Neden Kadın Aday Yok

Neden Kadın Aday Yok
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 19 Aralık 2018 10:29
altKadınların siyasete alınmasından, sorumluluk verilmesinden kaçınılıyor. Bir kadın belediye başkan adayını bu seçim öncesinde de görememiş olmak, benim de siyasi partilere “Neden?” diye sormamı gerektirdi. "Galiba bir hanım aday var, neden dahası yok demek lazım."
Acaba “siyaset kurtlar sofrasıdır” denilip, kadınlar mı siyasetten uzak duruyor. 
Yoksa “Kadınlar hak- hukuk içinde daha iyi yönetirlerse, bizim bir daha seçilme şansımız hiç olmaz” diyerek erkekler mi, hanımları siyasete almak istemiyorlar? Doğrusu sorumun cevabını siyasilerden duymak isterim. 
Kadınların pek çoğu bir evi yönetiyorlar. Evlatlar yetiştiriyorlar. Vatanın korunmasına asker gönderiyorlar.Sevgi ve şefkat duygularıyla evi sarmalıyorlar. Ailede ayırımsız, demokratik düzende birleştiricilik yapıyorlar. Sanırım siyasette de aynı yöntemle topluma güzellikler yaşatabilirler. 
Erkek kısmı biraz siyaseti farklı görüyor, öncelikle partisi ve kendisini destekleyen çevresinin çıkarlarını göze alıyor. Siyaseti güç olarak değerlendirebiliyor. Rant kapısı olarak ön yargılı yaklaşımda bulunabiliyor. Her ne kadar seçilmeden öncesi dilleri farklı söylese de, aslı astarı bu olarak aynı şekilde defalarca gündeme gelmiş bir konudur bu yazdıklarım.Kısacası siyaset, koltuğu kapma yarışıdır ve kaptığını bırakmama marifetidir. Siyaset bana göre akıl alır bir durum değildir. Günümüzde siyaset, bir şekil ticarettir. Sermayesi olan adam siyasete soyunur. Bir koy, 15 al. Hesabıyla siyasete koyulur. Velhasıl: Vatan, Millet, Sakarya, olmuş artık hikâye.
Ben siyasette kadınlarında katılımcı olmalarını istiyorum. Tebessümlü kadın idareciler görmek istiyorum çevremde. Hayallerim bir gün ilimiz içinde gerçekleşir, umudumu taşıyorum.
Bilinen problemleri göz önüne alarak, seçimleri çok detaylı ele almalı. Seçilecekleri, “her sorunumuzda gerçekten yanımızda olacak kişi” diye adlandırabiliyorsak, ona göre seçmeliyiz.
Doğrusunun ne olacağını, vatandaş doğru olarak kendisi ayırıp yapmalıdır. 
 
Ayfer AYTAÇ ayferaytac.com