Ya Çin Kadar Olsaydık - Angela Merkel Hoşgörüsü

Ya Çin Kadar Olsaydık - Angela Merkel Hoşgörüsü
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 26 Şubat 2012 23:28

Burası Türkiye...Kalan Sağlar Bizimdir. Gidene güle güle…

Adana’da yapımı devam eden Gökdere Köprü Barajı patladı. Patlama nedeniyle baraj havzasında çalışan işçiler ve iş makineleri saniyede 1000 metreküp hızla akan suya kapıldı. Önce 10 işçi kayıp, denildi. Kayıp işçilerden ikisi, daha sonra bulunup toprağa verildi. Sekizine hala ulaşılamadı. Ölenlere Allah rahmet etsin, geride kalanlara sabırlar versin.

Burası Türkiye, burada bu işler hep bu tür şekilde olur. Bir şeyler yapılmaya başlanır. O bir şeylerde yolunda gitmeyen bir şeyler olur, göz ardı edilir. İnsanlar ölür ve sonunda ölenlere rahmet, kalanlara sabır dilenir.

Bu vaziyet bizim ülkemize birilerinin vasiyeti gibi; maden ocakları patlamasında da, çöküklerde, yıkıklarda, sellerde, depremlerde, terörde, trafikte; akla gelen, gelmeyen daha nelerde hep aynı şekil gelişir, sonuçlanır. Olaylarda ihmal var mıdır? O durum, ölümler olduktan sonra araştırılır. Halktan tepki alınmasın, olay kısa sürede unutulsun gibisine belki bir suçlu seçilir, az bir cezaya çarptırılır. Sonra bu güzel ülkede hiçbir şey olmamış gibi, kalan sağlarla yaşamaya devam edilir.Ta ki bir daha, daha başka vukuatlar olana kadar...

Güzel ülkemin güzel insanlarının canlarının hiç mi değeri yoktur? Bu soruya senelerdir bir türlü cevap bulamamışımdır. Şunun şurasında kaç nüfusuz ki, insanımızın can güvenliğini sağlayamıyoruz?

Bir fiil icra edilmeye kalkışınca “Önce insan!” demiyoruz, diyemiyoruz. Bizden gayri birçok ülke önce insanının kıymetini biliyor. Biz bilmiyoruz, sanki ihmalden gidenler bir kapıdan çıkıp ötekinden geri giriyor gibi, canların değerini basitleştiriyoruz. Daha nüfus sayımında -yüz milyon- rakamını görmemiş bir ülkede insan canına önem verilmiyorsa, sonrasında ne olur/neler olur? Orasını düşünmek bile akla ziyan getirir.

Burası Türkiye Cumhuriyeti... Ya Çin Halk Cumhuriyeti gibi kalabalık, milyar küsur nüfusa sahip olsaydık ne olacaktı? Çinliler onca nüfuslarına gül gibi bakıyorlar. Hem de yakın geçmişte onca sorun ve sıkıntıyla başeden olarak,kominizmden temizlenmiş olarak... Sanki onlar Allah'ın ilmini çok iyi öğrenmiş olarak... İnsanının kıymetini, hayatın önemini Çinli Kur'an bilir olmadığı halde biliyor. Çinli Allah'ın (Önce insan)ayetine birebir uyuyor. Biz Kur'anı biliyor geçinenler; bilmiyenler, cahiller gibi davranıyoruz. Bu kadar insanımızı koruyamıyor, kollayamıyor, pek çok şeyden mahrum bırakıyoruz.

Ya Çin ülkesi kadar kalabalık insanımız olsaydı? Baş sağlığı ve sabır temennileri daha sık söylenir olurdu ihtimal ki... Belki de sıradanlığa dönüştürüldüğünden, onlarda unutulurdu. Nasıl olsa pek çok konu da Avrupalılar gibi olduk ya hani!..

Rahmet ve sabır temennileri pek güzel de; bu güzel temennileri, her türlü tedbirleri aldıktan sonra, Cenâb-ı Hakk’a tevekkül sonrasına bıraksak, bir daha gelme şansımızın olmadığı bu dünyaya gelme şerefine nail olmuş insanımıza layık olduğu değeri versek, icraatın âlâsını yapmış olmaz mıyız?  İnsana, tüm mahlukata kıymet vermeliyiz; elbette Yüce Yaratan'ımızdan ötürü!.. 

 

Angela Merkel Hoşgörüsü

Biracı Almanlar, Başbakanlarının sırtından aşağı birayı boca etmişler. Kadın başbakanın önceden hep var olan yüzündeki tebessüm, sırtına kazayla dökülen bira sonrası daha bir netleşti.

Bu ne olgunluktur, bu ne hoş görüdür... Tıpkı bizim dinimizin buyurduğu gibi... “İnsanlara karşı tebessümle yaklaşın. Kimseyi kırmayın, incitmeyin.” Rabbimiz tüm kullarına böyle buyurmuş. Müslüman geçinen bizler yapmıyoruz. Oysa Angela Merkel Müslüman değil lakin Yüce Allah’ın emrine itaat ediyor. Garipsediğim bu…

Burası Türkiye… Müslümanların çoğunlukta olduğu ülke… Bizim Başbakanımıza böyle bir hata veya sakarlık yapılacak olsa başta korumalar kaplan kesilirler. Normal vatandaş bile üzerine su bardağı dökülse, dökene hemen hakaretle çemkirir.

Burası Türkiye… Dün Avrupa’nın kötülerini almışız, onları hayatımıza geçireceğiz diye uğraşırken, yolda yaya kalmışız. Avrupalı ise Osmanlı ecdadımızdan gördükleriyle bizi çoktan sollamış. Kendilerini en az otuz sene geriden takip ediyoruz. Garip, ama gerçek; burası Türkiye… Uğruna seve seve can verilesi bir ülke…