Gelinen Nokta

Gelinen Nokta
Volkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Salı, 20 Mart 2012 00:00

altNasrettin hoca bir sabah evinin bahçesindeki gülleri budamaktaymış. Heybetli bir adam karşısına dikilip, hocaya ne iş yaptığını sormuş. Hocamız başını yaptığı işten kaldırmadan:

“Görmüyor musun ne yaptığımı, gül budamaktayım” demiş. Heybetli adam bu sözü gayri ciddi bulmuş, hocayı terslemiş:

“Be adam sen kimsin de benim yüzüme bakmadan saygısızca konuşuyorsun? “diye sormuş. Sevgili hocamız oldukça sakin cevap vermiş:

“Ben Allah’ın bir garip kuluyum, ondan gayrısı hiçim. Ya sen kimsin?

Şatafatlı adam:

“Ben filanca ilde kadıyım” demiş. Bakmış hocamız yine istifini bozmuyor, adam gürlemiş:

“Bire cahil ben sana kadıyım dedim, sen oralı olmadın!” Hocamız:

“Kadılıktan başka nesin?” diye bu defa kendi bir soru yöneltmiş. Heybetli adam,  soruyu tam olarak anlamamış. Lakin cevapsızda bırakmamış.

“Sonrasında sadrazam olma ihtimalim yüksek” demiş. Nasrettin Hoca: “Sadrazamlıktan öte nesin? Deyince adam:

“Ondan sonrası ne olsun be adam, sonrası hiçtir, kalkıp da padişah olacak halimiz yok hani?”

Nasrettin Hocamız:

 “Tamam, işte bende onu sormaktaydım. Yani en sonunda yine bir hiç olacaksın. Bir hiçken bu mevkilere ulaşmışsın, sonrasında yine bir hiç olarak geldiğin noktaya dönmüş olacaksın. Ben şimdiden bir hiçim anladın mı? Sadece Allah kuluyum” demiş… Bu sözler üzerine heybetli adam başı önünde olarak düşünerekten gitmiş…

Bu sabah televizyon haberlerinde bir görüntü bana sevgili Nasrettin Hocamızı hatırlattı. Haberlerde; eskide kalmış İngiltere’nin, bir zamanlar başbakanlığını yapmış bir hanımdan bahsediliyor. Kadın şimdi 86 yaşındaymış ve başbakanlık yaptığı günleri hatırlamıyormuş. Hatta dünkü yediği yemeğin ne olduğunu hatırlamıyormuş. Kendisini tarih yaprakları şu sözlerle kayda almışlar.

Margaret Hilda Thatcher (d. 13 Ekim 1925; Grantham, Lincolnshire), İngiliz siyasetçi, eski başbakan. Yakın tarihte İngiltere'yi en çok etkileyen kişilerden oldu. Hem büyük destek gördü, hem de ciddi bir muhalefetle karşılaştı.

Thatcher 1975-1990 arasında Muhafazakâr Parti başkanlığı, 1979-1990 arasında da başbakanlık yaptı. Genel siyasi çizgisi liberal-muhafazakâr doğrultudaydı. 1980'li yıllarda batılı ülkelerinde devletin iktisadi yatırımlardan çekilmesi, serbest pazar ekonomisinin desteklenmesi ve işçi haklarının törpülenmesi ile kendisini gösteren neoliberal siyasetin İngiltere'deki uygulayıcısı oldu. Ortaya koyduğu politikalarla İngiltere'yi değiştirmekle kalmadı, siyaset alanını kendisinden sonra iktidara gelen muhaliflerinin politikalarını dahi etkileyecek şekilde dönüştürdü.

Ülkesi içinde sol muhalefetle, uluslararası alanda ise Soğuk Savaş kapsamında Doğu Bloğu ülkeleriyle mücadele yürüttü. O dönem için radikal sayılabilecek sağ politikaları taviz vermeden uygulaması nedeniyle kendisine takılan Demir Leydi lakabını severek benimsedi.”

Bu bahsedilenler öncesi kimdir, nasıl bu aşamaları kaydetmiştir anlatılmıyor. Yani geldiği nokta hiç kapsamı altında, şimdi de o alana girmiş işte… Yaş itibariyle de nihayete eriş noktasına yaklaşmış…