İnsanlar Yollarda Cambaz

İnsanlar Yollarda Cambaz
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 15 Temmuz 2012 22:43

Ülkemizde henüz tam rayına oturmamış olan bozuk trafik düzeninde, yayalara nedense trafik hakkı tanınmıyor. Bu bir eksiklik olarak hemen her yöremizde hemen göze çarpıyor.

Trafik, yalnız araçlardan meydana gelen bir kural değildir.alt

Trafik düzeninin içine araçlar girdiği kadar, insanlarda girer, hayvanlarda girer. Yani trafik demek canlı cansız her şeyin bir düzen içinde olması demektir.

Şehir içindeki birçok yolda kız, erkek öğrenci tabelası görürsünüz. Bu tabelalar, oralarda okulların olduğunu ve her an o yoldan öğrencilerin gelip geçeceğinin işaretini verir.

Normal yollarda veya ormanlık alanlarda, dağlarda hayvan resimlerinin bulunduğu tabelalar vardır. Hatta yaban hayvanları da işaret de verilir

Bütün bunlar, araçların insanlara, araçların hayvanlara çarpmaması ve sonuçta bir kazanın olmaması içindir.

Çoğu zamanda araç işaretleri konur bazı bölgelere, bu görüntü de; insanlara dikkatli olmaları konusunda uyarıdır. “Ey yaya sakin ve dikkatli yürü, bu yoldan her an bir araç çıkabilir” denilmek istenir, resimli uyarıda.

Böylece trafik; olan veya olması ihtimali bulunan her şeyi kapsar. Bunlara harfiyen hem araç sahibi sürücülerce, hem de yayalarca düzenli olarak uyulmasına da, ‘düzenli trafik sistemi’ tıkır tıkır işliyor denilebilir.

Konuyu bu sıralamayla açıkladıktan sonra, gelelim esas konumuza. Yani Isparta’nın trafiğine:

Isparta’da yayalara geçiş hakkı tanıyan bir işaretin bulunmaması, yayaların ana caddelerde ölümü göze alarak karşıdan karşıya geçmeye çalışması, “gelişmekte olan bir şehir” denilen Isparta için oldukça iptidai bir manzara.

HER GÜN İNSANLAR YOLLARDA CAMBAZ

ık yaparcasına yürüyorlar. Artık evden çıkarken, Isparta trafiğine dalmadan önce ailesiyle helalleşenlerin sayıları hiç de az değil.

Isparta trafiğini arada bir gündeme getiriyorum. Zira kendi gözlerimle trafikte pek çok tehlike atlatan yayaları görüyorum. Kendim dahi, Isparta’nın yollarını ve trafik yanlışlarını iyi bildiğim halde; tüm dikkatimi yoğunlaştırmama rağmen, yollarda yaya olmaktan açıkçası tırsıyorum.

Isparta’nın hiçbir yolunda trafiğin bir parçası olan yayaya saygı yok, her hangi bir trafik kuralı ve trafik işareti yok. Ne var. Düzensiz bir akış ve şehir içi hız limitini aşan, yayayı hiçe sayan pek çok araç sahibi.

Çoğu yaya; maraton koşusuna katılmışlarda, start verilmiş gibi, ok gibi fırlıyorlar karşıdan karşıya geçmek için. Kendimden biliyorum, buralardan geçerken her defasında yüreğim ağzıma geliyor. Isparta’nın eski sakin trafik düzenini özlüyorum.

Bu kadar mı olur ya, insana bu kadar mı değersizlik gösterimi yapılır? Hiç mi umursamazsınız, hiç mi bilmezsiniz her canın kutsallığını? Yüce Allah bile insanoğlunu bir düzen içinde dünyaya gönderiyor. Hepsini birden hâşâ ‘Hurra’ salıvermemiş. Bazen dokuzuz çocuk dünyaya geliyor da, ailenin içinde de düzen bozuluyor, bir karmaşa yaşanıyor. Yaşarken, Yaratan’ın yarattıklarından örnek alınarak yaşansa, zaten kötülüğe yer olmaz.

Ey bu şehrin ilgilileri veya ilgili görünüp de ilgisizleri, kim olursanız olun. Ama lütfen insan hayatına biraz daha önem verin, trafiğe bir düzenleme getirin.