Kandilimiz Kutlu Olsun

Kandilimiz Kutlu Olsun
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 21 Mart 2020 11:12
TÜM İSLAM ÂLEMİNİN MİRAÇ KANDİLİ MÜBAREK OLSUN
altBugün Mübarek Miraç Kandilimiz. Avuçların semaya açıldığı, gözlerin yaşardığı, ellerin duaya uzandığı, bu mübarek gecenin büyüsüne kapılmamız dileği ile Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun
Ümit ederiz ki bu kıymetli gün ve geceler, zor günler geçirdiğimiz, ancak gelecek adına umutla dolu olduğumuz şu dönemlerde kaybettiğimiz pek çok değerlerimizi yeniden değerlendirme adına, doğruların güzelliğini anlamamız adına tekrardan bir uyanışa vesile olur.
Bu mübarek günlerin kadrini kıymetini bilirsek, dualarımızı tüm samimiyetimizle her birimiz, hepimiz için edersek hayatımızdaki karanlıklar aydınlık olur.Hepimize bir özsu gibi gelecek olan Miraç Kandili ülkemiz ve insanlığımız için hayırlı olur. Bütün inananlara ve insanlığa sağlıklı, hayırlı, doğru olanlara yöneliş, sıkıntılardan çıkış, bunalımlardan kurtuluş ve iyiliklere yol alış vesilesi olur inşallah.
Evlere kapandığımız, sevdiklerimizden, dostlardan ayrı gayrı düştüğümüz şu günlerde, günahlarımızın affı için hatalarımıza, hadsizliklerimize sıklıkla tövbe edelim. Hastalıkların ve tüm kötülüklerin, sıkıntıların, belaların, musibetlerin  deffi için duadan uzak düşmeyelim. Sinelerimizi kötü enerjilerden arındırmak için dualarımızda samimiyet bulunduralım. Bizim ve tüm sevdiklerimiz için hayırlı olan dualarımızın kabulü dileğimle kandilimiz kutlu, her günlerimiz mutlu olsun...
 
BİR KISSA İLE DUANIN VE TÖVBENİN ÖNEMİ: 

altYunus ve kavminin kısası 
Kutsal kitabımız Kur'an'ımızı okuyup anlasak, anladıklarımızı yaşamımıza uygulasak her derdimize bin dermandır. Maddi ve Manevi hastalıkların ilacıdır çok şükür! 
Kur'an kıssalarına baktığımız zaman bir çok peygamber kavmi, azgınlıkları karşında iman edip tövbe etmedikleri için helak olmuşlar. Ama Yunus Peygamber ve kavmi hariçtir...
Hazreti Yunus'un kavmi iman etmeyince Yüce Allah Yunus'a(a.s) 40 gün daha davet emri verdi. Bu 40 gün içinde iman etmedikleri halde helak edeceğini belirtti.
Hazreti Yunus 39 gün boyunca kavmini doğruluğa davet ettikten sonra, uğraşmaktan bıktı, usandı. "Bunlar iman etmezler" deyip kavmini azapla başbaşa bırakıp şehirden çıkıp gemiye bindi.
Gemi azgın dalgalar arasında tam alabora olacakken, mürettebat gemideki uğursuz kişiyi aramaya başladılar.
Bütün bakışlar Yunus'a çevrilince Yunus da 1 günlük ihmal ettiği vazifesini hatırladı. Suçunu kabul etti. Derken ilahi Ceza olarak Yunus Denize atıldı. Yunus hemen Rabbine sığınıp suçunu itiraf etti ve Tövbe etti.
Yunus aleyhisselâm şöyle Nida etti!
Ya Rabbi! Sеndеn başka ilah yoktur. Sеni noksanlıklardan tеnzih еdеrim, bеn şüphеsiz zalimlеrdеn oldum!” Enbiya suresi-87 
Hazreti Yunus hatasını itiraf edip, gözyaşları içinde tövbe etti, af diledi. Yüce Allah' da bu tövbe ve itiraf karşılığında onu kurtardı..!
Hazreti Yunus (a. s) Tövbe etmeseydi kıyamete kadar o balığın karnında kalacaktı.
İşte delili:
" Eğer çok tesbih edenlerden olmasaydı, yeniden dirilecekleri güne kadar onun karnında kalırdı.{Yunus 143}
Sevgili Peygamberimiz de (s.a.s) bu tövbe Reçetesini ümmete sunuyor!
Yûnus’un balığın karnındaki duasını, sıkıntıya düşmüş ve başı belâya düçâr olmuş hangi müslüman yaparsa, Allah Teâlâ mutlaka onun duasını kabul buyurur.” (Tirmizî, Deavât 81; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 170)
Bir de hazreti Yunus'un kavmi vardı değil mi? Yunus onları bırakıp gidince korkmaya başladılar."Aman Allah'ım Yunus gitti! Bizi tehdit edip durduğu azap gelmesin mi şimdi? Eyahlar olsun“ pişmanlığı başgösterdi. Bir anda toplu halde haksızlık, zulüm ve şirkten azade olarak tövbe ederek göz yaşları döktüler! Allah'ın kapısına ve dergâhına sığındılar...
Allahu Azimüşşan da onları ihmal etmedi. Diğer kavimlere yaptığını onlara yapmadı ve üzerlerindeki azabı kaldırdı.
İşte delil:
"Ama azab geldiği sırada iman edip imanı kendisine yarar sağlamış (Yunus kavminin dışında) bir ülke olsaydı ya! Onlar iman ettikleri zaman dünya hayatında onlardan aşağılatıcı azabı kaldırdık ve onları belli bir zamana kadar yararlandırdık." (Yunus, 10/98)
Şüphesiz yüce Allah doğruyu söyledi. Gönülden güzellikler dileğimle, en kısa sürede Yüce Allah'ın izniyle kurtuluşa erenlerden oluruz inşallah. Âmin... Hayırlı kandiller... 
Ayfer AYTAÇ