Manyamışlar

Manyamışlar
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 01 Mart 2015 15:41

SELFİE'DE SON TREND... AMBALAJ BANDIYLA KENDİNİ HİLKAT GARİBESİNE ÇEVİRMEK...

BİR SIKINTI VAR İNSANLIKTA, AMA SEBEBİNİ ÇÖZEMEDİM.

BU ADAMLARI CİN ÇARPSA, KAZA GEÇİRSELER BU KADAR YAMULMAZLAR.

HAYVAN AÇKEN, İNSAN TOKKEN KUDURUR SÖZÜNÜ DOĞRULAMIŞLAR.

altHer şeyin var olduğu dünyada insanlar ne yapacaklarını şaştılar, teknolojik sistemin yaygınlığından birbirlerini kolay azdırı oldular. Aklı başından ayrı kalmış bir deli kuyuya taş atıyor, milyonlar arkasından taşkınlık yapıyor. Ahir zaman alametlerinin sıkça ve her türlüsüyle görüldüğü zamandayız.

alt

Fotoğraf makinam oldu olalı, yani yaklaşık kırk sene öncesinden (Gazetecilik mesleğim gereğinden) ben ve ailem sıklıkla makineyi kendimize yöneltip fotoğrafımızı çekeriz, bazende ailecek toplu resim çekeriz. Adını kendi resmimizi kendimiz çektik belleriz, başka isimlendirmeyi bilmeyiz. Bilgisayar ülkeme girer girmez ilk alanlardan da biriyimdir. Çok paraydı, merak edip, mutfak harcamalarını azaltıp bilgisayar edinmiştim. Ardından internet aboneliğinde yine ilklerdenimdir. Paket yayınlarıyla çok arkadaşlıklar, paylaşımlar yapmışımdır, kendi fotoğraflarımın yayınını yanlış bulup yayınlamamışımdır.

Gavurun biri benim ve benim gibi nicelerin yamadığını yamış, onlarda ayıp kayıp olduğundan yadırganmamış. Üstelik benimsenmiş moda bellenmiş. Çılgınlıkta rakip tanımamayı amaçlayanlarda bu işin suyunu çıkartmış. Sözünü ettiğim bizde özçekim diye adlandırılan, özümüzü unutturan selfi modası çıktı ya… Bu modanın çılgınlığı internet üzerinden tıklanma rekorları kırdı ya; işte bazı akıllı geçinenler rekorun üstünde kendi görüntüleri bulunsun diye suratlarını ambalaj bandıyla sarıp sarınıp o hallerini paylaşım yapıyorlar… Şaşkınlar öyle doğmuş olsalar dünyaya küserler, insan içine çıkmaz, intihara kalkışırlar yahut estetikçilerin kapısına kul olurlar.

Ey kurban oldugum Rabbim bunu yapanların o suratları oyle kalsa ne olur! Tövbe Yarabbi insan her gün akla gelmedik yeni bir çılgınlık duyduk, gördükçe dehşete düşüyor. Bunlar ne yeyip içiyor acaba, böyle insanlıktan noksanlaşıyor. Mevlana Hazretleri bunları görse siz gelmeyin der.

Bu zamanda bu halleri normal karşılıyorum aslında. Herkesin elinde megapiksel sınırlarını zorlayan akıllı telefonlar, adamlar her türlü çekim yapmışlar ama kesmemiş, şimdi yeni şekiller, tarzlar arıyorlar. Doyumsuzluk söz konusu…

 

alt

Bunlar kendilerini çirkin yapmakla hayattan zevk aldıklarını sanan salaklar olsa gerek… İslamla tanışmayan bu insanlar daha çok abuk sabuk şeylerle uğraşırlar çünkü bunlar bir arayışta, be zavallım ya olduğun gibi kalırsan ne olacak? Olur ya MEVLA’nın gücüne giderse seni öyle bırakıverir, neden olmasın? Allah verilen aklı yerinde kullanmak nasip etsin. Tóvbe ya Rabbim tö

vbe… Allah kimseye akıl noksanlğı vermesin… Âmin…

Hazret-i Eyüb Aleyhisselâm'ın zahirî yara hastalıklarının mukabili, bizim bâtınî ve ruhî ve kalbî hastalıklarımız vardır. İç dışa, dış içe bir çevrilsek, Hazret-i Eyüb'den daha ziyade yaralı ve hastalıklı görüneceğiz. (Said Nursi)