Koltuk Kavgası

Koltuk Kavgası
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 19 Mart 2019 10:28

GÜNAHI ÜSTLENMEK İÇİN DİDİNİP DURUYORLAR

BAŞKA İŞLERİ YOK GİBİ HER GÜN MEYDANLARDALAR

altYerel seçimlere zaman daraldıkça, seçilmek isteyenlerde bizi bağır çağır çok bunaltıyorlar. Vebali büyük, sorumluluğu ağır makamlara kurulmak için olmadık dolaplar döndürüyorlar. "Destek olun, destek olun!" Sabah akşam feryat edip duruyorlar. Kendilerini şirin gösterip, karşısındaki adayı yerden yere vuruyorlar. Mertçe mücadele yok, biz bu halleri göre göre tamam destek olalım da, hanginize olalım. Hiç biriniz dürüstçe yoğurdum ekşi demiyorsunuz ki, desteğimizden sonra midemizi bulandırırsanız biz ne yapacağız? Sizden kurtulmak için kimden destek isteyeceğiz? O vakit geldiğinde, koltuğa kurulduğunuzda sadece yağcılarınızdan başka hiç birimizi görmezsiniz. yandaşları buyur edersiniz, bize kapılarınızı kapatırsınız. Yalakalarınızın kayırmacılığını yaparsınız. hak yersiniz, hukuk çiğnersiniz. Ülkemdeki belediyeler şirket gibi, şirket yönetimini parti yetkilileri yapıyor, imza yetkileri başkanlarda oluyor. Bu durumda olan vatandaşa oluyor. Holdinglere kapağı atmak isteyen partililer oluyor. Çok yanlış yaklaşımlarda bulunuluyor.

Alın birini vurun ötekine, hangisi halka hizmet eder, böyle gürlerlerken bilemiyoruz. İnsanoğlu nefs sahibi olduğundan göründüğü gibi olmayabiliyor. Hayırlısı gelsin başa, hırsa kapılıp da dokunmasın ekmeğe aşa... Adamların gözünü o kadar hırs bürümüş ki yarına çıkmanın garantisi olmayan bu fani alemde bol keseden vaad dağıtıyorlar. Biz şunu yapacağız, bunu şöyle yapacağız deyip duruyorlar. Samimice "İnşallah nasip olursa yaparız" diyen yok. Aç gözlüler, hep "Makama ben geleyim, sen gelme" derdindeler. Günahı, haramı bildikleri yok. Vatandaşın biri de çıkıp onlara bunu hatırlatmıyor. Çoğunluk körü körüne şahsa biat etmişler. Bazılarının makama kaçıncı talip oluşu, daha önceki oturuşlarında yemiş, gezmiş adam bir şans daha istiyor. Niye, hizmet etmeye mi? Hayır, küpünü tam dolduramışsa, tamamlamaya gelecek. Sömürdükçe daha çok semirecek.

Seçilecekler ne vaadler verirse versinler hemen öyle her dediklerine inanmayacağız. Onlar bizden oylarımızı almak uğruna bir ayakta kırk yalan söyleyebilirler. O koltuk iktidar demek, güç demek, edinmek uğruna verirler bolca yemek. Kafiye yapmayalım gerçeğe bakalım. .O koltuk aynı zamanda günah koltuğudur. Hak yersen, insan ayırımı yaparsan, adam kayırmacılığına kalkarsan, yandaşa kıyak çakarsan koltuk kıçını iki cihanda da yakan olur. Böyle bir adamı o koltuğa getirmeye vesile olan seçmen de bu günahtan nasiplenen olur. 

Rabbim "Nasıl hak etmişseniz öyle yönetilirsiniz" buyurmuştur. Biz kötüyü hak etmemek için iyi düşünüp içlerinden en iyisi bildiğimizde karar kılacağız.Biz seçmenler olarak dik duracağız, kararlı olacağız, asıl söz hakkı sahibinin, biz olduğunu vurgulayacağız. Belediyelerin kimsenin tapulu malı olmadığını, her gelenin beş yıllık bir saltanat sürebileceğini, misafir gibi oturması gerektiğini, seçilenlere duruşumuzla yansıtacağız ki, seçilen kişi koltuğa yaslanıp kalmasın, vatandaş hizmetten nasiplensin.

Karakteri sağlam, dürüst kişilikli ve çalışabilecek olanı tercih etmeli.. Böyle bir aday hangi partiden olursa olsun, yeterki bulunsun. İyi olanların seçilme şansı olsun. İnsan gibi insan biri  olsun, başımıza taç olsun. Netice de kazanan herkes olur. Oylar şâhısa verilmeli, partiye değil. Fanatikleşmeyelim. Fanatikleşeceksek de, bu yaşadığımız yerin fanatizmi olsun lütfen. Ekmeğimizi hiçbir parti vermiyor. Çalıştığımız oranda karnımız doyuyor. Şekilcilik yapacağınıza, şehircilik yapın birazda.