DÜNYALIKLAR

Bir gün hakikati arayan bir yolcu, bir yerde, bir mânevi büyüğün dergâhı olduğunu duyar. Gerçeği bulmak aşkıyla içi cayır cayır yanmaktadır. Günlerce yol alır. O dergâhı bulur. Kapısını çalar. O dergâhın bir özelliği vardır. Orada sükût egemendir. Konuşma yoktur, insanlar meramlarını birbirlerine hâl diliyle anlatırlar. Gelen yolcu hâl diliyle dergâha katılmak istediğini, bunu çok arzuladığını anlatır. Biraz sonra kapıyı açan kimse, elinde ağzına kadar su dolu bardakla gelir. Bardağı uzatır. Demek ister ki, burası tamamen dolu. Boşuna ısrar etme. Onun üzerine gelen yolcu cebinden bir gül yaprağı çıkarır. Usulca bardaktaki suyun üzerine koyar. Hâl diliyle der ki, beni kabul ederseniz size ağırlık vermem. Aranızda bir gül yaprağı gibi yaşarım. Durum mânevi büyüğe anlatılır. O zat heyecanlanır, gözleri yaşarır, buyursun, der. Hoş geldi, safalar getirdi.
Devamını oku...

DÜNYALIKLAR
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 08 Kasım 2015 21:04

 altŞu geçtiğimiz günlerde ünlü bir Center’da dünyalık marka olmuş bir Fransız ismin koleksiyonunu yağmalayan, birbirlerini bir parça kıyafet almak için ezip geçen Türkiye’nin güya elit tabakasını duydunuz, gördünüz mü? 10 milyonluk paltoyu 1.5 milyona aldım diye sevinen ekip! İnsan böyle görüntüleri gördüğünde birkaç parça mal için insanlıktan çıkanlar adına insan insanlığından utanıyor. Böylesine rezilliğe değer mi, oradan bir parça ceket kapmak? Zaten ölüp gideceksin, o yığdığın bütün kıyafetleri, paltoları, ceketleri, ayakkabıları, mücevherleri arkanda bırakıp gideceksin. Sade beyaz bir kefenle gömüleceksin. Acaba bu hiç aklına geliyor mu? Üzerine B markalı ceket giysen ne olur, ruhuna nasıl bir elbise giydirmişsin önce ona bak sen, acaba bu gerçeğin farkında mısın? İman etmeden bu dünyadan gittiğinde sonsuz hayatında ne giyeceksin, ne içeceksin, nerede kalacaksın, peki onun farkında mısın?

altVur patlasın, çal oynasın, maceradan maceraya koşalım kafasında olan bu insanları ne PKK ilgilendiriyor, ne Müslümanların çektiği acılar ilgilendiriyor, ne sınır kapılarında yaşam mücadelesi veren zavallı mülteciler ilgilendiriyor. Bunların hiçbiriyle ilgilenmiyor bunlar. Eğer kazara televizyonda gözlerine böyle haberler ilişirse hemen kanalı değiştiriyorlar. Çünkü eğlencelerinden biran için bile kopmak istemiyorlar.

 
 

Turkish Arabic English
Ayfer AYTAÇ
Ayfer AYTAÇ
Târık İLERİ
Târık İLERİ
Aytaç İLERİ
Aytaç İLERİ
Volkan İLERİ
Volkan İLERİ
Furkan İLERİ
Furkan İLERİ