Devlet Demesin mi?

Devlet Demesin mi?
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 29 Aralık 2011 12:51

Devlet Demesin mi?

altDevletimizi seviyoruz, güzel yaptığı işlerde var şüphesiz. Ama bir yanlışı pek çok doğrusunu götürüyor. Dünyalığı böyle, bir de ahiret hayatı var ki, artık orası ne olur biz bilemeyiz.

Devlet vatandaşına bir şey demesin mi? Desin elbet. Hadi çalışalım, üretip kazanalım, desin.

Çok okuyalım, iyice aydınlanalım. İlime, bilime sarılalım; desin.

Çok tüketmeyelim. Bizde olanı, olmayanla paylaşalım, desin…

Adama göre iş değil, işe göre adam yetiştirelim, desin...

Herkese emeğinin karşılığını, hak ettiği şekilde verelim, desin.

Yandaş, yoldaş, sırdaş, arkadaş kayırmayalım; vatandaş deyip kollayalım, desin. 

Bizden olana beş bin, on bin, yirmi bin verelim. Sırtından geçindiklerimize altı yüz lira yeter, demesin.

Güce göre değil, işe göre para, desin.

Adil olunsun, insanlar arasında uçurumlar olmasın…

Devlet Hakkaniyetli olsun ki, vatandaşın zihninden de “Biz kıçımızı Devlete dayamışız” cümlesi gitsin. Kıç dayayanlar pardon (sırtını) devlete dayayanlar iki büklüm olana kadar masa başı beklemesin.

Her şeyden önemlisi devlet kendi eliyle kumar oynatmasın.

“Şu kuruma, bu kuruma bağış yapacağım. Filan meşhur sanatçıya TRT program yaptırıyor, onun bol keseden attığımız maaşını da çıkarttıracağım,” gibi gizli ya da aleni bağışlar; halktan çokça alışlar, Devleti haklı göstermez.

Devlet resmen faizleri hayatımıza sokmakla, resmi tefecilik ediyor; resmen kumar oynatıyor. Bizzat da fakiri sömürüyor. Görmüyor musunuz? Yılbaşı piyango bilet satıcılarının önündeki vatandaşın çoğu gariban; ekmeğine vermesi gereken parayı bilete yatırıyor. Zira umut da fakirin ekmeği. Dar gelirliler ve orta gelirliler yükleniyor bilet alımına. Zengin nasılsa zengin; vergi borcu varsa da, zengine kanun çıkartır devlet o borcu affeder. Zengin bir şekil arabasını dağdan aşırır. Parasızlıktan düz yolda yolunu şaşıran fakir ne yapacak, kumara sarılacak… Haramdan medet umacak; ya çıkarsa diyecek. Çıkarsa gülecek mi? Onu o anlarda bilmeyecek. Kazanamayansa ben şansızım psikolojisine girecek.

Bazı aileler, çocuğuna bilet çekilişi yaptırıyor. Çıkarsa o çocukta kumara özenecek. Çıkmazsa; o çocuğun ailesi çocuğu şanssız belleyecek. Çocuk o psikolojiyle büyüyecek, böylece Devlete diş bileyecek, toplum içinde yanlış insan olarak addedilecek.

Velhasıl hiç hoşa giden şeyler olmuyor. Devlet vatandaşına iyi şeyler desin.

Fakirin sırtından para kazanmak, pek hoşuma gitmiyor. Fakirin hayallerine yönelmek, onun üç kuruşunu çalmak Devlet eliyle olmamalı. Devlete yakışan yanlış olmamalı.