Muhalefete Tavsiyemdir

Muhalefete Tavsiyemdir
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 24 Nisan 2018 20:24

altMuhalefet cumhurbaşkanı adayı arayışında, 80 milyon insandan hiç kayda değer biri yokmuş gibi, dönüp dolaşıp bilindiklerin isimlerini zikrediyorlar.  Basiret bağlanması mıdır nedir, akla getirilmiyor, yoksa akıllarındaki değerler gizli tutulup dile mi dökülemiyor? Lakin haber programlarında duyduğumuz isimler aday olurlarsa daha ilk turda kayba uğrarlar. Misal eski cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül, sevenleri gücenmesinler ama hiç tavsiye etmem. 7 yıl süresince denendi, görüldü. Soyadının hakkını insanlara yansıtamadı. Başbakanlık yapmış Sayın Davutoğlu, Gül'den daha akıllıca bir tercih olur. (Siyaseti sevmesem de, siyasi tecrübeme güvenin.)

Ülkemizde; beyinleri değerli,  her konuda eğitimli nice isimler var. Onların birçoğunu biliyor olmanız gerekir, gidin görüşün yakasına yapışın ikna edin. Maharet, halkı fethedecek birini bulmakta…

Kesinlikle adayınızın öncelikle samimi, sevecen bir yapısı olacak, konuşmalarında inandırıcılık kabiliyeti bulunacak. Halkın arasında dolaşırken mütevazı ve hoşgörülü olacak. Hatipliğin hakkını verecek. Mevcut cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük özelliği, özgüveni, topluluk karşısında düzgün, açık ve etkili konuşabilmesi, iyi yetiştirilmiş, danışmanlarınca iyi yönlendirilmiş, kalabalıkları ikna edici hitabet yeteneği üstün niteliklerde.

Bu seviyede birini çıkarırsanız karşısına, şansınız yüksek olur, aksi halde boşa kürek çekmiş olursunuz ve yorulduğunuzla kalırsınız. Seçeceğiniz adayın öyle profesör olması falan gerekmiyor. Malum 2014 seçimlerinde CHP ve MHP tarafından çatı aday gösterilen değerli profesör diye yere göğe sığdırılmayan Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, 2015 Genel Seçimleri için MHP'den İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı oldu. Daha adını söylemekte zorlanan parti liderinin açıklamasıyla yetinmemiş olacak, bir kez de o haykırdı: “Bizim liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’dır!”

Âlâ, sayın Prof. avazınızı duyduk, ama demezler mi adama “dün yerdiğinizi bugün biat edip, övme sebebiniz nedir,” diye…

Bugün adayınız kabul etmekle gururlandığınız, lider kabul ettiğiniz, reis bellediğiniz mevcut cumhurbaşkanının karşısına neden ikide bir aday olup dikilip durdunuz? Profesörlüğe kadar gelmişsiniz madem, ilminizle insanlara yardımınız dokunsa ya, ne yapacaksınız meclisten koltuk kapınca? Has buğdaylar nasıl elde edilir, laboratuvarı mı kuracaksınız?

Bir şey daha diyeyim mi, milletvekili seçilme yaşı on sekize indirilmiş ya, bence 18 yaşında bir genç taraf toplayacak parayı nerden bulacak? Zengin baba gücü arkada olur da, imkânları sonuna kadar oğlu için seferber ederse baba, o zaman gençlerden de meclise dolanlar olur, lakin günümüz gençliği geleceğe yönelik hangi badireleri bertaraf eder işte o düşündürücü durumdur.

Ayfer AYTAÇ – ayferaytac.com