Sanal Sunumlar

Sanal Sunumlar
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 26 Ocak 2015 06:18

altOnu alma bunu al, kazan kazan çokça harca… Yetmişli yıllardan sonra hayatımıza giren küreselleşen dünya masalı, adına kültürel etkinlik deniyor. Hakikatte sanal sunum, sanal yaşam. Benliğinle hissetmeden, beynine dışarıdan verilenle hislenme rolü yapmak gibi… tüket, kazansınlar. Harca, tüken.

Dünyada görünmeyen, ama varlığı bilinen nice değerlerin, güzelliklerin beden ve ruh yorgunluğuyla farkına nasıl varacaksın? Yaşam çalışma yolunda yoğun geçiyor. Çalışmayla kazandığın harcamaya yetmiyor. Oysa sanal sunumla şartlandırılmışsın, harcaman gerekiyor. Sanal âlem seni zihin altına girerek buna zorluyor. Üreticilerin, ürettiklerini tüketiciye iletmek, ürettiklerini değerince satmak ve sürekli kılmak adına araç için devrelerine aldığı reklam sektörü gelişip büyüdükçe, üreten ve üretileni pazarlayanda iyice hırslandı. Hırs da hız limitini çoktan aştı. Para uğruna önüne ne getirilirse pazarlama adına insanlara kakalıyor. Biz onların bize ne verdikleriyle değil, albenili sunumuyla, gözümüze serdikleri parlaklıkla ilgiliyiz. Ne doğru ne yanlış bilmemekteyiz.

Tüketim kültürümüz arttıkça sağlıklı diye nitelendireceğimiz insan sayısı giderek azalıyor.  Güzele ve iyisine diye gözümüze dayatılan, bilinç altımıza yutturulan, her reklamı yapılana kazandığımızı harcıyoruz. Teknoloji ortamında hazırlanmış, parayla ne istenirse konuşturulmuş ajans elemanlarının capcanlı, bol hareketli, neşeli ve renkli sunumlarıyla yaptıkları reklamlardan etkilenip aldıklarımız iyi şeylerde; o halde ne diye bezginiz, mutsuzuz ve hastayız? Hastaneler, eczaneler niye kalabalık? Çünkü bize sunulan iyi sandığımız her şey kötü… Zira iyisi satılsa iyiyi atmazsın, uzun süre kullanırsın. Kötü iyi diye satılacak ki, kısa sürede onu tüketip, yerine yenisini alasın.

Burada kapitalizmin çarkı dönüyor. İnsanları sanal robotlar gören, sanal hizmete ağırlık veren, reklam sektörüyle çarkını döndüren şeytani bir düzenek… Dişlileri arasına sıkışan, ölene kadar para peşinde koşturmaca halinde olacak. Ve öyleyken çabaları yetmeyecek çoğunlukla borçlanacak. Zira banka sektörüde canlı tutulacak. Şeytanlar faizle şahlanacak. Size ve sevdiklerinize borcunu ödemek için hep didinmece sıkıntılı bir hayat yaşatacak. 

Normal bilinen pek çok insanın yaptığı, çarkta ezilmemek uğruna bazı insanların harama bulaştığı, çalıp çırpmaların bu düzenek uğruna arttığı bir dünyanın tam ortasındayız. Ancak ölünce kurtula bilinir bir hale getirilmiş insanlık. Kapitalizm böyle bir şeytanlık… Allah’tan uzaklaştırmış çoğunluğu kendine yakınlaştırmış. Hatta kıskacına almış, ne isterse yaptırıyor.  Hâl bu hâl olunca, bu düzenek yayıldıkça dünyamızın yönetimini şeytanlar yapıyor demektir. İster inanın, ister inanmayın ülkemiz dâhil;  insanların çoğunluğu şeytanın neferi hatta oyuncağı olmuş durumdalar. Vakit varken yolumuzun yanlışlığının farkına varanlardan olalım inşallah… Bu konu burada bitmez, uzun uzun yazacağım, ama okumaya üşengeçliğiniz tahammül edemez. Üst satırlarda dedim ya, insanlar sanallaşınca, güzellikten uzaklaşıyor. Okumakta bunun bir parçası, doğruları okursa aydınlanacak ve okumaya vakit ayırırsa tüketime yönelik sunumları ekranlardan izleyemeyecek. Ha, kitap sektörü nasıl barınıyor bu çarkta diye sorulacak olursa, o sektörde eğrilikten, yanlışlardan para kazanıyor. Yalanı dolanı doğru gibi size reklam sektörü aracılığıyla pazarlıyor. “Okumayı seviyorsan al aşk meşk entrika oku, hayaller deryasında dalgalan biraz” denilerek entel kalemleri size hoş gösteriyor, adlarını ünlendiriyor. Çoğu kalem sahibinin beyninden çıkmada değil o satırlar, dizilerin senaryo ekibi gibi satın alınmış kalemler bir araya gelip hayali veya geçmiş edebiyatçılardan çalıntı bir şeyler yazıyor, sonra birinin adına o kitabı yayınlıyor, reklamla adı ünlenen sayesinde ne verirse alınır hale geliyor. O piyasada şeytani bir sektör vesselam. Yalan dünyaya kanan, şeytanın görünmeden reklam sektörü eliyle verdiğiyle avunanların, kısaca sanallaşan insanların doğruya inanası gelmez, ama benden doğruyu demesi, gerisi neresiyse gidin gidebildiğinizce…