Düşünce Gücü Niyete Bağlı

Düşünce Gücü Niyete Bağlı
Volkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Salı, 24 Nisan 2012 03:56

altDünyada her ne oluyorsa, düşünce gücümüzle yapılıyor. O gücü de niyetimiz belirliyor. Niyetimiz ise, tamamen nefsanî arzulara dayalı oluyor. Ağzımızın tadı bile niyetimize göre değişiyor.

Kral, atına binip arazide dolaşırken, sıcaktan hararet basmış ve boğazı kurumuş. Su ihtiyacını giderecek ve kendisine ferahlık verecek bir şeyler yeme, içme ihtiyacı duymuş. Etrafına bakınırken, bir nar bahçesi görmüş. Atını o yana doğru sürüp, bahçede çalışan delikanlıya selam vererek; “Bana bir nar ikram eder misin?” diye sormuş.

Delikanlı; “Hayhay, memnuniyetle” cevabını vermiş.

Biraz sonra, elinde güzel bir narla Kral’ın yanına gelmiş. Kral, narı ortadan ikiye bölüp, bir yarısını yemeye başlamış. Bir yandan da; “Oh! Ne güzel nar!” diye mırıldanmış. Derken, gözü nar bahçesine doğru kaymış. Farkında olmadan; önce ağaçları, sonra dalları, daha sonra narları saymış. Arkasından, takdir duygularına haset kaygıları karışmış. İçinden:

“Keşke bu nar bahçesi benim olsaydı. Acaba sahibi kimdir ve nasıl elde edilir?” diye düşünmeye başlamış. Bu düşünmeyle iyi niyetini bozmuş, nar bahçesini eline geçirme planlarına kafa yormaya başlamış.

Bu sırada, narın bir yarısı bitmiş, sıra öteki yarısına gelmiş. Fakat, anlaşılmaz bir biçimde, tadı değişmiş ve alabildiğine kötüleşmiş. Kral, hayretler içinde; “Evlat, bu ne iştir? Narın bir yarısı çok güzeldi, öteki yarısı bozuk çıktı” demiş.

Delikanlı, bilgece bir gülümseyişle; “Efendim, Kral’ın niyeti değişince, narın tadı da değişti” cevabını vermiş.

Dünyada her ne oluyorsa, düşünce gücümüzle yapılıyor. O gücü de niyetimiz belirliyor. Ağzımızın tadı bile niyetimize göre değişiyor.