Beratımız Mübarek Olsun

Beratımız Mübarek Olsun
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 07 Nisan 2020 06:42
altRabbim bu gün ve gece hürmetine hepimizi sâidler defterine yazıp berâtimizi sağ eline alanlardan eylesin. Üzerimizdeki umumi musibeti kaldırıp, milletçe, ümmetçe ramazana, bayrama ulaştırsın Mevlâm inşaallah...
Bir yıllık kaderin tayin edildiği, Kadir Gecesi kudsiyetinde olan ve 50 senelik ibadet hükmüne geçebilen mübarek Berat Kandilinizi en içten dileklerimle tebrik eder; tüm insanlık, İslâm âlemi ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını, mübarek gecenin sabahına beraat etmiş olarak çıkmamızı; sağlık, mutluluk ve başarı içerisinde nice nice kandillere ulaştırmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz eylerim.
 
Beraat:Tefekkürdür ( Düşünme)
Beraat : Tezekkürdur (Şükretme )
Beraat :Arınıp yenilenme gecesidir...
 
Düşünmek zorundayız, böyle günler geceler belki de kurtuluşumuza vesiledirler. Kendimizi muhasebe ederek, eksilerimizi düzeltmek için niyet edelim.  Hiç birimiz masum değiliz. Zira hiç birimizin hayatı dört dörtlük yolunda gitmiyor, imtihan dünyasında bulunduğumuzdan, düz çizgide gitmemiz de mümkün değildir. Arada bir tökezleriz, düşeriz, kalkarız, ineriz, çıkarız. Her koşulda şükretmesini, sabretmesini bilmeliyiz.
 
Yeryüzünde hiçbir şey düz değildir, her şey bir döngüdür. Dünya denilen daire bile dümdüz değil ve dönüp duruyor. Bu dönüşlerinde kışlar, baharlar oluyor. Aslında insan halindeki zorluklarda kış mevsimi gibidir. 
 
Yaşantımızdaki yanlışlarımızı da, çoğunlukla böyle zorluklar yaşadığımız zamanlarda yaparız. Bu yaptığımız yanlışlar hâl hanemize günah olarak kaydedilebilir. Kandil geceleri bu kayıtları sildirmek için en yüksek makama müracaat etmek gibidir. 
 
Her yaptığımızın birinci derece şahidi ve yargıcı yüce Allah (celle celaluhu) bu gecelerin hürmetine diyerek yapacağımız dualarda, samimiyetimizi, pişmanlığımızı gördüğü an, bizi bağışlayacaktır inşallah. Merhameti her şeyin üzerinde olan rabbimiz Allah yardım talep etmemiz halinde niyazımızı geri çevirmeyecektir. 
 
Bu gece bir yıllık beratımız verilecek.  Gelecek yıl ki berata, kim öle kim kala. Bu fırsata erişebilenler olarak berat gecesinde bizi Allah'a yaklaştıracak ibadetleri, duaları yapalım. Şu sıkıntılı günlerden arınmak için dualarımızı evrende buluşturalım. Allah ' a olan tutkumuz dilimizde olmamalı, gönlümüzden taşıp dualarımızla birbirimize bulaşmalı...Duâ nehir gibidir akar durur.  Allah, O nehrin içini Rahmet'le doldurur. Duâ'nda ısrarcı ol, O nehirden bir tas su sana'da nasip olur. Berat kandiliniz mübarek olsun...
 
“Şüphesiz Allah Teâlâ Şa’ban ayının on beşinci gecesi (kullarına rahmetle) bakar ve herkese mağfiret eder. Yalnız Ona şirk koşana veya kindarlara mağfiret etmez.” (İbni Mace) 
 

BERAAT GECESİ HAKKINDA HADİS-İ ŞERİFLERDEN
“Allah Tealâ, Şaban ayının on beşinci (Berâat) gecesinde –rahmetiyle– dünya semasına iner, orada tecelli eder ve Kelb Kabîlesi'nin koyunlarının tüyleri sayısından daha çok sayıda günahkârı affeder.”
Hadis-i Şerif
Tirmizi, Savm, 39; İbn Mace, İkame, 191.

*
“Şaban’ın ortasındaki (Berâat kandili) geceyi ibadetle ihya ediniz, gündüzünde de oruç tutunuz. Allah Tealâ o akşam güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen, onu affedeyim. Yok mu benden rızık isteyen, ona rızık vereyim. Yok mu bir musibete uğrayan, ona afiyet vereyim. Yok mu şöyle, yok mu böyle!..’ der.”
Hadis-i Şerif
46) İbn Mace, İkame, 191.

 
Ayfer AYTAÇ