SOSYAL ÂLEMDE SANAL DOSTLAR

SOSYAL ÂLEMDE SANAL DOSTLAR
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 20 Nisan 2015 14:34

BEĞEN PAYLAŞ TIKLA ON BİN TAKİPÇİN OLSUN

SONRASI HAVAN OLSUN HAVALARIN BOŞA DOLSUN

altBİRBİRİMİZİ TANIMAMIZ, VARLIĞIMIZI DÜNYAYA TANITMAMIZ İÇİN BELKİ SOSYAL MEDYA GEREKLİ OLABİLİR, AMA BAĞIMLILIK YAPMASI VAZGEÇİLMEZ OLMASI ÇOK GEREKSİZ. "KİMSE BİLMEZSE BİLMESİN BİZİ, NE OLUR YANİ? ALLAH BİLİYOR YA YETER," DİYEBİLMELİYİZ...

Herkes sosyal medya ağlarında, büyük küçük, kadın erkek kimi ararsanız sosyal ortamda bulabirsiniz. Bu uğurda gecesini gündüzünü harcayanlar var. Yatışı, kalkışı sosyal medyaya uyarlı. Zamanını sanala sarf edenlerin sayısı hiçde azımsanmayacak kadar çok... Sanal dostlarına "Canlarım, iyi ki varsınız. Bu güller can dostlarıma" diyerek gülleri, gülümsemeleri sayfasında döşenenler, resmin altına yazılan iltifatlarla mutlu olanlar, beğenme sayısının çokluğuyla moral bulanlar bence kaygı vericidir. İnsan görmediğiyle, huyunu suyunu bilmediğiyle nasıl dostluk kurabilir, dostluk bu kadar basit değildir, arkadaşlık dahi seçici olmalıdır. Her merhaba diyenle arkadaşlık yapılmamalıdır. Yüzyüze, gözgöze sohbetler güzeldir, sanal âlemin böyle bir özelliği varsa da arada mutlak ekranın soğukluğu vardır, kalplerin sıcaklığı sosyal ortamda sağırdır...

Sanal ortam hastalıklarından biri olan takipçi sayısını artırma ve arkadaş sayısının çokluğuyla hava atma, havadan başka bir kazanç sağlamaz. Duyuyorum; "on binlerce fanım var," diyenlerin eline geçen ne? Sanal hoşnutluk, yapay mutluluk. Ortamın adı üzerinde sanal, gerçekten uzaklık... Bugün bir süs köpeğini sosyal medyaya koyuyorlar, tıklanma rekorları kırıldı, denilip ana haberlere konu ediyorlar. Bu mudur, istenilen? 

altBir günlük gündem olunuyor. Ertesi gün unutuluyor, çünkü başka rüzğarlar esiyor. Hal böyleyken hayalden hakikat beklemeyiniz. Bu uğurda dikkat çekici türlü girişiminden vazgeçin, bu şişirme dünyada şöhret hevesinin yansımasından başka bir şey değildir. Takipçileri kabartmak için çırpınmayın, Allah muhafaza bu ruh sağlıklarımıza ziyan verir. Olumlu ve faydalı olmaya çalışın yeter!

Sosyal medya arkadaşlığının çokluğu değil, var olanların size ne kazandırdığı önemlidir. Birbirini görmeyen ve o alanın dışında arkadaşlığı bulunmayan kişilerin birbirine dostum, canım- cicim demesi uygun davranış olarak karşılanmamalıdır.

 Sosyal medyanın da bir adab-ı muaşereti var mı? Diye sorulacak olursa elbette var. En az güncel yaşanan hayatta olduğu kadar hemde.

  Güncel yaşamda karşınızdaki kişiyle yüz yüzeyken yapmayacağınız veya yapamayacağınız bir konuşmayı sosyal medyada, internet ortamında da asla yapmayınız. Sosyal medya olması orada herşeyi yapabileceğiniz manasına gelmiyor. Paylaşımlarınız her zaman insanlara fayda sağlayıcı, öğretici eğitici, uyarıcı olsun. 

Ahlak dairesinde eğlendirici de olabilir. Ayrıca ne çok fazla ne de çok az paylaşımda bulunun. Burada da ortayolu tutmak esas olmalıdır.

  En önemli olan şeylerden biri asla gizliliğin arkasına saklanmayın. Unutmayın gizli olan hiçbir şey yoktur. Sadece siz öyle sanırsınız.

  Başkalarından paylaşımlar yapabilirsiniz ama yapılan paylaşımlardan özellikle ilmi ve fikri olanlarından intihal yapmayınız. Bu suçtur.

 Her mecranın değişik bir amacı olduğunu unutmayın. Resim paylaşım sitelerinde resim, fikir paylaşım ortamlarında fikir ve önerilerinizi paylaşınız. Ortamlarını birbirine asla karıştırmayınız.

  Sanal ortam hastalıklarından biri olan takipçi sayısını artırma girişiminden vazgeçin, bu şöhret hevesinin bir başka yansımasından başka bir şey değildir. Takipçileri kabartmak için çırpınmayın, faydalı olmaya çalışın yeter!

  Dilimiz bizim en önemli hazinelerimizdendir. Elindeki hazineyi değersiz taş toprakla değişen birini gördünüz mü hiç! Dilimizi hoyratça bozma gayreti hiç şüphesiz bundan daha büyük daha vahim bir hatadır. Yazım ve dilbilgisi kurallarına mümkün olduğunca uyun ve uyulmasını sağlayın, uyarın.

  Hayatın en sıradan veya en müstehcen detaylarını paylaşmayın. Unutmayın bu konuda dinimizin de çok ciddi tenbih, tenkit ve tehditleri vadır. Müstehcenlikten kimseye bir fayda gelmez ama zararı saymakla bitmez.

  Ona buna, oraya şuraya ille birşeyler yazacağım, koyacağım diye uğraşı içine girmeyin. İlle birşeyler yazmak yada paylaşmak zorunda değilsiniz. Küfürlü söz yazmayın, adab dışı fırsatçılıklarda bulunmayın. Unutmayınız!  Her türlü kötü paylaşım sosyal medya ahlaksızlığıdır.

  Paylaşımlarınızda orijinal içerik varsa bunu ifade ediniz ve birinden alıntılanmış bilgi, belge, fikir vs. içerik varsa bunu usulünce gösteriniz. Paylaşımlarda bu dengeyi gözetiniz, vesselam...