Kan Çeker

Kan Çeker
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 22 Şubat 2015 05:53

Bu dünyada üç çeşit insan vardır;

 OLMAZSA OLMAZLAR, OLMASA DA OLURLAR

 Bir de "OLMAZ OLASICALAR!" bulunur, aramızda barınır.

HANGİLERİ ÇOĞUNLUKTA ACABA?

altMerak etmekteyim dünya üzerindeki insanların içinde iyiler mi, kötüler mi çoğunlukta, diye; kötüler çoğunlukta olsalar, Allah muhafaza çoktan dünya gümbürtüyle giderdi. Güneş hâla doğudan doğduğuna göre iyiler çoğunluk üstünlüğünü koruyor demektir. Doğrusunu elbet yüce Allah bilir.

İnsanın yarısı Melek yarısı da şeytandır, derler. Hakikatte ikisinin aslıda Melek, lakin birisi Allah'a ulaştırır, diğeri ise Allah'tan uzaklaştırır.

Sen hangi saftaysan ve davranışlarını nasıl isimlendirirsen o odur...Safınızı belli edin de bizde saf saf sizin iyi olduğunuzu sanmayalım.

Sen dediklerim, bu yazımın muhataplarıdır. Yazılanı üzerine alan alır, almayan buz gibi gidesiye yaşar.

İtalya büyükelçiliği Venedik karnavalı partisi düzenlemiş, bizim ülkemizin insanı bildiklerimizden iş adamı, üst tabaka, falan, filan; sosyete bilinen kim varsa oraya davet edilmiş. Bu gurur onları fazlaca okşamış olacak ki, karnavalın hakkını vermek için kesenin ağzını bolca açmışlar, kusursuz gavur görünümüne bürünmek için ne lazımsa yapmışlar. Onlara benzemek için birbirleriyle yarışmışlar. Lakin onlardan hiç kimse bize benzemeye uğraşmamış. Karnavalda hiç Türk'e benzer insan yokmuş. Venedik'te bile ne kadar Türk dolu, asılları mı, benzerleri mi orasını bilmem. Bildiğim, benzedildiğin bari zamanımızdan bir şey olsa; geçmiş zamandan hatta çağlar öncesinden Venedikli yaşantısı. tamamen batıl. Gavura uyum bu kadar mı olur? Hadi onların yaptığına kan çeker diyelim, ya sizin yaptığınıza ne denir? Aynı cümleyi size kullanmak istemiyorum, zira kanınızı kalbinizi Allah bilir. Ne diyelim?Görgü kuralları değil, görmemişlik kuralsızlıkları da değil, zira parası olan herşeyi parası oranında görür, itibarı bile parası kadar görür.

Sosyete dediğin giğin kuşan o davet bu davet dolaş, gez. Medyaya gülümse, poz ver, magazin sayfalarında görün, namın yürüsün… Ne kadar yapay yaşam… Kocamanlık adamlar nelerin peşindeler, koca koca keçiler, deli deli sıçırar, bunların yaptığını çocuklar yapmazlar. Cemiyet hayatının etkinlikleri deniyor. Kendilerince etkinde oluyor. Paralar anlaşılar, iyi kötü reklamlarla kazanılıyor. Reklam demişken:

Gazlı içeceğin reklamları değiştirilmiş, gençlere ve çocuklara yönelik reklamlar, anaların gösterimine dönüştürülmüş. Hani bilinçli anneler çocuklarını asitli içecekten uzaklaştırmaya başlayınca sen misin zararı boşlayan çocukları anneyle etkilemek öyle ziyan olmaz böyle olur. Koca koca kadınlar da para için şakır şakır oynamışlar hakikaten; anne sıfatlı hanımlar adeta “Size ne bizden, biz aldığımız paraya bakarız” demişler.