ALİM'İN ZALİMLERİ

ALİM'İN ZALİMLERİ
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cuma, 03 Haziran 2016 07:02

KÂRIM YOK ZARARIM ÇOK TİCARET BENİM NEYİME

OKUYANI OLMAYAN ÜLKEDE KİTAP YAZMAK NEYİME

alt2000 li senelerin başında haftalık yerel bir gazete olan Gülistan Gazetesi'nde Alim Efe adıyla uzun süreli bir hikaye yayınlandı. Gazetenin sahibi bu yazı dizisini kitaplaştırmak istiyordu. Lakin ömrü vefa etmedi. Hem onun arzusunu gerçekleştirmek adına, hem de böyle bir hikayeden etkilenmiş olmamdan dolayı, gerçek hayat hikayesi denilen konuyu şiddetten arındırıp, yapıcı yönde yumuşatıp yeniden şekil verdim ve 'Kelikli Âlim' adıyla yayıncıya teslim ettim.. Yayıncı konuyla ilgili internet ortamında türküler bulunduğunu dolayısıyla hikayenin halkca bilinen adıyla yani ÂLİM EFE ismiyle yayınlanmasını uygun bulduğunu söyledi.  Sorumluluk ona aitti, kabul etmek gereği duydum. Kitap yayınlandıktan sonra yayıncı para kazandı, yeni yayınlarda tercih edilen oldu; bense işin ceremesini ve nefretini çeken kişi oldum. Zira kitapta konu edilen ailelerin taraflarından bazılarından (Alim'in zalimleri) dediğim kişilerden şiddet, küfür ve tehditler almaya başladım.

Bu yazdıklarım aynı zamanda savcılığa suç duyurusuda olsun. Çünkü kitap yayınlanalı altı sene oldu ve kitaptan beş kuruş benim menfaatim olmadı, ama tehditler sebebiyle sağlığım alt üst oldu. Bir sitede kitabın tanıtımı yapılmış altındaki yorumlarda kuyruk acısı olanlar, iftiralarla dolu kusmuklarını savurmuş. Her birini Allah'a havale ediyorum.

Ey insanoğlu! Dünyalık servetine ve içinde bulunduğun herkesin imrendiği şatafatlı makamına ve vakurlu haline güvenme. Çünkü Allah tüm bunlardan seni hesaba çekecektir.O çetin hesap günü mutlaka gelecektir.O günün dehşetinden korkunuz!Çok şükür bunu bilen biri olarak dünyalık şâna şöhrete zerre önem vermedim. 

Para içinse, Allah'ın her kuluna bahşettiği çeşitli yetenekleden biri olan doğaçlama yazma ve konuşma yeteneğim vesilesiyle rızkımı kazanmak adına hep gayret ettim. Allah'ın takdirine rıza gösterdim. Hakkım olandan fazlasına göz çevirmedim. Bunun böyle olduğunu en iyi şüphesiz Rabbim bilir. Mesleğimi öğrettiğim ve bir yerlere gelmelerine vesile olduğum nice geçmişin çulsuzları toylar, yalakalıkları sayesinde kısa sürede katlar, arabalar edinirken benim 40 senelik çalışmam karşılığı hâla tabanvaya kuvvet hayat mücadelesi verdiğimi de yine en iyi Allah'ım bilir. Bunları niçin mi söylüyorum?

Bazı çekemezler, edep bilmezler gıyabımda iftiralar atıp tutuyorlar. Günahımı alıyorlar ve gıybetten, iftiradan günaha dalıyorlar. Tehditleriyle kendilerince bana gözdağı veriyorlar. Kargadan korkan çiftci darı ekmezmiş. Kuldan korkumuz olsaydı, Allah'a kulluk yapamazdık. (Şu da bir gerçek ki cahilden biraz tırsarız.)

altCAHİLLERLE TARTIŞMAYIN....

Şüphesiz kötünün ve kötülüğün ve de cahilliğin dini, dili, ırkı, milliyeti olmaz. Kendini geliştiremeyen insanlar, başkasınıda sığ beller. Hatta kendini daha akıllı bulduğundan, kendi bildiğini sandıklarını doğru sanır, kendini haklı bulur. Allah ilimsizin ve edebsizin şerlerinden korusun âmin. Onlara tavsiyem, insanca düşünmek için biraz ilim öğrensinler. Ne buyurmuş Hz. Ali "İlim kalbi aydınlatır, mal ise kalbi katılaştırır. İlim peygamberlerin, mal ise eşkiyaların mirasıdır."

Zaman her şeyin ilacıdır, bir gün doğru eğri anlaşılacaktır.

RABBİM BİZLERE SELAMET VERSİN, DİRLİK VERSİN, AKIL VERSİN, FERASET VERSİN, İMANIMIZI GÜÇLÜ KILSIN, KURANIN VE SÜNNETİN IŞIGINDA YOL ALMAYI NASİP ETSİN.  ÂMİN!