Kutlamalara Karşıyımdır

Kutlamalara Karşıyımdır
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 30 Ekim 2012 08:43

ÇEVRE TEMİZLENMEZ; ÇEVRE TEMİZ TUTULUR

altBenim çok saygıdeğer sürekli okurlarım “bu başlığı bir yerlerden hatırlıyoruz” diyeceklerdir. Evet, yanılmadınız, geçtiğimiz yaz aylarında bu başlık altında bir yazı yazmış. Hem öyle çevre haftası kutlamaları yapılmadığı bir sırada; ben sokakların kirliliğini görünce bu başlık altında çevrenin önemini vurgulamış, çevreyi kirletmediğimiz müddetçe, temizlenmesine zaman ve para harcamamıza gerek duyulmayacağını vurgulamıştım.

Çevreden bahsetmek için haftasının gelmesini bekledim mi ben? Hayır, çünkü hafta kutlamalarına karşıyımdır. İnsanın cahil yerine konulmasıdır hafta kutlamaları.

Bu durumda okullarda bize eğitim veren öğretmenlerinde yetersizlikleri gündeme gelmiş oluyor. “Siz çocukluktan insanlara bir şey öğretmemişsiniz, biz hafta kutlamasında koca bireyleri eğitmeye çalışıyoruz” oluyor ve birazcık ayıp oluyor.

Bilinçli insanlar için hayatın her günü önemlidir. Öyle ise her gün kutlanmaya değerdir. Bilinçsiz insana da ne yapsanız, kulağına sokamazsınız. Bildiğinden şaşmaz o kişi, yapar hep kendi bildiği işi.

O halde bizim böyle insanlara karşı, anlayabilecekleri dilde, farklı yaklaşımlarda bulunarak, onlarında duyarlı vatandaş olmalarını sağlayabilecek özel eğitim sistemi hazırlamamız gerek. Bir kere her vatandaş, temelden vatandaşlık haklarının ne olduğunu öğrenmelidirler. Kendi haklarının ne olduğunu bilmeyen insanın, topluma vericiliği de bulunmaz.

Örneğin çevresini temiz tutan insan, temizleme durumunda da kalmaz. Biz topluma bunu öğretmiyoruz. Çevre sürekli kirletiliyor. Ama yaptığımız şey yıl da bir sefer çevre haftası kutlamalarında nutuklar atmaktan ibaret kalıyor.

Bu konu da beni acımasız eleştirisel görebilirsiniz. Ne yazık ki, yanlış bulduğum konularda bardağın dolu tarafını görerek tatmin olamıyorum. Bardak bazı durumlarda tam dolu olmalıdır.