En İyi Televizyon İzlenmeyen Televizyon

En İyi Televizyon İzlenmeyen Televizyon
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cuma, 15 Aralık 2017 19:21

altTürk kanalları izlenmemeli demem daha doğru olur. Eğitime, uyuyanı uyandırmaya dair hiçbir verimlilik yok. Hep oyalamaya, avutmaya yönelik programlar. Sunucular seyirciyi ne sanıyorlarsa, bir bilmişlik edasındalar.

RAHMANIN BUYRUĞUNDAN UZAK YETİŞEN NESİL...

İzmir’de bir lisede okul müdürü iki öğrenci tarafından pompalı tüfekle öldürülmüş. Dinden, imandan yoksun yetişenlerden  ne beklenir?

Bazı kanallar ajanslardan aldıkları gibi konuyu son dakika olarak kamuya ilettiler. Gerçeğin peşinde olduğunu adıyla iddia eden bir programa yayının sonuna doğru kameramanca bir bilgi iletildi. Deneyimli sunucu haber metnini okuduktan sonra “Galiba biz bundan sonra silahlanmama adına program yapmalıyız” dedi. Yayını yakından izleyen stüdyodaki seyircisi, sunucuyu alkış yağmuruna tuttu. Bu sağanak halinde daha bir serin havaya bürünen sunucu, sözünü yineleyerek silahlanmanın sakıncalarını bilgiççe anlatmaya koyuldu.

Oysa ben ekran önündeki bir izleyici olarak o sunucudan şöyle demesini beklerdim. “Eğitim yoksunuyuz. Eğitilmeliyiz, bilinçlenmeliyiz. İslami şuur edinmeliyiz. İmanımızı güçlendirmeliyiz.”

Bunları demek kendini çağdaşlıktan alıkoyan cümleler değildir, zira çağdaşlık akılla, beynin gelişmişliğiyle olur. Bir düşünelim; eğitimsiz insan, birini öldürmeyi kafasına koydu mu, silah olarak eline ne geçerse kullanır. Ekmek bıçağı, kafasında şiddet takıntılı biri için öldürücü bir silahtır. Aynı zamanda her evde gerekli bir mutfak gerecidir, satışını yasaklayabilir misiniz? Diyelim tüm kesici ateşleyici aletleri yasakladın; taş, yumruk devreye girerse ne yapacaksınız?  Nitekim devlet sanatçısı bir babayı 18 yaşındaki oğlu bıçaklayarak öldürmüş. Bunu da bugün son dakika haberi diye okudum. Velhasıl silahlanmamak çözüm değildir. Yanlışlardan dönmenin, doğruyu bulmanın tek yolu vardır her insanın gerektiğince eğitilmesidir.

Bir düzeltme yapayım, televizyon izleyelim elbet, doğru yayın yapan niceleri var. Bizim eğitimden yoksun, oyalamaya dayalı kanalları izlenmemeli demem daha doğru olur. 

Şahsen film izlemekten hoşlanmadığım için belgesel kanalları tercih ediyorum. Lakin onlar sıklıkla tekrar yayınlar koyunca ev sakinlerinin de arzularına uyarak bazen Türk kanallarına bakmak zorunda kalıyorum, ne yazık ki… Aslında iyi de oluyor, yozlaşan gidişatımıza daha net tanıklık yapıyorum. Keşke sıklıkla izleyebilsem de her gün yanlışa yanlış diyebilsem… Doğru bulduğum da olsa keşke ve ben o doğruları da tebrik etsem, seyredilsin diye önersem…

Tüm insanları bir araya getirmek isterseniz eksiler, tahlilden geçirmek isterseniz çürükler, değerlendirmek isterseniz geçersizler kendiliğinden ortaya çıkar.