62. YILIMDAYIM

62. YILIMDAYIM
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 13 Mart 2017 00:45
13 Mart bugün; benim doğum günüm.İmtihanın zorlu sorularındayım.
alt
 
Ömrüm başlayalı bugün 61 yıl bitti 62 den saatler alınmış oldu.
 
Günler zor, yıllar çabuk geçiyor. Hayatımızın dörtte üçü dert olsa da, çok şükür yaşıyoruz ya, hepsiyle başa çıkacak gücümüz de olursa hiçbir dert dert değil aslında...
62 yıl boyunca dünya denen imtihan yerindeyim. Bana ayrılan sürenin sonuna gelinceye kadar da sınavım devam edecek. 
Ömrümden bugün 61 yıl geride kaldı. Bundan sonrasında ne kadar yolum kaldı elbete bilmiyorum. Hayat yolunda yolun sana tahammül ettiği kadar yolcusun.
Bu yaşıma kadar türlü türlü soruyu geride bıraktım. Yaşadıklarımda mesleğim dahil tüm seçimlerim bizzat bana aitti. Gün geldi; seçimlerimde hata yaptığım oldu. İmtihan bunun adı, elbette ki şaşırdığımız, kendimize göre doğru ama, hakikate göre yanlış  olan seçenekler olur ne yazık ki. Zamanı geri alamayacağımız için bunlar ya pişmanlıktır artık; ya bir ders, ya bir hüzün. Ne mutlu hatalarından ders çıkaranlara.
Allah'ın bana verdiği de, vermediği de imtihandı. Gün oldu; ''Yürü kulum'' dedi; verdikçe verdi; nasibim arttıkça arttı. Makamım- mevkim katlandı, itibarım kanatlandı. Gün oldu; darda kaldım, zora düştüm, sıkıntının biri bitmeden diğeri başladı, olmayacak şeyleri yaşadım. Buldum dediğim an, güzellikleri kaybettim. Ama bunların kimden geldiğini unutmadım. ''Bu da geçer'' dedim her iki durumda da. Dünyalık şeyler benimle gelmeyecekti ahirete. Onlar benim sınav kağıdımdı sadece. Kağıt boş bırakılıp sınavı terk etmek bana yakışmazdı.Yaralar derin olsa da seneler kadar, çok şükür güvenip dayandığım merhamet sahibi, mutlak galip Allah"ım var.
Beni de sınava tabii tutmaya layık bulan ve bu yaşımı da nasip eden Rabbime sonsuz hamdolsun.Çok şükürler olsun, elhamdülillah... Beni her koşulda koşulsuz, beklentisiz seven, beni yanlışlarıma rağmen hep iyi bilen, yirmili yaşlarımda hayatıma teşrif ederek, her şekilde yolculuğuma yoldaşlık eden, beni ebediyen mutlandıran Can"larım çocuklarıma da ayrı ayrı teşekkür ederim. Rabbimin bana verdiği en değerli hediyeler. Yeryüzündeki en güzel eserlerim, ömrümce en anlamlı emeklerim. Gururlarım, onurlarım çok sevdiğim yavrularım. Allah onların ömürlerini güzel nasiplendirsin inşallah, kötü kullarından uzak eylesin, maşaallah üç oğulcuğumu ve biricik kızımı... Amin...
Dünyada pek dürüst insan yok. kötüler, kötülükler fazlaca çok. Ben hakkımı alayım, başkasının hakkını yesek de olur, diyenler dolu etraf. İnsanlara yardım etmek güzel şey de, “ keşke yapmasaydım” dediklerim de oldu, iyi ki de yapmışım dediklerim de...Bugüne dek hep inişler, çıkışlarla mücadelelerle geçti hayatım. Kimi zaman başardım, kimi zaman uğraşmam gerekti. Kimi zaman da fesat insanlardan yılıp vazgeçtim ve sonra yeniden başladım. Yorgun düşsem de mücadeleyi hiç bırakmadım.(Azgın akan bir nehirdir Ayfer’in ömrü, yüreğiyse baş eğmez bir haylaz. Hayatla didişmekten mutluyum. Ama daha çok şeyler öğrenmek, yapmak ve yaymak uğruna kendimle didişmekten yorgunum, en az yılların ömrüme yüklediği yorgunluk kadar. Yo, daha fazla. Aslında yorgun olmamam gerek, neticede hayat bir kurgudur. Ancak, bedelleri olan bir kurgu. Yoruculuğa sebep de bu bedeller oluyor. Hayat yine de çok keyifli bir güzellik.)
Kullarla sınanmak daha zor sanki. Karşınızdakiler de sizin gibi etten kemikten bireyler ama, asla sizin gibi değiller. Beş parmağın bile beşi bir değil, aynı elde olmasına rağmen. Şu bir gerçek ki, onlar benim sınavımdı, ama ben de onların birer sınavıydım. Kırmamak, yormamak, nefsine yenilip tepeden bakmamak, birbirinden razı olmak önemli şeylerdi.
Hem ne demiş Yunus Emre:
''Gönül Çalap'ın tahtı, Çalap gönüle baktı;alt
İki cihan bedbahtı, kim gönül yıkar ise.''
61 yılım bitti, kendimi güzelce pişirmek istedim ocakta. Bazen, olmadan ''Oldum'' dediğim, hırsıma ve nefsime yenildiğim anlar da oldu, ki bunlar kaybettiğimin resmiydi. 
61 yıl nasıl geçti anlamadım, ama şimdi aynaya baktığımda kendimi eksiklerimle, hatalarımla sevdiğimi görebiliyorum. Kendimden feda ettiğim şeylerin aslında beni hak etmeyenlere, eziyet edenlere iyi niyetimin sadakası olarak verdiğimi anlayabiliyorum. Kırıldığım kadar sustuğumu ve vekilimin yalnızca Allah olduğunu farkedebiliyorum. "Hangi gün oldu da olmadı yalan,hangi gün oldu da, almadı senden zaman..."
13 Mart bugün; benim doğum günüm... İmtihanın zorlu sorularındayım...İyi ki doğdum. Doğum günüm kutlu olsun, bundan sonraki her günüm sevdiklerimle mutlu olsun. Yeni yaşımda güzellikler kuzularımla beni bulsun inşaallah...  Rahman Öyle Güzel Kader Yazsın Ki ... Dünyamız Da Ahiretimiz De Cennet Olsun... Ellerimizi Kaldırıp Yaradan'dan İstediğiniz Her Şey Ve Tüm Dualarımız Kabul Olsun.... Hayırlı Güzel Günler, Mutlu Ömürler Dilerim Amin... En Güzele Emanetiz...
 
 
VEEE KÜÇÜK BİR NOT-alt