MÜNAFIKLAR ÜLKESİ

MÜNAFIKLAR ÜLKESİ
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 09 Mart 2017 09:24
Makale İçeriği
MÜNAFIKLAR ÜLKESİ
Dürüstlüğü arar olduk
Tüm Sayfalar
Din samimiyettir, samimiyet aldatmamaktır.
"Bizi aldatan bizden değildir"
Hz.Muhammed s.a.v
 

"Frenk gecesiyle geceleyen, Müslüman sabahı ile sabahlayamaz" demiş Yahya Kemal.alt

Hayatımızın neresinde İslam var?
Din samimiyettir, içten ve gönülden bağlılıktır. "Dünyaya bir kere geliyoruz . Ye, iç, gez , eğlen" zihniyetiyle Müslümanlık olmaz.
Benim ülkemde Allah"ın Müslüman kulları çoğunlukta elhamdülillah. Bu sebepledir ülkem Müslüman ülke sıralamasında başı çekiyor. Ve lakin büyük makam sahipleri olarak bilinenlerde dahil, çoğu insanımızda Müslümanlığın hiç bir alameti görülmüyor.
Müslümanlık neyi gerektiriyor bilmiyorsa kişi,dininin cahilidir. Fakat bu bir mazaret değildir. Rabbim "Oku" buyurmuş, okuyup gereğini öğrenmeli ve hayatımıza uyarlamalıdır. Biliyor da bildiğini uygulamıyorsa böylelerine münafık denir. Her iki durumda da Müslümanlığımız tehlikededir.
Misaller mi, o kadar çok ki...
Yüce Yaratıcımız Allah yalan söylemeyin buyurmuş, (Yalan söyleyenler, iftira edenler, ancak Allahü teâlânın âyetlerine inanmayanlardır. İşte onlar, yalancıların ta kendileridir.) [Nahl 105]
Peygamberim -Sallalahu Aleyhi Vesellem- "Yalan, günahların en çirkini, ayıpların en fenası, kalbleri karartan bütün kötülüklerin başıdır. Yalan, rızkı azaltır. Yalan, nifak kapılarından biridir. diye duyurmuş. 
Her nedense pek çoğumuz sıkıştığımız her noktada yalana başvururuz. Bazılarımız da yalana pembe yalan diye kılıf uydururuz... Oysa Müslüman kişi Allah ne derse onu yapmaya gayret eder, peygamberi neyi duyurmuşsa onu kulağına küpe eder, her adımda aklında tutar.
Malesef başta siyasilerimiz vatandaşını aldatır. "Başa geçince ayırımsız her vatandaşıma iyi davranacağım. onarı refaha ulaştıracağım" der. Koltuğa kurulunca yandaş kayırması yapar, kendine oy vermediğini düşündüklerine hor bakar, hizmet akşatmaları yapar.

altSevgili Peygamberim (Yalan yere yemin büyük günahtır.) [Buharî]
diye Mevlamızın buyruğunu bize hadisleriyle duyurmuş. Lakin bu buyruğu işittik itaat ettik diyerek müslümanlüğı kabul etmiş olan ülkem insanları unutmuş olmalı ki, başta büyük çoğunluk esnaflarımız, mallarını satma noktasında yeminin türlüsünü dillerine dolduruyorlar. Ardarda sıralamaktan çekinmiyorlar. Hele pazarcılarımız vardır ki sattıkları ürün için "daha dün dalından koptu, taptaze" diye yemin billah ederler. bu yeminleriyle Haşa ALlah"ı şahit gösterirler. İnandırdığı müşteriye satış yaparken alta çürükleri doldururlar.Bunun bilinmediğini sanırlar. Allah"ın gözetimi altında oolduklarını dünya menfaati için unutuverirler. Ne büyük gafletteyiz...
"Pazarcıların çoğu facirdir! Çok yemin ederek günaha girerler ve yalan söyleyerek alış-veriş yaparlar.) [Hakim]
 
(Danışana, yalan söyleyen kimse, ona hıyanet etmiş olur.) [İbni Cerir]
Bu sözü duymuş çğrenmiş kişi yalan söyleyebilir mi? Okuyan yoksa, yahut yanlış şeyler okunuyorsa söyleyebilir. nitekim ben bir mütaahhide danıştım. Yalan söyleyerek beni aldattı. o bu dünyalık çok pay kaptı, lakin ahireti çok karanlıktıç bunu bilmemek ne büyük ahmaklıktı.
Konu yalanla bitmiyor. Her konuda, her alanda yalan ve yanlışlar yapmaktayız. Kimsenin kimseye saygısı, sevgisi yok. Komşu hakkına riayet yok. Velhasıl Allah"ın buyruğuna, peygamberin yoluna uyan yok. Çevirdikleri dolaplarla uyuyan çok. Çünkü dinimizin cahiliyiz. Bizzat öğrenmez isek yaptığımızın doğruluğunda yanlışa yuvarlanırız Allah muhafaza... 
 
“Elif, Lâm, Mîm. İnsanlar, imtihandan ge­çirilmeden, sadece “İman ettik” demele­riyle bırakılıvereceklerini mi sandılar? Yemin olsun ki, biz onlardan öncekileri de imti­han­dan geçirmişizdir. Elbette Allah, doğru­ları or­taya çıkaracak, yalancıları da mutlaka or­taya koyacaktır.” (Ankebut Suresi: 29/1-3)
 
Büyüklerimiz buyuruyor ki:
Oğlum, yalandan sakın, o serçe eti gibi tatlıdır. Ondan az kimse kurtulur. (Lokman Hakim)
Allah indinde en büyük hata, yalan konuşmaktır. (Hazret-i Ali)
Yalancı ile cimri Cehenneme girer, ama hangisi daha derine atılır, bilmem. (Şabi)
Doğru ile yalan, biri diğerini çıkarıncaya kadar kalbde boğuşur. (Malik bin Dinar)
İçi dışına, sözü işine uymamak, nifaktandır. Nifakın temeli ise yalandır. (Hasan-ı Basrî)