Anormalce İşler Yapılıyor

Anormalce İşler Yapılıyor
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 24 Ocak 2012 21:03

altTelevizyonda organik gıda tartışması yapılıyor. Bilmiş olanlar, bilmemiş olanları aydınlatmaya çalışıyor. Hormonlu üretim yapanlara göndermede bulunuyorlar. Homojenine sütten mayalandırma yapılıp, yoğurt elde ediliyormuş. Hiç bilmediğim, araştırıp öğrenmekte istemediğim teknik ayrıntılardan söz ediyorlar. Birileri hırsının eseri anormalce işler yapıyor, bir yetkili çıkıp da duruma aydınlık getirmiyor. Canım sıkılıyor, içim bulanıyor. Her şey yalan, her yapılan yavan. Ne demek bunlar yahu?

İki karşıt görüş çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede hileden, hurdadan bahsediyor. Geçmişte meslektaşlarının dışladığı bazı yöntemleri bir profesör savunuyor.

“Annelerimiz şöyle yaparmış, böyle yaparmış. Annelerimizin yaptığı nice değer bugün unutuldu. Aslında en doğrusu onlarmış” diyor. Ötekisi bu kavramlar, o kurallar yanlış- manlış “deyip, karşıt olduğunda ısrar ediyor.

Biri diyor:

-Anadolu’dan güvenilir bir süt üreticisinden maya getirin sütünüzü bununla mayalayın, yoğurdunuzu kendiniz yapın. Peynirinizi kendiniz yapın. Hayatınızı dezavantajdan kurtarın. Hububata dönün. Nohut, mercimek, fasulye yiyin. Peynir yemeğin, yoğurt yemeyin, salya gibi yoğurdu yeseniz ne olur, yemeyin sağlıklı olun.

Yavuz D. adlı hoca şiddetle hazır süt ve yoğurtları almamamızı tavsiye ediyor, yoğurt süt kesinlikle tüketmeyin diyor.

Öteki de Prof Dr. İmiş. Yaşar Kemal Bey diye hitap ediyorlar kendisine; bu hoca üstelik gıda mühendisliği okumuş. Diyor ki:

-Bunca insanı nasıl besleyeceksiniz, hangisi gidip Anadolu’dan maya alacak. Onca tüketime yetişmek için bazı çabukluklar yapılması gerekir. Süt zaten bir vitamin kaynağı değildir. Vitaminleri başka yiyeceklerden alın, diyor. Bir örnek veriyor “Ticari maya vardır, ondan üretilenle daha dayanıklı daha çok üretimdir. Anadolu’dan alınan maya kısa süreli dayanıklıdır. Üretime yönelik, kazanca yönelik çok verim alamazsınız” diyor.

“Hangisine inanacağız. Bunların tartışılması ne kadar ayıp, Kime güvenip, ne yiyeceğiz? Eskiler mi doğru söylüyordu, şimdikiler mi?” Diye düşünmeye durmuşken ben, bu lafları duyunca delleniyorum. Çok kazanma uğruna, insan sağlığını kolayca harcıyorlar, diye söyleniyorum.

Meseleyi anladınız mı, diyorum yanımda benimle birlikte programa dikkat kesilenlere, mantık paraya dayanıyor. Çok kazanma hırsına insan sağlığından çalma. %70 böyle aslı çalınmış, hileli gıdayla besleniyormuş. Yoğurtların üzerine kaymak yerine krema basıyorlarmış. Tavuklar adeta pompayla şişiriliyormuş.

Doğrudur, zira eskiden 2 saatte pişen tavuk, günümüzde 15 dakikada pişiyor. Kemikleri bile plastikten yapılma gibi, lades yapamıyorsunuz, çünkü kırılmıyor, sünüyor. Tavuk lezzetli olmuyor, suyuna pilav yapamıyorsunuz. Böyle bir tavuğu kedilere bile vermemeliyiz.

Bu durum gösteriyor ki, gıda mühendisleri insan sağlığını düşünmek için değil; iki damla sütten kutular dolusu yoğurt tutturmayı amaçlıyor olmalılar. Kafaları çok paraya odaklanmış, arabayı aldılar da, cipi daha alamamış olmalılar. Çocukların geleceği falan da garantiye alınmak isteniyor olmalı., ondan olsa gerek.

Bu adamlar bugün kazanıyorlar, yarın yani ahiretlerinde ne yapacaklar Allah bilir. Böyle giderse kendi nesilleri de ziyan olacaktır. Ortalıkta para çok, ama nesil yok. Varsa da yitik, bitik, ezik, silik nesil; Ne işi yarayacak? Bu acıklı tarafın fehametini görmek için birkaç yıl daha geçmesi gerekiyor.

Gelişme çağındaki çocuklar için dünkü günde süt çok önemlidir deniyordu. Gün de bir bardak süt için deniyordu. Bugün süt içmeyin, yoğurt yemeyin diyor kimileri. Rekabet uğruna çıkarılmış bir fitne değilse bu çok vahim durum.

 Artan kanser vakaları da özel hastanelere, doktorlara ne büyük paralar kazandırıyor değil mi? Tiroit kanseri, meme kanseri, mide kanseri, hızla artmaktaymış.

Ben bilim adamı olduğunu söyleyenlerin sözlerine inanmıyorum artık, ONLARIN YAZDIKLARI MAKALELERE DE İNANMIYORUM, OKUMUYORUM. UYARILARINI DA DİKKATE ALMIYORUM.

Kim ne diyor. Kim toksin maddelerle beslenmiş, kim organik, insana delil koymadan konuşup duruyorlar. Onları para vererek konuşturmadıkları ne malum?

Ben annemden gördüğüm şekilde beslenmeye devam edeceğim. Ne kadar be erebilirsem artık.

Hayret doğrusu yoğurt ekşimiyor, bozulmuyor. İnsanların sağlığı elden gidiyor. Bakın test edin. En rağbet gören markanın yoğurdunu alın. Çürük dişlerinize kaşık değdirin, yoğurda daldırın sonra ağzını kapatın, yine ekşimiyor, bozulmuyor. Gerçekten çok hayret bir şey! Bu adamlarda Allah korkusu kalmamış. Manevi değerlerini kaybetmiş insanlardan her türlü netamelilik beklenir. Allah’ın razı olmaması adamların umurunda değil gibi.

Yakında ineğin memesinden çıkar çıkmaz yoğurt tutturma sistemi geliştireceklermiş. Bu insanlardan korkulur gerçekten.

Evde yoğurt yapamıyorsak, hazırı da Yemesek mi?

Peki, her şey öyleyse ne yiyeceğiz.

 Yiyeceklerin ne tadı kaldı ne lezzeti. Üstüne” ekşiyebilen yoğurt” diye yazsınlar da bari katkılıyı, katkısızı öyle anlayalım.  Gerçi kimse yoğurdum ekşi demez ama kimse de sizi enayi yerine koyuyorum, paraları götürüyorum dememeli.

Firmaları kontrol edecek bir müessese yok mudur?

Vardır mutlaka da, yoktur., Zira şu para yok mu, her güçlüğü hallediveriyor. Kontrol sistemlerini bile.