KAR VE GÜL VE BEN

KAR VE GÜL VE BEN
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 07 Şubat 2012 20:00

altGökyüzü kirini pisini bir güzel döktü, lâkin yeryüzü kirle değil, bembeyaz halıyla örtüldü. Evler temizlendiği zaman tekrar kirletilmemesi için azami özen gösteririz. Yüce Rabbimiz bembeyaz halıya çamur ayakkabılarımızla basmamıza, arabaların teker izleriyle her bir kar tanesinin ezilmesine, çamura dönüştürülmesine nasılda razı. Çünkü insanın hizmetine vermiş Rabbim kar ve yağmuru da. Ey güzel Allah'ım yarattıklarına hamd ederim. Kar ve gül bu kadar mı yakışır birbirine, bu kadar mı tamamlar güzelliği? Her bir damlalarını bir meleğin indirdiği kar ve yağmur damlalarının da tıpkı insan suretleri gibi bir birine benzemediğini kaçımız biliyoruz?

İnsan başta olmak üzere, her yaratılmış olan tek suret; hiçbir canlının fotokopisi yok nihayet. Bunun bilincinde olsak, kar ve yağmur yağışlarında Allah’ımıza teşekkür secdelerine kapanırdık hiç tereddütsüz ve üşenmeden.

Kar keyfini sadece kayak merkezlerinde değil, bulunduğumuz her yerde şükrederek çıkarmalıyız. Kar yağsın ki, toprak ana yorganına bürünsün. Yazın susuz, aşsız kalmayalım. İnsanoğlu ne nankördür, yazın yandık, kışın donduk diye yakınır. Zoru görmeden kolaya, geceyi görmeden gündüze, emek vermeden yemeğe ulaşılmayacağını bir türlü anlamaz. Üzerine bir ağırlık abanmış görüntüsüne bürünen ağaçların dili olsa da söyleseler kar onlar için nasıl önemlidir. Ömürlerine ilavedir.

altKar birkaç saat yağdı yığıldı. Sonra da dindi. Beyaz yeryüzünün keyfini süremeden, belediye araçları hepsini kürüdü. İnsanın duyarsızlığı, kendini düşünmesi, kardan daha soğuk bir yüze dönüştürüyor yeryüzünü. Arabaların tekerleri ve başka nesneler uzun gri çirkinlikler bırakıyor yollara. Kar ayazı kalabalıklar arasındaki yalnızlığı daha bir koyulaştırıyor. Bu kar sevgimde, tek başıma kalmaktan korkuyorum. 

Konuyla ilgili fotoğraflar için tıklayın.