Öldürecekseniz Sevmeyin

Öldürecekseniz Sevmeyin
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 30 Aralık 2020 10:45
SEVMELER YALAN OLUNCA ÖLDÜRMELER KOLAY OLUR
 
altSevmeyi bilen sever, sevilmeyi bilen sevgiye değer verir ve seven insan sevdiğini incitmeye kıyamaz.
Önce kendimizi seveceğiz sonra kendimize yakın insanları sonra da bütün insanlığı sevmeyi öğreneceğiz. İyiye, iyiliklere, güzelliklere, doğru olanlara ulaşmak istiyorsak temiz yaşamaya gayret edeceğiz. Yeryüzünde yaşadığımız sürece Allah'ın emri doğrultusunda iki karşı cinste birbirini sevecek, önce Allah  rızası için sevecek, sonra hayat yarenim, gönül yavuklum diye sevecek ve sevdiğine samimi gönlünü verecek. Bir gün sevdiğini öldürecekse bir kimse, o zaman kimse kimseyi sevmeyecek...
 
Son zamanlarda duyduklarımıza göre çoğunlukla sevildiğini sananlar, sevdiğince öldürülüyor. Erkek kadını sevmiş, zamanla aşk kıskanlığa dönüşmüş, kavga sonucu cinayete gidilmiş. Biri ölmüş mezara, öteki öldürmüş mapusa konulmuş. Be adam, yahut kadın hayallerinden vazgeçeceğine, hayallerini yıkandan vazgeçsene; ölüp öldürülünce yüreğiniz mi soğuyor, emin olun şeytanlar çok seviniyor. Kolayca öldürüverenler sayesinde dünya sanki var olmak için değil, öldürülmek için bulunduğumuz bir yer gibi oluyor. 
 
Ölüm elbet hakikat. Ben, sen, o, günü gelen doğduğu gibi, zamanı tükenen de ölecek haliyle. Dünya yerine düştüğümüz gün ecelimiz ardımızdan kovalamaya başlıyor her birimizi... Lakin bu şekil ölümün gerçekleşmesine şeytanın dürtmesiyle vesile oluyorsunuz haberiniz ola...
 
Öldüreceksen sevmeyeceksin arkadaş, ya da ölesiye sevmeyeceksin. Her konuda ölçülü olacaksın, haddini bileceksin, hukuktan haberin olacak, bir cana kıydığında kendi canınında heba olduğunu idrak edeceksin. Öfkene yenik düşmeyeceksin. Sevgili peygamberim (sallallahu aleyhi ve sellem) ne buyurmuş "“Biriniz ayakta iken öfkelenmişse, otursun. Eğer oturmak fayda vermiyorsa yatsın, uzansın.”“Gazap, şeytandandır, şeytan ateşten yaratılmıştır, ateş ise su ile söndürülür; biriniz öfkelendiği zaman abdest alsın.” 
Hazreti Allah'ımızın emirlerine göre bize tavsiyeleri olan Hazreti Peygamberimizin dediklerini duymuş olsak, buyruğuna uymuş olsak, kötülük etmekten kendimizi sakındırırız.
 
Sevgide kıskanma, kıskandırma olmamalı; ihanet asla bulunmamalı... "Seviyorum" diyebiliyorsa kadın da, erkek de, kendini sevgisiyle var sayacak. Nefsaniyetten uzak tutacak. Zoru, kolayı beraber göğüsleyecek. Güzellikleri birlikte farkedecek... Hayatında hem sevdiği, hem yamru- yumru dalavereleri olmayacak. Sevdiğine açık yüreklilik gösterecek. Sevdiğine güven duyacak... Seven sevdiğine her koşulda inanacak, itimat edecek, ona uyacak. Uyduktan sonra başka kadına, erkeğe farklı gözle bakmayacak. 
 
Gönülde birliktelik olursa her kötü şey onlardan uzak durur. Bir çift beraberliklerinde kendilerine hedef olarak iyiyi, doğruyu, güzeli seçerse, hep birbirlerinin iyiliklerini düşünürlerse akıbetleri de hayrolur. Bütün günleri aşkla, şevkle, renkli ve mutluluk dolu geçer. Şayet bu güzellikler yoksa birlikteliklerde, vardı da kaybolmuşsa, tekrardan olmuyorsa olmuyordur. Zorlamanın bir anlamı yok. salıverirsin gider, ya da bırakır çeker gidersin. Emin olun kimi gittiği yeri mutlu ediyor, kimi terk ettiğini; yeni güzellikler bir şekil insanı yine buluyor. Kimse kimsenin tabulu malı değil, kaldı ki insan yeri geldiğinde; tabusundan, kütüğünden bile vazgeçebiliyor.
 
İnsan en çok severken insandır. Sevmenin kadrini bilelim. Şu üç günlük dünya da kimseyi incitmeyelim. İnanın incitmelere değmediğini ahiret yurduna göçtüğümüzde öğreneceğiz. Lakin iş işten geçmiş olacak. Dünyamızın öldürenlere değil, sevgi dolu insanlara ihtiyacı var. sevgiyle her zorluklar kolay olur. Yunus Emre'mizin dediği gibi "Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz. Sevgiyle, sağlıkla kalın...
Ayfer AYTAÇ