MISIR MACERAM

MISIR MACERAM
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 25 Şubat 2017 15:20
Makale İçeriği
MISIR MACERAM
mısır maceram
Tüm Sayfalar
MISIR"A GİTTİM AFRİKA"YI FETHETTİM -1.Bölüm-
altMısır mı kaldı, ne alaka diyene, Mısır yerinde duruyor. Ben de öyle, kalemim elimde, zihnim çok şükür yerinde....
Üzerinden hayli zaman geçti sayılmaz, ama Mısır"dan geleli  bir altı - yedi ay geçti. Bu yüzden anılarımı taptaze olarak ve heyacanlı ifadelerle anlatamayacağım belki, ama hatırda kalanları hatırladığım kadarıyla samimice ve doğruca aktaracağım. Kimin mi umurunda, gidenin, gitmek isteyenin ve oraları merak edenin umurundadır bence, yahut olmalıdır.
Gezmek, başka yerleri görmek, insanlarını kültürlerini, medeniyetini tanımak, öğrenmek güzel şeyler. Çok okuyan kadar, çok gezen de çok şeyi doğru olarak biliyor. ben elhamdülillah her ikisinide çok iyi yapanlardanım. Çok gezdim, çok yerler gördüm, pek çok insanı tanıdım. kırk yıldır hem okur hem yazarım, bıkmadım, usanmadım.
Mısır bir Afrika ülkesi, gezdim, gördüm, ünsanlarını tanıdım, yemeklerini tatdım. Ve Mısır anılarımı hayırlısıyla yazmak istiyorum. Hem böylece gelecek neslime de bir anım daha kalsın istiyorum. "Dip ninemiz hayatı güzel yaşamış," diyen torunlarım olsun, benden ilham alarak hayatlarının tadını doyasıya çıkarsınlar istiyorum. Tabi imkanları ölçüsünde, inşallah  imkanları çok olur ve gezmeye bol fırsatları bulunur. Amin.
Anılar önemlidir, renklidirler. Renkler her zaman hayatımıza canlılık verir. Bu renklilikleri paylaşmak gerekir.
Mısır"dan dönüşüm sonrasında anılarımı hemen aktaramayışımın önemli bir nedeni var.
Mısır"dan sonra Ankara"ya gitmiştim, orada önemli bir kaza geçirip ayağımı kırmıştım. Izdırabı çok koydu, ruhum güzellikleri anmaz oldu.
 
