Biz Artık Dost Olamayız

Biz Artık Dost Olamayız
Volkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 16 Temmuz 2012 10:54

altÇok eskiden köyün birin de bir yaşlı evliya ve fukara oğlu yaşarmış bu köyün hemen karşısın da da çok ama çok yüksek bir de dağ varmış ve bu dağın tam tepesin de için de bir yılan bulunan bir kuyu var imiş ne zaman bu yaşlı evliyanın başı derde girse bu yılanın yanına gider ve yılan da ona bir altın lira verirmiş gel zaman git zaman artık yaşlı adam oraya çıkamaz hale gelmiş ve bir gün oğlunu yanına çağırmış ve demiş ki bak oğlum o dağın tepesin de bir kuyu var oraya git kuyudan bir yılan çıkacak benim oğlum olduğunu söyle ve sana vereceği emaneti al ve bana getir demiş oğlu da tamam baba deyip koyulmuş yola kuyunun başına gelince yılan çıkmış.

Oğlan kimin oğlu olduğunu söyleyip anlatmış her şeyi...
yılan da kuyuya inmiş ve bir altın vererek bunu babana götür, demiş. Oğlan da için den söyle düşünmüş "eğer ben bu yılanı öldürürsem kuyudaki bütün altınları alır ve çok zengin olurum" demiş ve yerden aldığı bir taşı yılana fırlatmış taş yılanın kuyruğuna gelmiş ve can havliyle oğlanı ısırmış derken epey zaman sonra oğlan zehirlenerek ölmüş. Adam bir müddet sonra doğru yılanın yanına gitmiş her şeyden haberi olduğunu, oğlunun hırsa kapılmış olabileceğini söyleyerek yılandan anlayış beklemiş. "ısırmasaydın" falan demiş. Adam başlamış yılana içini dökmeye işte öyleydi böyleydi o cahildi falan filan demeye ve demiş ki gel tekrar eskisi gibi dost olalım.

Yılan şöyle cevap vermiş "Yooooookkkkkk olmazzzzzzzzz bende bu kuyruk acısı sende de bu evlat acısı varken biz artık dost olamayız."