Vekiller Kötüye Örnekler

Materyalizme köle mi olduk,  Belki çağımızın cihadı bu şekil sanılıyor, ya değilse, ya hepten yanlışsa yaptıklarımız. Cennetten kovulmuşa ve onun izini sürenlere aradıkları çeşnileri elimizle ayağımızla veriyorsak. Allah bizim bu köleliğimizden, bağımlılığımızdan razı değilse ne yaparız? 

Rabbimiz dünyayı yaratıp içinde insanları var ettiğinden beri peygamberleriyle ve onlar aracılığıyla gönderdiği kitaplarla "siz benim kullarımsınız. Sizi yoktan var ettim. İslam dini doğrultusunda yürüyün." diyerek bunları yapmamız halinde bizi cennetine koyacağını vaat etmiş. Allah’ın vaadi haktır. Biz aciz kullar öncesine bu davete icabet etmek için yaratıcımızın nuru doğrultusunda yürüyeceğimizi İslamiyet’i kabullenerek ve peygamberlerine imanın şartlarına inanarak kendimizden emin olduğumuzu belirtmeye çalışmışız. Ancak dünyadan geçiş sürecimizde verdiğimiz sözlerin hiç birini pek çoğumuz yapmamışız.

Ve Allah'ın izniyle yine yoktan var edilmiş olan bilgisayar denilen bir materyal, internet denilen iletişim aracı, yahut benzer teknolojiler,  daha dün çıktı ortaya; Ademoğullarına bir şekil işaretle, "gelin” dedi. Bu çağrıya uyanları sosyal paylaşım sitelerine genç yaşlı doldurdu. Adeta hapsetti. Gerçek dünyadan ve ebed âleminden soyutladı; hatta soğuttu. Manevi ne değerlerimizi çabucak unutturdu. Eşi, dostu hiç hatıra getirmemecesine etkinlikler düzenledi. Onları ziyaret etme yerine, oturduğun yerde takipçisi yaptırdı. Gönlün arzular, bir yakının hatırına gelirse gir filan sayfaya fotoğrafına bak. Hatta sayfasına beğen, paylaş yap, hoşuna gider, ileti yaz, kendini ve onu iyi hissettirmiş ol… Bu yavanlık, kolaylık geldi, hoşa gitti, mutluluk verdi. Geçmişin güzellikleri girdaba girdi... Hiçbir şeyin bahanesi yoktur, bir şey kaybedilmişse kaybedilmiştir, insanlığımızı kaybetmemek için dikkat etmemiz lazım, umuyorum.

Tükendik, tüketiliyoruz, zamanımızı boşa harcıyoruz. Her yeniliğe açık olan insanları sanal âlemde sosyal ağlara hapsedip, sonra da insanları kölesi gibi kullanmaya başladı bu teknoloji tarantulası. Bir emir vermiş ki o ağa takılan hiç bir insan itaatsizlik yapamıyor. "Beğen, paylaş, yorum yap, ekle!"

İnterneti nimet bilip, bilinmeyeni araştıran, ilme yönelik değerlendiren azınlığı merak etmiyor değilim…

Devamını oku...

Vekiller Kötüye Örnekler
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 18 Şubat 2015 10:13

altDAHA KENDİ GÜVENLİKLERİNİ KORUYAMAYANLARA BAŞKA NE DENİLEBİLİR Kİ? YAPTIKLARI BANA ASİLLERE SAYGISIZLIK VE ANLAMSIZ GELİYOR. GÖNÜLLERİMİZİ YEŞİLLENDİRECEKLERİ YERE, İÇİMİZİ KARARTIYORLAR, KÖTÜLÜĞE ÖRNEK OLUYORLAR...

Meclis'te 'İç Güvenlik Paketi' olarak adlandırılan düzenlemenin görüşmeleri sırasında AK Partili milletvekilleri ile muhalefet milletvekilleri arasında kavga çıktı. TBMM Genel Kurulu'ndaki kapalı oturumda AK Parti ile CHP ve HDP milletvekilleri arasında sözlü tartışmanın ardından çıkan kavgada milletvekillerinden kafasından kaburgalarından yaralananlar olmuş. Millette ekranlardan bir güzel temsilcilerinin temsil hallerini izlemişler. 

Ben izlemedim, izlemem de; öncelikle kendi menfaatlerine yönelik kıyaklıkları kolaylıkla sağlamak için ceylan derisi koltuklara kurulanları ve dolgun imkanlarla donanmalarına rağmen doymak bilmeyenleri izleyipde strese girmeme ne gerek var, 

Güya vekillerimiz, yemişler gene birbirlerini... Dokunulmazlıkları var, ama kendi kendilerine bir güzel dokunuyorlar. Bizim haklarımızı korumakla yükümlüler, o sebeple seçilip koltuklara kuruluyorlar, lakin kendilerini kendi öfkelerinden bile koruyamıyorlar. Önce bir kendi güvenliğinizi sağlayın. Bize iyi örnek olun, iyiliği yaşamınıza getirin, sonra yasaları ülkemizin menfaatine yönelik yeşertin...

Mecliste tokmaklı kavga olmuş, kafalara tokmak, gözlere yumruk yenilmiş.  Bunlar bizi temsil ediyor, topluma tansiyon yükselmesi yansıtmışlar. Bağır çağır, kavga döğüş; bu gündeme gülelim mi, ağlayalım mı? Sizler birbirinize karşı bu kadar sevgisiz, saygısız olursanız temsil ettiğiniz millet ne yapmaz?

Meclis genel kurulunda böyle bir kavga beklenmiyormuş, lakin toplantı öncesi restleşmeler olunca içeride de kavga sürpriz olmamış. Muhalefetin tepkisi iç güvenlik tasarısı tartışmaktaymış. Güvenlik dediğin korumakla olur, tartışmayla, kavgayla değil. polis, adam öldürmek için değil, insanın hayatını güvence altına almak için vardır.

 
 

Turkish Arabic English
Ayfer AYTAÇ
Ayfer AYTAÇ
Târık İLERİ
Târık İLERİ
Aytaç İLERİ
Aytaç İLERİ
Volkan İLERİ
Volkan İLERİ
Furkan İLERİ
Furkan İLERİ