Korona'ya Sığınanlar

Korona'ya Sığınanlar
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 28 Mart 2021 15:06
Makale İçeriği
Korona'ya Sığınanlar
Türkiye benim vatanım
Tüm Sayfalar

altKor ona, kor buna, kor şuna derken; şaka maka bir yılı geçirdik bitirdik şu konanayla... Kimi illet dedi gocundu, kimi inamadı varlığına yalana yanıltana gücendi. Korana bazılarının rekmeğine yağ çaldı. Bazısının katmerine peynir katkısında bulundu. Bazıları da vardı ki korona sayesinde yolunu buldu. Maske yapanlar, o maskeleri satanlar, dezenfektan ilaçlarıyla ticaretten pay kapanlar, eczaneler, hastaneler daha kimler, neler? Koranadan nemalananlar, korananın varlığını körükledi durdu.

Korona bazı sanatçıların sığınma limanı da oldu. Unutulmaktan korkanların korunma marınağı gibi; hani gözden düşenin yahut pili bitenin. Örneğin babasının ismi gölgesinde kendisine ekranda br yer bulan ve sulu skeçlerle ekmek iyeceğim diye uğraşan biris,i, geçen haftanın bir gününde imamlarla dalga geçtiği için sosyal medyada tepki almıştı. Hatta öyle ki o sosyal arenada adeta topa tutulmuştu.

Milletin hedefinden korunmak için "Korona oldum" bahanesi attı ortaya, bir süre görünmedi kimseye, hastanede falan yattı denildi. Bir iki magazin muhabirince görüşü beyan edildi. Böylelikle kendini korananın koynuna gönüllü girerek korumuş oldu.

Nedense ortalık yatışınca da iyileşmiş gibi yeniden çıkıverdi insanların arasına döndü. şaşırmamak elde değil, bu korona denilen şey sanat sever bir şey mi, sanatçıya bulaşmıyor, bulaştı denilsede onlarda eğleşmiyor. Bir hafta sonunda iyileşiyorlar.

Zengini de hiç sevmiyor korana, onlarla iyi geçiniyor. arada bir çok varlıklı bilinen birileri de "Korona oldu" diyerek gazeteciler vasıtasıyla adlarını duyuruyorlar, sonra bakıyorsun ikinci bir haberle iyileşiveriyorlar.

Kİmsesiz avcısı, fakir düşmanı korona n'olacak, bir gün gelecek o da layığını bulacak. Fakir aksırıp, öksürüp, kendinden şüphelenip hastaneye gitmeye görsün. Hemen kendisine test yapılıyor, apar topar yoğun bakım ünitesine alınıyor. Sonra ağır ilaçlarla (güya uzay kıyafetli doktorlar kapıda hazır tutuluyor) kendisine çok iyi bakılıyor. Sonra nedense o iyi bakılan ölüveriyor. Bir okurum demiş ki, "Korona yok yazıp duruyorsun, Madem öyle,kendisi sağlıklı iken testi pozitif diye verilen ilaçları kullanıp,solunum yetmezliğine varacak kadar kötüleşip hastaneye kaldırılan ve daha ağır ilaçlar verilip organları dayanamayınca entübe edilip hastanelerde ölenleri bir araştır." Haklı amma nasıl araştıracağız? Yasak beyim, yasak! 

Nedense zengine, arkalığı olana uğramıyor bu korona, uğrasa da çarpıp kaçıyor. Bizim komşu var SDÜ'de arkalığı sayesinde hoca yapılmış. Onun anası korona olunca o da arkalığı sayesinde anasına özel hastane de iyi bakıtmış. Eve çıkınca da ihtimam yine doktorlarca gösteriliyor. özel baskesi bile hemşirelerce eve gönderiliyor. Bir de garbanlar var, korona oldu denilip hor görülüyor...YAZIKLAR OLSUN YAHU... BU TOPLUMU BU HÂLE GETİRDİNİZ YA, ALLAH'TAN CEZÂNIZI VERSİN !  BAKALIM BU VEBALİN ALTINDAN NASIL KALKACAKSINIZ... ALLAH'A NASIL HESAP VERECEKSİNİZ... BAKALIM O GÜN; PEŞİNE TAKILDIĞINIZ DSÖ SİZİ KURTARABİLECEK Mİ !
 
