Cumhuriyet Yaşanır

Cumhuriyet Yaşanır
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 29 Ekim 2012 09:17

altCUMHURİYET KUTLANMAKTAN ÖTE YAŞANIR.

KURBAN BAYRAMINI BİRAZ HÜZÜN BİRAZ  YİNE KAVUŞMA UMUDUNA ÖZLEM DUYARAK UĞURLADIK.

BUGÜN ÜLKEMDE YENİ BİR BAYRAM KUTLANIYOR, CUMHURİYETLE İDARE ŞEKLİMİZİN 89. SENESİ... 

ÜZERİNDEN BUNCA SENE GEÇMİŞ OLMASINA RAĞMEN HENÜZ RAYINA OTURTAMADIĞIMIZ,

ANLAMINI BİLE TAM KAVRAYAMADIĞIMIZ CUMHURİYETİ  ÇOCUKLUĞUMUZDAN BU YANA NUTUK ATMALARLA KUTLANAN BİR BAYRAM OLARAK  BİLİYORUZ...

TÜM CUMHURLARIN CUMHURİYET BAYRAMLARINI İÇTENLİKLE KUTLUYORUZ.

(Cumhuriyet devlet yönetiminde ve düzeninde millet iradesinin egemen olmasıdır. Bu mevcut ise biz neyin kutlamasını yapıyoruz. İstiklal mi, istikbal mi, yoksa istikrar mı bu kutlamalarımızın sebebi? En azından ben henüz neyin ne olduğunu bilemiyorum. Sahi biz Cumhuriyetle ne umuyorduk, ne bulduk, neyi niçin kutlar olduk?!

Sabah televizyon kanallarından birinde aşağılık kompleksi içinde bir 'er geçinen' sunucu ağzı kulaklarında şöyle diyordu. "Bilgisayarı açtığınızda arama moturu cumhuriyetimizi kutluyor, bundan daha büyük bahtiyarlık olur mu?" Bre cahil sen Cumhuriyetin ne olduğunu doğru olarak bilsen kendine özgüven edinmiş olurdun. Başkalarının sana Cumhuriyetini hatırlatmasıyla mutluluğa ermezdin. Sen, aynı arama motorunun Kurban Bayramı kutlaması yapmadığının bilincinde de değilsin. Demek ki, neyin ne olduğunu bilmeden davranış sergiliyorsun.

Bir başka kanalda çok bilmiş geçinen bir başka sunucu insanların beslenmesine dair güya akıl veriyor. Oysa bu yolla insanları sömürüp para kırıyor. Bu şaşkın şahıs da güne dair diyor ki: "Biz bu toprakları kanımızla kazandık."

Vay be, topraklarımız kimindi de senin kanınla geri aldık? Şaşmış sapıtmış gafil! Pek çok olan toprağımızın fitnecilerin yol açtığı musibetlerle yok edilmesine razı gelmeyenler, 'bari hepsini vermeyelim' diyen Mehmedlerimiz döktü kanını, öyle olmasa sen bu günki fitneni Türk'çe aktaramayacaktın...

Cumhuriyetin varlığını ve anlamını henüz kavrayamamış bu örneklere benzer bazı kesim, önce Cumhuriyetin ne olduğunu iyice bir öğrenmesi lazım. Cumhuriyetli yaşam şeklini benimsemiş olarak, doğru biliyor olarak anlatıyor olması lazım. Sonra dişlerinizi göstererek sırıtırsınız. 

“Cumhuriyet’in önemini bilenler için her gün bayram olmalı” diye düşünenlerden olduğumu belirtmek isterim. Ben o tek bir gün, yani bu Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yönelik sadece evimin balkonuna şanlı bayrağımızı astım ve şanlı ecdadıma dua ettim. Bundan başka ne gündüz yapılan 1 saatlik kutlamalara ve ne de valiliğin Cumhuriyet balosuna davetli olduğum halde katılmadım. Evimde Cumhuriyet’in kutlama törenlerini izledim ve inanın hiç beğenmedim. Ne coşku var, ne gülümseme. Böyle bir kutlama yapacağınıza yapmayın daha iyi, diyorum. Televizyonlarda devlet erkânının tören görüntüleri yansıtılıyor. Her birinin suratı beş karış, sanki kutlamaya değil, matemine gelmişler.

Cumhuriyet, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin başlıca temel organlarının, belli aralıklarla yinelenen seçimlerle göreve getirildiği bir yönetim biçimidir. Bu hangi kaynağı açarsanız açın, bu şekliyle açıklanır. Cumhur Halk demektir, Cumhuriyet’te halkın istediği yönetim şeklidir. Biz acaba hâlâ Cumhuriyeti benimseyemediğimizden midir, her yıl Cumhuriyeti kutluyoruz. Ama anlamına vasıl olamayış şekilde, sıradanlıkla ve donuk tavırla. (Gerçi 1400 senedir dinini öğrenememiş, Fetih suresinin anlamını çözememiş. Asr-ı Saaadet'in anlamını kavrayamamış, kıymetini bilememiş, peygamber torunlarını katletmiş bir insan nesli daha neyin kıymetini bilebilir ki?)

Cumhuriyet yenilenme devriminin hareket noktasıdır. Cumhuriyet bir yaşama biçiminin başlangıç şeklidir. Aksi halde Türk ulusunu 89 sene ile sınırlamış, öncesi şanlı tarihimizi inkâr etmiş olursunuz. Batı da 400 yılda tamamlanmış Rönesans, (yeniden yapılaşma) . Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün kararlı girişimleri ve azimli çalışmasıyla ortaya çıktı. Türkiye Devletinin üzerine Cumhuriyet çatısı kuran Atatürk, bu çatıyı ayakta tutacak sütunlarını laiklik ve demokrasiden oluşturdu. Bu sütunlara tutunarak mı, tahrip ederek mi mutlu yaşarsınız bunu iyi idrak etmeyi öğrenin ilkin...

Cumhuriyet kutlanmaz, sahip olunur ve yaşanır. Yaşarken de zaten her gün kutlama yapıyormuş gibi coşkulu olur insan. Cumhuriyet“Yönetilen değil, yöneten olun” demektir. Cumhuriyet millete verilen, insana gösterilen değerden dolayı kurulmuştur. İnsan önce kendisinin değerli olduğunu bilirse, Cumhuriyet’in de değerini daha kolay kavrar ve onun bilincinde olarak yaşar. Cumhuriyet’in özünü bilerek yaşamak kutlamaktan daha anlamlıdır zira..

.