MURTİ İLE MESUDE
Bu iki isim benim hayatımın son safhalarında önem arzediyor. güzel anılarıma başlamadan önce onlardan söz etmek istiyorum. Zira bir daha onları ne görmek ne anmak, ne de anlamak istiyorum. Aklımdan arındırmak istiyorum. Bu iki bakışları kıskanç, sesleri fesat, sonradan görme canlıyı. Aldıklarının değerini bilmez, bir teşekkür dahi etmezler. Verdiklerini çok kıymetli bilir, binbir minnet beklerler. İşine yarayanı yağlar kullanır, işlerine gelmeyeni bir çırpıda silerler... Kadın kocasından daha fesad, renkli gözleri hased yüklü. Tavsiyemdir. Asık suratlıdan bir şey isteme, onun kötü huyundan elem duyarsın. Gönlünün gamını anlatacaksan öyle bir kimseye anlat ki, yüzünü görünce ferahlayasın.
Bu Mesude ile Murti -Murat adamın adı- ben kısaca Murti diyorum. İyi görünen kötülerdir. Samimiyetlerine inanıp içini açar, halini ortaya saçarsın. Dinler gibi yaparken bakışlarıyla çarpıp atıverirler karşılarındaki masumları. Hep kendileri konuşulsun, yağlansın yıkansın isterler.Kem gözlü, kötü sözlü münafıklar. Bir de alim geçinirler ki gerçekte zalimdirler. Zira Müslüman yürek, din kardeşine fesatlık yapmaz, kıskançlıkla bakmaz. Nerden tanıdıksa onları, o gün bugün kısmetimiz daraldı. Neyi tutacak olsam elimde kaldı. Haset fesat olduklarını bilmiyordum ki tanıştığımızda.alt
Eski arkadaşlarımdan biri vesile oldu, tevazu içinde beni onlara "gazeteci" diye takdim etti. Murti dediğim kişi de "350 kitap sahibi alim zatım" diye yansıttı kendini bana. Öyle diyene ilgi duyuyor insan şüphesiz, merak ediyor. "Ne kadar güzel" diyerek, imreniyor bile...
Onlarsa bana mesleğimden ötürü samimiyet duymuşlar. Menfaat icabı, nerden bileyim? İşleri görülünce, topluma hallerini övünce, tanıtıp ünlendirince iyisin hoşsun, "Ben de bunca yıl şunu yaptım, yapıyorum" deyince fitne doluveriyor yürekleri. Bakışlarından çakan şer şiddeti sizi yakıveriyor. Ne zaman ki onlara "ben şunu yaptım,"dedim. Ardından yatağa seriliverdim. Çok denedim. Nazarları fena çarpıyor. Sık görüşmüyordum epeydir. Enteresan dostluklarını farkedince, hasetliklerini sezince aramıza mesafe koymuştum. Lakin gün geldi kadınla yine karşılaştım. İçimi dışımı irdelercesine, epeydir hakkımda merak ettiklerini öğrenmek istercesine ifadeler yansıttı. İyi niyete yordum yine, doğru demek adına kötümserlikten uzak durdum.
Mısır"dan da yeni dönmüştüm. Sanırım bir sevinç anıma da denk geldi, bir tavır koyamadım. Galiba birazda duyurma ihtiyacı duydum. Belki de sevineceğini umdum. Hem onlar çocukları hakkında övücü bir şey anlattıklarında ben hep "maşallah" diyerek takdirlerimi belirtiyordum. Niyetlerini öğrenmeyi uygun bulmuş da olabilirim. Bu bakımdan Mısır"a gittiğimi, ortanca oğlumun orada ikamet ettiğini anlatıverdim hiç çekinceme duymadan. Nasıl içten ve detaylı anlattıysam, karşımdakinin suskunluğunu farketmeyecek kadar kendimden geçmişim. Sonrasında donuk bir ifadeyle teşekkür etmeden, bir Maşallah bile demeden çekti gitti.
Aradan bir kaç gün geçti ve ben Ankara"ya büyük oğlumun yanına gittim. İşte ne olduysa orada oldu. Kızılay"ın göbeyinde kaldırımın birine serildim kaldım. Evet yönümü belirlemek için tepelerde gezmiyordum. Ankara da kızılay"ın geniş caddelerinden birinde çok kolay yürünecek bir tenhalıkta ben düşüp ayağımı kırmıştım. Bunu "Ankara"da ölmedim," başlığı altında bir yazıda anlattım. Alenen belliydi ki ben murti ile Mesude"nin nazarına uğramıştım. Şaşırmadım, öncesinden tecrübemle sabit... Onlardan başka kimseye de Mısırla ilgili tek kelime etmemiştim. Allah öncelikle onlardan ve öyle kem gözlü kötü sözlü insanlardan tüm masumları korusun. Bundan gayri daha dikkatli olmam gerek, onlara ve öylelerine karşı... Öylelerinin gözleri fesatlıkta daha aktif olabiliyor, masumları iyi görünümleriyle kolayca avlayabiliyorlar. Hayırlısı, inşallah gelmiş geçmiş olsun. Bir daha Rabbim onlar gibilerle karşılaştırmasın. Amin...
NAZAR HAKTIR...
Nazar nedir?  En basit tabirle bakış aslında. Ama nasıl bir bakış, tabi normal bir bakış değil bu. haset dolu, fesat yüklü bir bakışla karşısındakine zarar veren bir bakış bu. Bazılarının kçtü niyetli olması da gerekmiyor. Bu tamamen bilinçsizce olan bir bakışta olabilir. Yani bir insan bile isteğe nazar değdirmez, eğer isteyerek deüdiriyorsa bu başka bir konu. Sadece duygular etkiliyor durumu. Bir şeyi çok aşırı beğenmek, istek duymak, imrenmek, kıskanmak.
Mesela birine benim oğlum çok güzel okuyor, birinci oldu okulunda deniniz mi Allah korusun karşınızdaki bunu dediğiniz kişi içten kinlenir veya kırılabilir. İşte o kırılma noktası negatif enerji olarak hem şahsımıza, hem oğlumuza gözüyle çarpıp zarar verebilir. Allah korusun...
Nazar haktır. Nazar konusunda Kuran-ı Kerim"de Kalem Suresi 51. Ayette "Nerede ise kafirler seni gözleri ile yıkacaklardı" der.
Kaplumbağa yumurtasını nasıl olgunlaştırırmış bilir misiniz,karşısına geçer ve gözlerini dikermiş. Gözlerinden çıkan bir ışınla yaparmış bunu, ne kadar ilğinç değil mi?
 
Nazar boncuğu kullanmak batıl bir inanç mıdır ?

altBu tamamen fiziksel bir olay. Meselâ bir mimar ev yaptı, evin çatısına paratoner kondu. Buna batıl denilebilir mi? Aynı şekilde insan mavi taş takınca bu da batıl olmaz. Çünkü mavi taş negatif elektriği çekiyor. Bunun inanışla da alakası yok. Fiziki bir olay bu. Nazar iki çeşit olur: 1Eksi elektrikle, 2Artı elektrikle. Eksi elektrikle bakıldığında vücudun elektrolit dengesi bozuluyor. Artı elektrik ile nazar edildiğinde hasta iyileşiyor.
 
-DEVAM EDECEK-