Bir Alparslan Türkeş Vardı

Bir Alparslan Türkeş Vardı
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 04 Nisan 2019 15:07
HEPİMİZ AYNI İSTİKAMETİN YOLCUSUYUZ.
alt
HEPİMİZ YOLCUYUZ BU DÜNYADA.

GELEN GEÇER, KONAN GÖÇER.

22 yıl öncesi bu ülkede ülkücülerin başbuğu diye bilinen asker, siyasetçi sert bakışlı bir adam yaşardı. 70'li yıllar gençliği onun kurdu olmak için can atarlardı. Hayatını benimsediği davasına adayan idealist bir liderdi. Yolundan asla dönmedi. Soyadının anlamına uygun yaşadı, günü doldu, nefesi tükendi hakikat alemine göçtü.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu olan Alparslan Türkeş’in ebediyete intikalinin 22. yılıdır bugün.  Kendisini saygıyla anıyor, Allah'tan rahmet diliyorum.

Alparslan Türkeş bizim şehrin damadıydı. Hem bundan dolayı, hem de mertliğinden ötürü şehrimin insanlarınca çok sevilirdi. Asker emeklisi olmasından dolayı biraz otoriterdi. Sert ifadesinin altında nezaketli saygılı bir kişiliği vardı. Yaşamı sürecinde çok çileler çekmiş, asla ideallerinden vazgeçmemiş, doğruluktan döneklik etmemiş biriydi. Eski ülkücülerin lideriydi. Kurtların reisiydi. Başbuğ olmak öyle kolay değildi. Geriden gelenlere her bakımdan örnek olmak gerekirdi.
Kendisiyle gazetecilik mesleğimde yeni olduğum dönemlerde tanışmışlığım, uzunca bir zaman görüşmüşlüğüm oldu. Her defasında onca meraklı sorularıma rağmen verdiği cevaplarda bir kez bile sesinin tonunu değiştirmedi. Beni kendi safına çekmek için dil  dökmedi. Parti tutmayışımı, halk taraflı oluşumu takdir ederdi. Ardından dualarla yad edilecek bir liderdi.
Ben şu, bu partili değilim. MHP'li hiç değilim. Ancak şimdinin MHP'li bilinenlerine Alparslan Türkeş’in iyi öğretilmesini dilerim. Zira kurt oluşuyla övünen bazıları karşıt gördüğüne hakarete varan sert ifadelerle, saldırmaya başlıyorlar.
Böylelerine şunu söylemek isterim. Bir kere MHP’nin açılımı Milliyetçi Hareket partisi demektir. Yani “Milleti kucaklayan, vatanını milletini seven, milletle birlikte hareket eden, millet için var olan” anlamı taşır. Milletin bazı insanı başkasına sevdalanmış, diye dışlamaz. Onu kendine kazandırmak için olumlu yaklaşımlarda bulunur. Sevgi emek sarf edilerek elde edilir. Zorbalık iticiliktir, kazanım istemlerini daha çok zorlaştırır.
MHP liderinin sıklıkla gösterdiği el işareti bozkurttur. MHP’nin ambleminde de bulunan ‘bozkurt’un anlamı da, özgürlüğü simgeleyişinde gizlidir. Karşıdakini kapmakla, saldırıya geçmekle bozkurtun bir ilgisi yoktur. 
Kurt; gerekirse aç ölür, ama boynuna asla tasma vurdurmaz, diye bilinir. 
Rahmetli başbuğ Alpaslan Türkeş, Türk’e yakıştırdığı için kurt amblemini seçmiştir. Başbuğ’un gerisinde kalanlardan bazılarıysa, ürkütücü halleriyle insanlara kendilerini zorla kabul ettirmeye çalışmayı tercih ettiler. Böylesi bir kabullenme samimiyetten uzak, sahte sevgi olur ki, sahte olan her şey asla, aslına erişemez.  Kurtçuyuz diyorsanız rahmetli liderinize yakışır şekilde özünüzde dik durun, sözünüz doğru olsun.  Alparslan Türkeş böyle biriydi. Çoğunlukça mert bulunur, takdir görürdü. gelmiş geçmiş iyi insanlardandı. Kendisiyle sağlığında yakından görüşmüş ve amacına saygı duymuş biri olarak yad etmek istedim. Mekanı cennet olsun.
 
Ayfer AYTAÇ
Milliyet Blog