Çanakkale

Çanakkale
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 18 Mart 2021 09:05
Tüm Şehitlerimizin Ruhu Şad Mekanları Cennet olsun... Sevgi, Saygı ve Minnetle...
altÇanakkale “Gevseklik göstermeyin, üzülmeyin; eğer inanmışsanız şüphesiz en üstün olan sizsiniz.”ilahi müjdesinin tecelli ettiği yerdir.
Çanakkale, nice vatan evladının mukaddesad uğruna omuz omuza şehadede koştuğu yerdir.
Çanakkale bir milletin Allah aşkı ile şahlandığı yerdir.
Çanakkale, imanın karşısında maddi gücün dize geldiği yerdir.
 
Çanakkale sadece bir şehir değil, büyük Türk Milleti'nin şanlı tarihindeki destanlardan ve  gencecik şehitlerimizin kanlarıyla yazdıkları tarihin altın sayfalarından biridir. Çanakkale tüm dünyanın imrendiği asil bir ruhtur.
 
Ecdadımız, Allah'a olan imanları, vatana olan sevdaları, cesaretleri ve  fedakarlıklarıyla üzerinde yaşadığımız bu toprakları bizlere emanet etmiştir. Bu vesile ile şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.
 
Çanakkale Savaşı bize bir kez daha göstermiştir ki, Allah'ın rızasını kazanmak, İ'la-yi kelimetullalahı yeryüzüne hakim kılmak için çarpan yürekler, asla esaret altına alınamaz, alınamayacaktır.
 
Yurdumuzun üstünde tüten en son ocak sönmeden, rengini şehidin kanından alan al bayrağımız göklerde dalgalanmaktan geri durmayacak, gönderden inmeyecektir. Şehadetleri dinin temeli olan ezan-ı Muhammedi hiçbir zaman susmayacaktır. Her yerden hep duyulacaktır. Bu uğurda gerekirse nice canlar verilecek ancak mabedimizin göğsüne namahrem eli değmeyecektir. Hakka tapan milletimizin birlik ve beraberliğine göz dikenler asla muvaffak olamayacaktır.
 
Allah-u Teala buyuruyor ki: "Bilin ki Allah kendi yolunda sağlam örülmüş bir duvar gibi kenetlenmiş saflar halinde çarpışanları sever." (saf Suresi-4.Ayet)
 
"Allah yolunda öldürülenlere "Ölüler" demeyiniz. Bilakis onlar diridirler. Ancak siz idrak edemezsiniz." (Bakara Suresi-154.Ayet)
 
Bugün bizlere düşen, Çanakkale'de şahlanan o muazzam ruhun idrakinde olmaktır. Bizi biz yapan, bizi millet yapan değerlerimizin etrafında kenetlenmek, onları nesillerimize aktarmaktır.
Şehit ve Gazilerimizin emaneti olan mukaddesatımızı aynı bilinç ve idealle yarınlara taşımaktır.
Unutmayalım ki, millet olarak birlik, beraberlik ve kardeşlik şuurunu diri tututuğumuz, değerlerimize sahip çıktığımız müddetçe karşı koyamayacağımız hiçbir hain saldırı kazanamayacağımız hiçbir mücadele, elde edemeyeceğimiz hiçbir zafer yoktur.
 
Hazreti Peygamberimiz (sallalhu aleyhi ve sellem) şehidin ahiretteki durumunu şöyle ifade buyurmuştur: "Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehid, gördüğü itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve onlarca kez yeniden şehid olmayı ister." (Buhari- Cihad,21)
 
Çanakkale, Yüce Rabbimizin: " Yılgınlık göstermeyin, hüzünlenmeyin. İman etmiş kimseler iseniz üstün gelecek olan sizlersiniz." (Al-i İmran, 3/139) müjdesinin bir kez daha tecelli ettiği yerdir. Geçmişten bugüne dinimiz, vatanımız, milletimiz, ezan ve bayrağımız, istiklal ve istikbalimiz için canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimize ve ahirete irtihal eden kahraman gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün de ülkemizin güvenliği, milletimizin huzuru, bölgemizde barış ve selametin temini için gayret gösteren kahraman güvenlik güçlerimize nusretiyle ve kudretiyle yardım etmesini, aziz milletimizi ilelebet payidar kılmasını Yüce Rabb'imden niyaz ediyorum.
 
Ayfer AYTAÇ