybolanı geri getirmez, öleni diriltmez, kaderi değiştirmez, hiçbir fayda getirmez.
La-Tahzen / Üzülme
Çünkü hüzün sinirleri yıpratır, kalbini yorar, gecelerini mahveder.
La-Tahzen / Üzülme
Eğer günah işlediysen tövbe et, istiğfarda bulun, yanlış yaptıysan düzelt, O'nun rahmeti sonsuz, kapısı hep açıktır.
La-Tahzen / Üzülme
Kaybettiğin hiç birşey için üzülme çünkü daha pek çok nimetlere sahipsin. Allah'ın sana bahşettiği diğer nimetleri düşün ve şükret.
Allah Teâla, "Allah'ın nimetlerini saymaya kalksanız buna güç yetiremezsiniz" buyurmuyor mu?
La-Tahzen / Üzülme
Ehli batılın sözlerinden dolayı üzülme, onların tenkitlerine sabrettiğin sürece mükafatlandırılacağını unutma.
La-Tahzen / Üzülme
İnsanlara ihsanda bulunduğun sürece üzülme. Çünkü mutluluğun yolu insanlara ihsanda bulunmaktan geçer.
La-Tahzen / Üzülme
Çünkü Allah var...
Devamını oku...

Aptal Kutusu
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 08 Ekim 2014 03:50

Doğru kullanılan bir araç olursa faydası da çok, dünyayı önüne seriyor.

Ama yaygın olarak yanlış kullanılıyor ve amaçta yanlış kullananı avlamak…

altİnsanları uyutma ve oyalama için bundan daha etkili bir icat olamazdı. Her evin başköşesine kuruldu, beyinlerimizi, gözlerimizi ele geçirerek bütün değerlerimizin yerine konuldu. Devasa boyutlarla cazibe ve övünme merkezine döndü; ne yazık ki vazgeçilmezlerimizden oldu… Televizyon, aylak, avare, kendi fikir üretemeyen, şuuru iğdiş edilmiş, hiçbir zaman okumak ve düşünmek alışkanlığı kazanmamış, dedikoducu müptelası kadınlar ile sokaktaki günü kurtarmak için yaşayan adamlar için icad edilmiş bir nevi afyondur. Televizyon; akıldaki, fikirdeki, idraktaki son pırıltıları da yok eden bir cehennem makinesidir. Kişiyi gerçek hayattan, hayatın gerçeklerinden koparan ve bir hayal dünyasında yaşatan hissi bir istismara uğratan yalan çarkıdır. Doğrulardan, hakikatlerden uzaklaştıran, olup bitenler hakkında düşündürmeyen tam bir kaçıştır televizyon. Yokluğa, boşluğa, şuursuzluğa açılan bir kapıdır. Ayartıcı, nefsi kışkırtıcı, tüketimi kamçılayıcıdır televizyon. Televizyon seyretmek zaman kaybıdır hakikati görebilene; bu korkunç tiryakilik ne yazık ki sanıldığı gibi kurbanını batılaştırmaz, batırır…

Kaçımız televizyonun hayatımıza maliyetini hesapladık. Hani şu gerçek insanların sahte sorunları olan sahte insanları oynadığı ve gerçek insanların gerçek sorunları unutturmak için icat edilmiş aptal kutusunun.   

Örneğin günde 2 saatimizin tv başında geçtiğini varsayalım. Yani yılda 730 saat demektir bu. Bu da 45 gün ve 45 gece eder. Şu da bir gerçektir ki, pek çoğumuz günde 2 saat ile yetinmeyiz.

Şu nu unutmayalım.

 Televizyon karşısında büyüyen çocukların sosyalleşme, bireyselleşme ve psikososyal yönlerinin hepsi eksiz ya da yetersiz kalacaktır. Duygusal ilgi, sevgi, ve birlikte geçirilecek vakit yerine çocuğun televizyon karşısında kalması çok sakıncalı bir durumdur.

Çocuğu adeta uyuşturarak yararlı etkinliklerden ve uğraşlardan alıkoyabilir. Çocukların kazanılmış bilgilerinin azalmasına neden olur. Çocukların tek tip değer yargıları geliştirmelerine neden olur. Özellikle duygusal yönden güven içinde olmayan çocuklarda endişe ve korkular geliştirebilir. Çocukların televizyonda gördükleri her şeyi gerçek olarak algılamaları, gördüklerini denemekten ve taklit etmekten hoşlandıkları görülmüştür. Doğruyu yanlışı ayırt edemedikleri bilinmektedir. Okul öncesinde çok fazla televizyon izleyen çocukların okuldaki başarılarını ve sosyal ilişkilerini etkilemektedir. Televizyon programlarına düşkünlüğü çocuğu pasifleştirir.

Sonuç olarak üretkenliğinizi durduran, beyninizle düşünmenizi engelleyen, sürekli aynı senaryolarla yapılmış dizileri önünüze koyan aptal kutusundan uzak durun. Hiç izlemeyin demiyoruz. Faydalı olanları ayıklayın tabi ki. Üretken olmak için üretimi kısırlaştıran aptal kutusu televizyona karşı bağımsızlık savaşı açmak bireyin kişilik gelişimi için çok önemli bir unsurdur.   

Sadede gelirsek; Bence dizilerin yada filmlerin tek bir amacı var; kitap okumayan düşünemeyen araştırmayan eleştirmeyen aptal bir toplum yaratmak, zaten başarılı da oldular yani.

 
 

Turkish Arabic English
Ayfer AYTAÇ
Ayfer AYTAÇ
Târık İLERİ
Târık İLERİ
Aytaç İLERİ
Aytaç İLERİ
Volkan İLERİ
Volkan İLERİ
Furkan İLERİ
Furkan İLERİ