Öğreten Öğretmenlere Saygılar

Öğreten Öğretmenlere Saygılar
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 24 Kasım 2018 07:29
Abdullah b. Amr’dan rivayet edildiği üzere Rasûlullah (sav) şöyle demiştir: “Ben ancak muallim olarak gönderildim…” (İbn Mace, Sünnet, 1)
 
altÖğretmenlik bu kadar önemli bir meslek. Değerini bilmek gerek.
 
İlk öğretmenimiz, peygamberimiz. Ne öğreneceksen, O'ndan öğrenmeliyiz. Ebedi yurdumuzun saadeti, selameti için izini iyi takip etmeliyiz. Sonrasında her insanın öncelikli öğretmeni annesidir. Tüm çocuklar taze beyinlerine anneden gördüklerini yüklerler. Sonra okullarındaki öğretmenleri annenin attığı temele harc koyarlar. İlkokul öğretmenlerimiz bu yüzden çok önemlidir. Çocuğa doğruyuda, eğriyide ilk gördüğümüz öğretmenler öğretir. Çoğu çocuk bu ilk başlanğıçta aldığıyla hayatında yön bulur, yol alır. 
 
Bizim zamanımızda ilkokul öğretmenleri 65 kişilik sınıflarda gün boyu görev ederlerdi. Sabah üç ders, öğle sonrası iki ders görürdük. Öğretmenlerimiz her birimizle yakından ilgilenirdi. Tembel olanı en arkaya oturtur, çalışkanı en ön sınıfa koyardı. Zira her iki durumda biz öğrencilere öğüt niteliğindeydi. Çalışırsan hep önde olursun, temmelsen gerilerde kalırsın. Hayat dersiydi bu tatbikatla gösterilen. Çocuğa bilgi veren, hayattaki hakikatleri öğreten öğretmenlere saygılar.
 
Şimdiki öğretmenlerin pek çoğu devlet okullarında bir iki ders verip dershanelerde alıyorlar soluğu. Orada aldığı para oranı kadar çocuğa eğitim veriyorlar. Belki ilkokullardaki sınıf öğretmenleri gün boyu okulda oluyorlar. Onun dışındakilerden adını duyurmuş olanlar, şimdiki isimleriyle 'Etüt Merkezi' denilen, dershanelere doluyorlar. Para hırsı gözleri boyamış, mesleki aşkları ikinci planda kalmış.
 
Bilhassa ilk okul öğretmenleri çok donanımlı olacak ki, her şeyi öğrenmeye aç olan çocuğu güzelliklerle donatsın. Hayatın her aşamasına hazırlasın. Geçmişte öğretmenler çocukların ikinci annesi, babası konumundaydılar. Öğrencilerinin her durumuyla ilgiliydiler. Mazimde iyilikleriyle kalan, hafızamda öğrettikleri unutulmayan öğretmenlerimin her birini saygıyla yad ediyor, ellerinden öpüyorum.
 
Ayfer AYTAÇ - ayferaytac.com