Kitap Sektörü

Kitap Sektörü
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 04 Aralık 2011 16:17

altKitap Sektörü öyle bir arena ki; içine girdiğinizde en deneyimli gladyatör olsanız, kiminle nasıl başa çıkacağınızı bilemezsiniz. Aslında bu sektöre arena yerine kurtlar sofrası, demem daha mı uygun gelir dersiniz? Evet, belki böylesi bir benzetme daha uygun.

Yazarı, çizeri, yayıncısı, yayımcısı içinde kim ne şekil varsa; sektöre yakışır bir mücadele yok ne yazık ki. Zaten bu sektörün içinde var olabilmeniz için kalemşör olmanız gerekmiyor. Para ve çevre gücü, orada da olayı bitiriyor. Adam dandik iki cümle bir şey yazıyor, o satırlarını biriktirip kitap yapıyor, çevresi var elden satıyor. Yerel alanda bile böyle... Bir de destekleyici bulan, kitabına reklam alanlar var, her türlü getiriye ve cebe götürüye açık insanlar, giderekte üremekteler ne yazık ki... Amaç hem ün kazanmak, hem de una bulanıp, daha iyi tıkınır olmak...

Paranın pek çok alanda ilah gibi görüldüğü günümüz dünyasında, ona yaranmak ve hep kazanan olmak için nice dostluklarda bitiriliyordur, Allah bilir. Üzerinden silindir geçmiş, ezilip, çiğnenmiş ne değerler var; vardır para uğruna harcanıp tüketilmiş.

Değer mi hiç? Şu üç günlük dünya da biraz da Allah'ın rızasını kazanmak için bir şeyler yapalım. Deprem gibi afetlerdende mi ders alınmıyor. Bitince bitiyor işte. Son depreme bir bakın. Vanlı kardeşlerimizin ne yazdıkları kaldı, ne biriktirdikleri. Toza toprağa karışmış nice hatırat, albümlerdeki fotoğraflar dahil, canlarla birlikte maziye karıştı. Hep siz biliyor değilsiniz, bu yok oluşuda bir bilenden sorup öğrenin. Hep sizin yazdığınız okunsun istiyorsunuz da, insanlık dersi veren Kur'an'ı Kerim'i kaçınız okuyor veya okumaya öneriyor?

Bu ne hız ve hırstır ki, bu kadar kitap yazma ve hep önde olma, yani çok satanlar safhasında bulunma. Sahi acaba o çok satma işini nasıl ayarlamaktasınız? Zira benim ülkemde fazla okuma meraklısı yoktur da, o yüzden sordum. Okuyanın 'yok' denecek seviyede olduğu bir ülkede, nasıl oluyor da bu kadar kitap basılıyor ve çok satılan oluyor? merak etmiyor değilim.

Yazdıklarınıza bakılırsa hep ticari zekayla yazılmış, hep kazanmaya ayarlanmışsınız. Müslüman bir ülkede yaşıyor olmanızın getirdiği sorumluluklar yok mu sizce? Madem ki kalem sahibisiniz, bir de bu sorumluluktan kurtulmaya yönelik kaleminizi çalıştırın. Ne dersiniz. Çok satmak değil, bu sektörde de Allah'ın rızasını kazanmak önemli diye düşünüyorum.