Yürek parçalayan olay! Koronavirüs testi pozitif çıkınca eve almadılar
Erzurum'da damadının, Kovid-19 testi pozitif çıktığı için evden attığı iddia edilen 92 yaşındaki Sabiha Ulu'ya kalacak yer bulabilmek ve sokakta kalmaması için sağlık ve polis ekipleri seferber oldu.
Erzurum'da damadının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktığı için evden attığı iddia edilen 92 yaşındaki Sabiha Ulu'ya kalacak yer bulabilmek ve sokakta kalmaması için sağlık ve polis ekipleri seferber oldu.
Ömer Nasuhi Bilmen Mahallesi'nde kaldığı damadının evinde dün fenalaşınca Erzurum Şehir Hastanesine götürülen Ulu'ya Kovid-19 testi yaptırıldı.
Sabiha ninenin test sonucunun pozitif çıkması üzerine evden atıldığını öğrenen vatandaşlar, polisi aradı.
Mahalleye gelen polis ve 112 Acil Sağlık ekipleri, Ulu nineye kalacak yer bulabilmek için çalışma başlattı.
Bir yere gitmek istemeyen ve ekiplerin görüşmesiyle ikna edilerek ambulansa bindirilen Ulu ninenin sokakta kalmaması için sağlık görevlileri ve polis seferber oldu.
Eve alınmayan Sabiha nine, ekiplerin yurt ya da hastaneye yerleştirme teklifini de olumsuz karşıladı.
Zor anlar yaşayan ekipler, son olarak Sabiha ninenin telefonla ulaştıkları bir akrabasından olumlu yanıt aldı.

 

Sabiha nine, bu akrabasının ikamet ettiği adrese götürülerek karantinaya alındı.

Bir komşumuzun korona olduğunu tesadüfen duyduk, onun korunmasına şaştık kaldık. Nasıl mı, dip komşumuz bir süredir ortalıkta görünmüyordu. Sonra bir gün kapısı çalındı. Sesine kapıya doğru gittim. Açayım kapıyı da komşumun bir yüzünü göreyim diye. Fakat tam kapıyı açmak üzereyken bir sesle irkildim. yabancı bir kadın sesiydi bu, kimdir, nedir, diye dürbünden baktım. Öyle ya zamanımızda tonla hırlısı var, hırsızı var, değil mi? neyse dürbünden bakınırken kulak misafiri de oldum. Kapı önündeki kadın yan komşuma diyordu ki: "Al bu ilaçları kullan. Belediye de bazı yardımlar getirecek sana, onları da kabul et. Yalnız çevrene korona olduğunu belli etme, halinden anlayan olursa, grip geçiriyorum. Zatüreye dönüşmek üzereymiş, falan de" Bu alçak sesle konuşan kadını dikkatli bakınca tanımıştım. Bizim semtin sağlık ocağında görevli hemşirelerden biriydi. Yan komşuma öyle davranmasının sebebini de anlamıştım. yan komşum bir kaç ay evveline kadar butik işletiyordu. Mahallemizin esnaflarından biliniyordu. Kadın giyimi üzerine satış yaptığından da mahallemizde çalışan hanımlarca biliniyordu. Hemşire hanımda daim müşterilerden olmalıydı. samimiyet korumasıyla korana alenen konuşulmuyordu. Varsa pulun, yoktur zulüm...

Antidepresan satılsın diye eve tıkıyorlar bizi? Tanıdığım bütün anne ve çocuklar arasındaki ilişkiler bozulmuş çocuklar annelerine karşı gelen asi bir insan haline dönüşmüşler babalar dengeyi kurmakla meşguller böyle hayat mı olur ?böyle aile olunur mu
 
Yasaklar ile esnafının çökertilerek, rantın zincir marketlere ve sanal internet marketlere aktarıldığını göremeyen ahmaklar olduğu sürece bu tiyatro bitmez..
Sayın 600 milletvekillerimiz; o kadar çok çalışıyorsunuz ki, biz sizin hakkınızı nasıl öderiz? Tamam yasaklar gelsin . Millet vekili , burokrat kamu calisanlari dahil herkese 1000 lira aylik verilsin razimisiniz bakalim bir ay sonra yasaklar olsun diyen bir kisi kalıyormu
 
Bir yıldır milletin sırtında ayı tepiniyor, hepiniz sustunuz, pıstınız, korkunuzdan çıt çıkaramıyorsunuz. 
 
Napalım sonsuza kadar maaş verelim mi size? Yeter mi? Hayat eve sığmaz, maskeyle nefes alınmaz, yasaklarla mutlu yaşanmaz
Bir tane vatandaş da demiyor ki; Biz o kadar yasaklara uyduk, maskemizi taktık, mesafemizi koruduk, kolonyamızı dökündük, muslukları kuruttuk ama hala virüs bitmedi... Hala sorgulamayacak mısınız? Yasakla sorun çözülseydi eğer bir yıldır çözmüştünüz, yok amaç sorunu çözmek değil "sürdürmekse" o başka 
Maske mesafe 
Aşı HES 
Akşam yasağı 
Eğitim yasakları 
Haftasonu yasakları
Turiste yasak  yoksa banada yok 

 

Türkiye benim vatanım