Odalar ve Başkanlar

Odalar ve Başkanlar
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 30 Ekim 2012 10:37

Odalarda Başkanlarda sorunlar da aynı

altVergi, Kredi, sigorta, Bağ-kur… Esnaflar bu sorunların altında eziliyor, kimse “halin nedir?” diye sormuyor. Esnaf Odaları Başkanları yıllardan beri hep aynı kişilerden oluşuyor. Ne hikmetse yasal olan Genel Kurul toplantılarında kendilerini tasvip etmemiş üyelerin bile oyunu alarak yeniden başkanlık koltuğuna oturan bu şahıslar, kendileri de birer esnaf olmalarına rağmen, esnafın sorunlarını dile getirmiyorlar. Çünkü onlar koltuğa oturmuşlar bir defa, yandaşlarından veya bir bilinmezlerden güç edinmişler. Koltuğa oturasıya kadar tebessüm dolu yüzleri birden ciddileşir, hatta Nemrut’a dönerler; dönüp de kalk oradan diyemezsiniz.

Esnaf ve Sanatkârlar Odalarının genel Kurul toplantılarında, esnaf ve sanatkârının ne denli zorluklarla mücadele ettiğini ve sorunlarının çözülmesi, yaralarının sarılması için elden gelenin yapılacağını samimiyetle dile getiren, eski başkanlar. Bu sözleriyle yeniden, yine başkanlığa getiriliyor ve bir daha ki seçimlere kadar esnafın sıkıntıları karşısında çoğu kez konuşmayıp, sessiz kalmayı yeğliyorlar. Ancak, esnafın kendisi konuştu mu tam konuşuyor. İlgili başkanları suskunluklarını koruyor olsalar da, esnaf yetkililere sesini duyuracak kadar sorunlarını sıralıyor.

Peşin vergi, kredi borçları, Bağ-kur primleri, kazançlarının geçim standardının altında olması esnafı çileden çıkaran başlıca sorunlarını oluşturuyor. Bu sorunlarına bağlı oldukları başkanlıklar duyarsız kalınca da sorunlar yumak gibi sarılıyor, esnafın sıkıntısı evine, ailesine yansıyor, hayatını çekilmez kılıyor. Böylece esnaf ve sanatkârların dert ve dileklerinin sonu gelmiyor.

Ülkemiz esnafı, her defasında bir şekilde başlarına geçen, neredeyse uzun yıllardır hiç değişmeyen oda başkanlarının kendileriyle gerektiği şekilde ilgilenmediklerinden yakınarak, “Hükümette esnaf milletvekillerinin sayısı artmadıkça, ya da hükümette bir esnaf bakanlığı oluşturulmadıkça bize yapılan yanlış uygulamalar önlenemez” diyerek, esnafın sorunlarına bir babayiğit yetkilinin sahip çıkması gerektiğini dile getiremiyorlar.

Esnaf ve sanatkârlar en çok vergi adaletsizliğinden, Esnaf ve sanatkârlar Kefalet Kooperatifi kredilerinin azlığından, Bağ-kur’un ilaç, sağlık ve pirim borçlarının ödenmesinde gösterdiği zorlukların önlenememesinden şikâyet ediyorlar.

ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

Tarafımdan yapılan anket ve araştırmalara göre mesken, ticarethane, işyeri, ve sanayi statüsünde elektrik enerjisi kullanan tüm abonelerin elektrik faturalarını ödemekte güçlük çektikleri öğrenildi. Hayat pahalılığı nedeniyle gelirlerin giderleri karşılamadığı günümüzde çoğu esnaf ve sanayicinin işyerlerini kapattığı, pek çoğununda zor ayakta durduğunu görüyoruz.

Yaptığımız araştırmalar neticesinde yaklaşık beş aydır elektrikte güç bedeline neredeyse her ay otama tik olarak zam geldiğini görüyoruz. Ayrıca ödemenin bir gün gecikmesi halinde yine otomatik olarak aç- kapa ücretinin faturalara 15 lira olarak fazladan yansıtılması da dikkatlerden kaçmıyor. Bunun nedeninin ise kayıp ve kaçakların tavsiyesi için böyle bir uygulamanın yapılması. Kayıp ve kaçaklar vatandaşın faturalarının kabarmasına neden oluyorsa, bu işin takibinden sorumlu merciler ne yapıyor acaba?