Japon Yapıyor

Japon Yapıyor
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 06 Aralık 2014 10:26

altJapon yapıyor, çünkü Japon'un o bölgede yaşaması için başaka seçeneği yok ve Japon imrenilecek bir konumda ülke değil!

Bir Japon turist, yaz tatilinde Fransa’ya gider. Orada, kendi branşıyla ilgili olarak gördüğü fabrikaları gezer. Bir fabrikada, bir işçinin tornavida ile vidayı çevirmesi dikkatini çeker. Makinesini çıkarır, o işçinin çalışmasını filme alır. Sonra bu filmi Tokyo’daki Bilimsel Araştırmalar Kurulu’na gönderir. Onlar bu işi günlerce etüt ederler. Çalışmalar yaparlar. Ortaya şu gerçek çıkar. Eğer vida, o Fransız işçinin yaptığı gibi çevrilirse, saniyenin bilmem kaçta kaçı kadar bir zaman, tasarruf edilmektedir. Bu rakam, milyonlarca işçinin çalışmasıyla çarpıldığı zaman, ortaya müthiş bir rakam çıkmaktadır. Sonra Bilimsel Araştırmalar Kurumu tarafından bu durum, Japonya’daki bütün fabrikalara ve işyerlerine bildirilir. 

Bırakın bizim insanımızın turist olarak gittiği ülkede ülkesinin yararına bir çaba göstermesini; onca adı büyük, namlanmış üniversitemiz var, her sene onlarca mezun veriyor ve biz hala dışa bağımlı yaşıyoruz. 

Bizim içimizde de neler vardır Allah bilir, lakin eminim ya yolları tıkanıyor, yahut yapamak istedikleri yaptırılmıyor. Çok iyilerimizi zaten kapıyorlar. Beyin göcü deniliyor buna; iyilerimizi de memur yapıp bir yere atama yaptırıp maaşa bağlıyorlar. Devlet garantisine dayalı sistemle sus otur halleri...

Bizim insanımız da gayretli ve zeki, ne cevherler var keşfedilmemiş, ancak kıskançlık aşılanmış damarlarımıza, fesatlık enjekte edilmiş, rahatlık aşısıyla uyuşturulmuşuz, göze gelmemek için gözden ırak durmamızla uyarılmışız vesselam.

Ey ülkemin yöneticileri Japon aklına, Amerikan aklına hayranız, sempatimiz semelenmiş vaziyette, ama neden bize, kendi akıllı ve okumuş, bilinçli insanına karşı acımasızlık yapıyorsun, bizim duygusal oldugumuzu biliyorsun,hiç Allah'tan korkmuyor,Resulden utanmıyormusun? Kim ki başa geçince yedikce yiyorsunuz kulun hakkını,Rabbim buyurdu sakın kırma kimseyi,siz ise bunun tam tersini yapıyorsunuz,nedir senelerdir bu haliniz sizin? Ateşe mi gitmek istiyorsunuz,buysa amacınız olacak,yakındır mesefa bekleyin.