Bugün Hicri Yılbaşı

Bugün Hicri Yılbaşı
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 31 Ağustos 2019 06:23
HİCRİ SENEMİZ HAYIRLARA KUCAK, ŞERLERE KAÇACAK BUCAK OLSUN
 
alt
YENİ SENE TÜM MÜSLÜMANLARA MÜBAREK OLSUN...
 
Yeni yıla BİSMİLLAHİRRAMANİRRAHİM
Hayr 'a, sağlığa, huzura...
Bugün (31 Ağustos Cumartesi) 1 Muharrem 1441 senenin başlangıcıdır. Yani dinimiz İslam'a göre bu günümüz Hicri Yılbaşıdır ve 10 Muharrem de Aşure günüdür. Muharrem ayı, aynı zamanda haram aylardan biridir. Bu mübarek zaman akışında bolca günahlarımıza tövbe edelim. Birbirimizi incitmekten, öfkeden kaçınalım. Bu önemli günlerimizin kıymetini bilelim, zaman gelip geçiyor. Henüz nefes alıyorken, ömrümüzde yeni bir güne ulaşmışken, fırsat bulmuşken, vaktimizi iyi değerlendirmesini bilelim. 
Bütün Müslümanların ve İslâm âlemi'nin Yeni Hicri senesini tebrik ederim. Yeni senenin sevdiklerinizle beraber hayırlı, uğurlu, sağlıklı ve bereketli geçmesini temenni ederim.
Müslümanların rehberi,Peygamberimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) Hz. Muhammed’imizin Mekke'den Medine'ye hicretinin gerçekleştiği gün Hicri takvim kabul edilmiştir. Hz. Muhammed (sallallâhu aleyhi ve sellem)’in hicretinin üzerinden tam 1441 sene geçmiş. O günleri yâd etmek adına bu yeni senemize girişimize Yaradan Rabbimize şükrederek, sevgili peygamberimize çokça salavat getirerek,“Âllâhümme salli alâ Muhammed.” "Essalâtü vesselâmü aleyke yâ Rasulallah" 
Ve Kur'ân-ı Kerim'den ayetler okuyarak, bugünden aşureler pişirip komşularımıza ikramlar yaparak değerlendirelim inşallah! 
Okuduklarımızı anlamaya ve anladıklarımızı hayatımız boyunca, yaşamımız süresince uygulamaya çabalayalım. Ve her birimiz Hz. İnsan olabilmek için yarışalım. İyilikte, dürüstlükte birbirimize örnek olma yarışlarına girelim.
Dünyalık fırsatlar uğruna, daha iyi yaşamak adına ' hâşâ' paraya, pula, kula kulluk yapmayalım. Yalnızca Allah’ın kulu olmaya gayret edelim.
Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuş: “Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden ibarettir.” Enam Suresi 6/32
Oyun ve eğlencenin sürekli olmadığını hepimiz biliyoruz. Bir gün yorulmuş olarak dünya alanından çekileceğiz, o vakte kadar aşkla, azimle yeni hayatımız olan ebedi âlem için hazırlıklar yapabilsek ne güzel olur değil mi? İnşallah.
Bugün Muharrem ayının ilk günüdür. 
Bizleri yoktan var eden, bugünlere eriştiren Rabbimize sonsuz hamdolsun. Müslümanlar için dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfanın başlangıcını belirler. 
Hz. ömer'in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali'nin teklifiyle hicri takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslâm âleminde "1 Muharrem" hicri takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür.
Bilindiği gibi İslâm'ın yayılmaya başladığı Mekke döneminde Sevgili Peygamberimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) ve ilk Müslümanlar sürekli baskı ve işkencelere hedef oldular. Bu sebeptendir ilk Müslümanlar önce Habeşiştan'a, sonra da Medine'ye hicret ettiler. 
Sevgili Peygamberimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) ve Ashab-ı Kiram doğup büyüdükleri ve çok sevdikleri şehirleri Mekke ve Kâbe'den ayrılmak durumunda kaldılar. Cenâb-ı Allah onlardan râzı olsun. 
Nice hicri senelerde sağlıkla ve daima sevdiklerimizle birlikte olmak ümidi ve duasıyla hicri yeni yılınız kutlu olsun...
 
Ayfer AYTAÇ