ŞİMDİ Mİ ADALET

 Şu “Gel, git. Bugün git, yarın gel” sistemine bir son verecek yönetici olsa, ben de onun yalakası olacağım. Bu cümle benim için çok iddialı bir cümle, zira bu güne kadar hiçbir kimseye, hiçbir şey için yalakalık yapmadım. Biliyorum ki, Türkiye’de bu güne kadar bu sistemi yok etmeyi başarabilen yönetici, hiç olmadığı gibi, bundan sonra da, ‘en azından benim yaşadığım sürece’ olmayacağından ben bu iddialı cümleyi kolayca kullandım.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde bir evrak takibi için bir hafta süresince gel-git dolambacında nasıl yorgun düştüğümü anlatmaya çalışsam, takatim yetmez. Hala bürokrasinin varlığına örnek olsun diye, dün de kalan günde valilikteki dönme dolabı aktarmaya çalışacağım. Bir iş için, bir yerden başla, tüm bina da oradan oraya dön, sonra işi çözememiş olarak tekrar başa gel. Sonunda dönme dolaba binmiş gibi, bir baş dönmesi yaşa. İnsanı, yine insanlar sudan bahanelerle canından bezdiriyorlar, yaşamı zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu doğanın kanunu filan değil, açıkça insanın insana eziyeti ve ukalalığı.

Bürokrasimiz ne yazık ki, bu zamanda hala  med-cezir... Zihinler değişmedikçe sistemler değişse ne olur? İşte böyle med-cezir vakaları olur. Med- cezir biliyorsunuz deniz suyunun kabarması, suların dalgalı hallerde gelip, gitmesi. İşte bizim bürokrasi sistemimizde aynen böyle. Maliye ye işiniz düşer, “Şu eksik bugün tamamlat, yarın gel” derler. Bağkur’a, Sigorta Müdürlüğü’ne, İcra Müdürlüğüne bir sorun halletmeye gidersiniz, bin bir sorun daha çıkarırlar. Günlerce gelip gitme oyunu oynatırlar. Sonunda sobeleyen siz olursunuz, ama yorgun düşersiniz.

Devamını oku...

ŞİMDİ Mİ ADALET
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 06 Temmuz 2017 07:31

Yasalar karşısında hepimiz eşitiz. Hangi yasalar karşısında? İlahi yasalar...

Yeryüzü yasalarında eşitlik her zaman ve her yerde eşitsizliğe dönüşüyor.

Çünkü kim ikdidar, o adalettir. Ne yazık ki ülkemizde iktidarın adalet terazisinin kefelerinin birinin üzerinde oturmak gibi bir huyu vardır. İktidarlar kadrolaşır, taraflı kadrolar kendinden olmayanı kendi usluplarınca oldururlar. Keyifleri dilerse, nefisleri haddince ve nefesleri yettiğince  gonca gülleri bile soldururlar.

altÖNÜME DÜZGÜN BİR ADALET GETİRİN, YALIN AYAK DÜNYAYI DOLAŞAYIM 

Sana lazım olduğunda adalet aranmaz. Etten duvarlar arasında yürüyerek yolda, gar da, bar da adalet aranmaz. Nüfus kütüklerinden de "bir Adalet Teyze vardı, mefta mı oldu" diye aranıp, sorulmaz. Nutuklarla, youtublarla da adalet aranmaz. "Adalet istiyoruz" demekle de adalet alınmaz. Adalet varsa, herkes için hep var olmalıdır.

Demem o ki beylik laflarımızın bozacıların soluğu kadar hükmü yok.Şıracılarda bozacılaın peşinde...

Hasılı adalet ya vardır, ya yoktur.

Ben mesleğimi yaptığım yıllar boyunca pek çok haksızlığa uğramışların hakkını adalet bulma umuduyla aradım, bulamadım.

2000 li senelere adım atalıdan beridir de kendim ve ailem adına yapılan yanlışları reva görenlerle hukuk mücadeleleri başlattım. Bu sitemden adaletin olmadığına dair sitemlerimi yansıttım. Kimse oralı olmadı. Gördüğüm adaletin gücün yanında olduğu, parası ve makamı olana şirinlikte bulunduğu... 

İnsan herkes için bir şey yapamaz belki, ama biri için her şeyi yapabilir. Bir parti başkanının peşine takılıp, kalabalık oluşturarak hiç sorgusuz sualsiz adalet yolculuğuna çıkılmış. Medyaya gündem oluşmuş. Ne menem bir anlayışa sahipmişiz be! Gariban mazlum adalet arayınca kulak üzerine yat: Ama kendine dokunan olunca adaleti sen belirle...

Parti liderince "Kimsenin burnu kanamadan, en barışcıl eylemimiz" deniliyor.Gandi gibi tek başınıza aç, susuz yürüyünde görelim halinizi...

Ülkemde menfaatçilik, utanmazlık ve riyakarlık diz boyu.Bu gün yürüdünüz de ne değişti? Tartışmalıdır. Ülkemde çok şey tartışmalıdır. Fakat tartışmak istemek tartışmasızdır.

Haksızlıkları gölgeleyen ya da perdelen her türlü politik anlayışı ve duruşu reddediyorum.

 
 

Turkish Arabic English
Ayfer AYTAÇ
Ayfer AYTAÇ
Târık İLERİ
Târık İLERİ
Aytaç İLERİ
Aytaç İLERİ
Volkan İLERİ
Volkan İLERİ
Furkan İLERİ
Furkan İLERİ